Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy walczy o jedną z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze - Mies van der Rohe Award 2015. O zwycięstwo i 50 tys. euro rywalizuje z 420 projektami z 36 krajów. W tym z 17 budynkami z Polski.
Komisja Europejska i Fundacja imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie wybrały 420 projektów, które będą rywalizować o jedną z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze. Rekordzista listy nominowanych ma aż 35. docenionych realizacji - to Hiszpania. Niezły wynik zanotowały też Niemcy (27) i Francja (25).
Ale faworytem do zwycięstwa w Mies van der Rohe Award 2015 jest projekt z Warszawy - Muzeum Historii Żydów Polskich, placówka otwarta w październiku, o której pisały media na całym świecie.
Autorami Muzeum Historii Żydów Polskich są architekci z pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects z Helsinek, którzy współpracowali z tymi z Warszawy - Kuryłowicz & Associates.
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie:
- Mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko muzeum. Ten budynek to dzieło sztuki, które zmienia oblicze Warszawy - uzasadniało swój wybór fińskie jury.
Z naszego kraju zauważono w sumie aż 18 projektów, w tym Filharmonię Szczecińską, siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Edge House, dom, który stanął na krawędzi skalnego urwiska w Krakowie. Ale wśród pewniaków - kandydatów na polskie ikony architektury - są też obiekty mniej znane i skromne, ale estetycznie bardzo udane, jak Plac Targowy w Mszanie Dolnej.
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie:
Wszystkie będą walczyć o 50 tys. euro głównej nagrody. Jury pięciu finalistów wybierze do końca stycznia 2015 roku.
Komisja Europejska płaci najlepszym
Nagroda imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej to jeden z najbardziej prestiżowych laurów. Od 1987 roku przyznawana jest co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Jurorzy nagradzają architektów za wybitne realizacje stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat. To projekty mieszkaniowe, obiekty kulturalne i edukacyjne, sportowe, handlowe, rządowe, transportu i miejskie. Najlepsze dostają statuetkę nawiązującą kształtem do słynnego pawilonu projektu Miesa van der Rohe z 1929 roku oraz nagrody pieniężne.
Edge House w Krakowie:
Lista dotychczasowych laureatów jest imponująca. To zestawienie architektów gwiazd i najbardziej uznanych pracowni architektonicznych z Europy. Wśród nagrodzonych są m.in. Zaha Hadid, David Chipperfield, Norman Foster, Dominique Perrault i Rem Koolhass.
Zwycięzcą konkursu w 2013 roku został budynek Harpa - Reykjavik Concert Hall and Conference Centre. Na powierzchni 28 tys. m kw mieszczą się trzy duże sale koncertowe oraz sala prób, szatnia, biura i centrum konferencyjne. Twórcami projektu, który powstał w ramach rewitalizacji dzielnicy portowej stolicy Islandii, są Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson.
Zwycięzcę roku 2015 poznamy w czerwcu.
Architektura z Polski - nominacje do Mies van der Rohe Award 2015:
- Edge House, Kraków
- Filharmonia Szczecińska, Szczecin
- Muzeum Śląskie, Katowice
- Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa
- Plac Targowy w Mszanie Dolnej
- Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Kraków
- Małopolski Ogród Sztuki, Kraków
- Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), Katowice
- ICHOT Brama Poznania
- Living-garden House w Izbicy
- Służewski Dom Kultury, Warszawa
- Teatr Szekspirowski, Gdańsk
- Centrum kultury i ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu
- Flyspot Aerotunel pod Warszawą
- Lubelski Park Naukowo Technologiczny, Lublin
- Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach
- Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
- Living-garden House w Katowicach
Autor: am//plw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lahdelma & Mahlamäki + Kuryłowicz & Associates