Młodzi mają głos. Te filmy powalczą o Złote Lwy w Gdyni

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
Kino Świat
W Konkursie Głównym gdyńskiego festiwalu zostanie pokazany debiut Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina"Kino Świat

To może być najbardziej emocjonująca edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni ostatniej dekady. W Konkursie Głównym nie brakuje znanych nazwisk, ale ponad połowę stanowią filmy, które są debiutami bądź drugimi fabułami ich twórców. O Złote Lwy powalczy 16 tytułów.

Organizatorzy najważniejszego festiwalu polskich filmów fabularnych opublikowali listę tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenia.

Emocjonująco zapowiada się Konkurs Główny. Spośród 45 zgłoszonych produkcji wybrano 16. Chociaż na liście znalazły się nazwiska wyłącznie mężczyzn (dwa "kobiece" kinowe hity: "Moje córki krowy" K. Dębskiej oraz "Córki dancingu" A. Smoczyńskiej pokazano podczas zeszłorocznej edycji), to ostateczny wybór jest imponujący. Obok siebie znalazły się najnowsze dzieła takich uznanych już twórców jak Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski czy Maciej Pieprzyca.

Najbardziej wyczekiwane polskie premiery roku

Wojciech Smarzowski, który zaprezentuje swój najnowszy film "Wołyń", cieszy się chyba największym zainteresowaniem. Film, który jest jeszcze w trakcie produkcji, już teraz wzbudza wiele kontrowersji - głównie ze względu na tematykę. To pierwszy film w polskiej kinematografii, który porusza problem tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Jak już wcześniej zapowiadał reżyser, jego siódmy obraz powstaje z dużym rozmachem, ale także z ogromną starannością.

"Lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń" - czytamy w opisie producentów.

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
"Wołyń" reż. Wojciech SmarzowskiFORUM FILM

Bardzo wyczekiwanym - także przez środowisko krytyków zagranicznych - jest film Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina". Twórca głośnego i wielokrotnie nagradzanego na wielu ważnych imprezach filmowych dokumentu "Deep Love" debiutuje z dramatem poświęconym rodzinie Zdzisława Beksińskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 r., gdy jego syn Tomek Beksiński wprowadził się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkali tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostawały bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powodowała, że jego matka Zofia wciąż się o niego martwiła. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbował całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej, nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia zmuszeni zostali podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad własnym życiem. Zdzisława Beksińskiego gra Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Dawid Ogrodnik, który wciela się w Tomka, Aleksandra Konieczna jako Zofia oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

W Konkursie Głównym znalazły się produkcje nagradzane i komentowane przez międzynarodowe środowisko filmowe. Wśród nich są: "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki, "Kamper" Łukasza Grzegorzka oraz "Fale" Grzegorza Zaricznego.

Za "Zjednoczone stany miłości" Wasilewski otrzymał na minionej edycji Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Michał Marczak "Wszystkimi nieprzespanymi nocami" podbił Sundance i serca krytyków po obu stronach Atlantyku. Grzegorz Zariczny i Łukasz Grzegorzek swoimi filmami zwrócili na siebie uwagę podczas zakończonego niedawno jednego z najstarszych festiwali filmowych w Europie - MFF w Karlowych Warach.

"Królewicz Olch" - historia o dorastaniu

Kuba Czekaj w Gdyni przedstawi drugą część swojego dyptyku, która zatytułowana jest "Królewicz Olch". Równolegle do "Królewicza" powstawał fenomenalny "Baby Bump", który powstał w ramach programu Biennale Cinema Collage, części weneckiego Biennale 2015.

"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznie
"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznieBalapolis

- Filmy powstawały równolegle, więc mogę powiedzieć, że tworzą pewien nieformalny dyptyk filmowy - powiedział Czekaj w rozmowie z tvn24.pl. - O ile "Baby Bump" jest o dorastaniu cielesnym, tak w przypadku "Królewicza Olch" rzecz dotyczy dorastania emocjonalnego. Staram się opowiadać historie i dobierać odpowiednie do nich formy. Chcę być przede wszystkim szczery i prawdziwy w swojej pracy. To, jak jest to odbierane na zewnątrz, jest rzeczą niezależną ode mnie. Ani ja, ani moi współpracownicy nie wychodzimy z założenia, że na siłę będziemy oryginalni i nowi w polskim kinie - dodał Czekaj.

Urzekający skromnością i otwartością reżyser wyjaśnił także, dlaczego głównym tematem filmowym jest dorastanie. - Przede wszystkim dorastanie w obu filmach to pewna konsekwencja czasów szkolnych, kiedy w krótkich formach sięgałem tego tematu. Uważam, że jest to fascynujący i jedyny moment w życiu człowieka, kiedy rzeczy dobre i złe są trudne do rozpoznania. Ponadto powrót do dzieciństwa daje mi szerokie spektrum tworzenia światów, gdzie dorastanie staje się pewnym marginesem, za którym to, co nierealne, miesza się z rzeczywistością - mówi reżyser.

- Jestem bardzo zadowolony - komentował kwalifikację do gdyńskiego konkursu w rozmowie z tvn24.pl - Nie miałem jeszcze okazji nawet porozmawiać, skomentować tej kwalifikacji z moimi współpracownikami. Dosłownie kilka godzin temu wróciłem z Los Angeles, gdzie na jednym z festiwali pokazywaliśmy "Baby Bump". Cieszy mnie to, że tak dużo debiutów czy drugich fabuł pojawi się w tym roku. To bardzo dobry znak, że do głosu zaczynają dochodzić nowi, młodzi twórcy - dodał.

W pogoni za marzeniami

Na festiwalu w Gdyni publiczność i jurorzy będą mogli zobaczyć debiut fabularny Grzegorza Zaricznego "Fale". Podobnie jak Michał Marczak w "Wszystkich nieprzespanych nocach", Zariczny balansuje pomiędzy dokumentem a filmem fabularnym.

"Fale" to opowieść o dwóch siedemnastolatkach Ani i Kasi, mieszkankach krakowskiej Nowej Huty. Dziewczyny odbywają praktyki w jednym z małych zakładów fryzjerskich; marzą o karierze fryzjerek. Zdane są jedynie na siebie i nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców. Ania od dawna nie widziała swojej matki. Gdy któregoś dnia jej rodzicielka pojawia się na nowo w jej życiu, spokój Ani zostaje naruszony.

- Chciałem zrobić film autorski, w którym mógłbym wykorzystać nieklasyczną metodę. Porzuciłem tradycyjną pracę na planie. Kręciliśmy ponad godzinę materiał, z którego wybierałem półtoraminutową scenę. Chociaż nie wszystko jest tak, jak zakładałem przed wejściem na plan, to jestem bardzo zadowolony z tego filmu - komentował Zariczny w rozmowie z tvn24.pl. - Siłą tego filmu są dwie młode dziewczyny, które na planie nie miały jeszcze ukończonych 18 lat, a które przyjęły zaproszenie na plan. Co ważne, obie nie są aktorkami. To one wniosły pewną energie do "Fal" - dodał.

"Fale" Grzegorza Zaricznego swoją premierę miał w Karlowych WarachStudio Munka

Zariczny podkreślił, że tworzy filmy, w których opowiada o własnym otoczeniu, o rzeczach, które w pewien sposób dotknął, przeżył. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zawojował Sundance w 2013 r., zdobywając Grand Prix dla najlepszego filmu krótkometrażowego za "Gwizdek". - W kolejnej fabule chciałbym wrócić do bohatera "Gwizdka". Chciałbym sprawdzić, jakby on wyglądał w innym, fabularyzowanym świecie - dodał.

- Bardzo się cieszę, super - skomentował Zariczny kwalifikację do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni - To dla mnie ważne. Udało mi się zrobić fabularny debiut, który od razu pokazany został najpierw w Karlowych Warach, teraz pojedzie do Gdyni. Tym bardziej jest mi miło, że "Fale" znalazły się wśród tylu debiutów! To chyba pierwszy raz, kiedy w Konkursie Głównym jest tyle debiutów i to naprawdę dobrych filmów - zauważył reżyser "Fal".

"Geniusz czy szarlatan"

"Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka to "fabuła, która zrodziła się z pomysłu dokumentalnego i zawiera wiele prawdziwych elementów, przede wszystkim obraz Warszawy" - opisuje sam reżyser. Występujący w filmie Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza i Eva Lebuef grają samych siebie, jednak grają według wcześniej ułożonego scenariusza.

Jest to w zasadzie seria zapisów w pamiętniku zawierająca jedynie te, które podkreślają ulotną naturę młodzieńczości. Cała trójka snuje się zakątkami Warszawy, imprezuje, oddaje się różnym używkom, jakby chcieli wycisnąć z młodości wszystko, co się da.

Kadr z filmu „Wszystkie nieprzespane noce” Marczakakadr z filmu

"Bez wątpliwości będzie głośno [o tym filmie –red.], tak jak to było w przypadku 'Fuck for Forest', ostatnim sukcesie Marczaka, po którym wielu pytało, czy jest geniuszem czy szarlatanem" – napisał Lanre Bakare w brytyjskim "The Guardian" przy okazji Sundance.

Przypomnijmy, że "Fuck for Forest" (2012) był głośnym dokumentem o kontrowersyjnej organizacji Fuck for Forest, której credo brzmi "seks może uratować świat". FFF produkuje amatorskie filmy pornograficzne, a za zebrane pieniądze wykupuje fragmenty amazońskiej puszczy. "Fuck for Forest" został uznany przez magazyn "Dazed & Confused" za jeden z dziesięciu filmów dokumentalnych w historii, który odmienił oblicze dokumentu, zaliczając go do grona filmów najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek.

Gorzka komedia o trzydziestolatkach

Wśród debiutantów pojawił się również Łukasz Grzegorzek, który debiutuje z komedią (w zasadzie gorzką komedią) "Kamper". Film brał udział w konkursie "East of the West" MFF w Karlowych Warach i został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

Mania i Kamper – główni bohaterowie "komedii o trzydziestolatkach zrealizowanej przez trzydziestolatków" (jak czytamy w opisie) - stają przed decyzją o dalszej przyszłości. Jednak jest to bardzo gorzki, może nawet jeden z najsmutniejszych filmów prezentujących Polaków około trzydziestki. Smutny i gorzki, ponieważ prawdziwy. Można śmiało stwierdzić, że pretenduje do tytułu "filmowego obrazu pokolenia".

"Kamper" reż. Łukasz Grzegorzek
"Kamper" reż. Łukasz GrzegorzekM2 Films

Podczas zeszłotygodniowej polskiej premiery Natalia Grzegorzek - producentka filmu - podkreślała, że film jest efektem kilkuletniej pracy, energii wielu osób. Efektem bardzo udanym - kadry, całe sceny żywcem wyciągnięte z warszawskiej rzeczywistości. Trafność, z jaką zostały zilustrowane relacje międzyludzkie, sposoby komunikowania się, wynosi opowiadaną historię na pewien poziom uniwersalności. Akcja równie dobrze mogłaby dotyczyć mieszkańców Berlina, Wiednia, Barcelony czy Londynu. Tę właśnie uniwersalność obrazu rzeczywistości podkreślają entuzjastyczne recenzje.

Jeden z najstarszych festiwali w Europie

W Konkursie Głównym filmy rywalizują o statuetkę Złotych Lwów i 100 tys. zł (60 tys. zł dla reżysera, 40 tys. zł dla producenta) przyznawane przez międzynarodowe jury oraz o nagrodę Srebrne Lwy i 50 tys. zł (30 tys. zł dla reżysera, 20 tys. zł dla producenta). Przyznawane są też nagrody indywidualne dla twórców filmowych m.in. za: reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, montaż, charakteryzację.

W drugim równie ważnym konkursie, Inne Spojrzenie, pokazywane są filmy autorskie, eksperymentalne, wymykające się granicom konwencjonalnego kina. W ramach Konkursu przyznawana jest nagroda Złoty Pazur i 30 tys. zł (18 tys. dla reżysera, 12 tys. zł dla producenta). Podczas gdyńskiego festiwalu odbędą się cztery konkursy. Oprócz dwóch wymienionych są także Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. Podczas tegorocznego Festiwalu nagrodę Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne otrzyma wybitny reżyser i scenarzysta Janusz Majewski. Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego:

„Fale” (reż. Grzegorz Zariczny)

„Wszystkie nieprzespane noce” (reż. Michał Marczak)

„Czerwony pająk” (reż. Marcin Koszałka),

„Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca),

„Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek),

„Królewicz olch” (reż. Kuba Czekaj),

„Las, 4 rano” (reż. Jan Kolski),

„Na granicy” (reż. Wojciech Kasperski),

„Ostatnia rodzina” (reż. Jak P. Matuszyński),

„Plac zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski),

„Planeta singli” (reż. Mitja Okorn),

„Sługi boże” (reż. Mariusz Gawryś),

„Szczęście świata” (reż. Michał Rosa),

„Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski),

„Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski),

„Zjednoczone stany miłości” (reż. Tomasz Wasilewski).

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Inne Spojrzenie:

„Biuro budowy pomnika” (reż. Karolina Breguła),

„Kryształowa dziewczyna” (reż. Artur Urbański)

„Ederly” (reż. Piotr Dumała)

„Zud” (reż. Marta Minorowicz)

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił rezygnację ze stanowiska. Decyzja ma wejść w życie w środę. Oświadczenie pojawiło się wkrótce po tym, jak parlament rumuński wszczął procedurę zawieszenia go w obowiązkach. Prezydent określił ją jako bezpodstawną i szkodliwą.

Prezydent Rumunii zrezygnował ze stanowiska

Prezydent Rumunii zrezygnował ze stanowiska

Źródło:
PAP, hotnews.ro

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "dwóch wież" - poinformował poseł Koalicji Obywatelskiej i szef sejmowego zespołu do spraw rozliczenia PiS mecenas Roman Giertych. To sprawa z 2019 roku, kiedy wyszło na jaw, że austriacki biznesmen Gerald Birgfellner miał zostać oszukany przez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS pytany o sprawę zapewniał, że "żadnej łapówki nie było".

Rusza śledztwo w sprawie "dwóch wież". Kaczyńskiego zapytano, czy stawi się w prokuraturze

Rusza śledztwo w sprawie "dwóch wież". Kaczyńskiego zapytano, czy stawi się w prokuraturze

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ponad 235 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Źródło:
PAP

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce przygotowanie działań deregulacyjnych dla firm. Podczas wymiany zdań szef rządu powiedział, że uzyskał od przedsiębiorcy akceptację. - Przepraszam, że stawiam pana w krępującej sytuacji, panie Rafale, ale co, bierze pan to? - zwrócił się do prezesa InPostu.

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2025 rok to będzie rok przełomu. Strategia jest prosta, właściwie najprostsza z możliwych. To są inwestycje, inwestycje, inwestycje - powiedział premier Donald Tusk podczas prezentacji planów gospodarczych rządu. Przekazał, że to już się dzieje, a inwestycje w 2025 roku sięgną "rekordowych" 650 miliardów złotych.

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że prokurator generalny Adam Bodnar dwukrotnie zwrócił się do swojego zastępcy prokuratora Michała Ostrowskiego o wydanie dokumentów związanych ze śledztwem w sprawie podejrzenia dokonania "zamachu stanu". - Ja też po swojej stronie widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa ukrywania dokumentu - przekazał Korneluk. Podkreślił też, że termin wydania dokumentów mija w ten poniedziałek.

Korneluk o prokuratorze Ostrowskim: widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa

Korneluk o prokuratorze Ostrowskim: widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24, PAP
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będą orzekać w sprawie ważności wyborów. Chyba że Sąd Najwyższy zostanie najechany i zostaniemy odsunięci siłą - powiedziała w poniedziałek w Radiu ZET pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Co innego zakłada przyjęta przez Sejm ustawa incydentalna. Jej zapisy mają zmienić sposób orzekania o ważności wyborów.

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Źródło:
Radio ZET, PAP

Donald Trump wykluczył deportację księcia Harry'ego ze Stanów Zjednoczonych - informuje "New York Post". W rozmowie z gazetą prezydent stwierdził, że "zostawi go w spokoju".

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Źródło:
New York Post, Fox News

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer wykonał test na obecność wirusa HIV. Poddał się badaniu, by walczyć z negatywną percepcją chorych i zachęcić innych do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Na Wyspach Brytyjskich odsetek nieświadomych zakażenia przekracza cztery procent. W Polsce sięga on nawet jednej trzeciej.  

Keir Starmer publicznie wykonał test na obecność wirusa HIV

Keir Starmer publicznie wykonał test na obecność wirusa HIV

Źródło:
The Guardian, Sky News, tvn24.pl

Nadchodzące dni przyniosą bardzo mroźne noce, miejscami temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza. W połowie tygodnia pojawią się słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W prognozie widać więc zimę.

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, że w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia podatku.

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie otrzymał właśnie ekspertyzę. Woda pochodząca z awarii wodociągowej podmyła fundamenty. Taka była przyczyna katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie. Po tym jak zawaliła się ściana kamienicy, zdecydowano o całkowitej rozbiórce obiektu. Mieszkańcy musieli się ewakuować. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby w drugiej turze wyborów z Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinia24 dla Radia ZET. Pracownia sprawdziła też szanse dwóch innych kandydatów. 

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Radio Zet

- Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że wracam do mojej żony i córek - mówił w dniu uwolnienia przez Hamas z trwającej 16 miesięcy niewoli Eli Szarabi. Izraelczyk nie wiedział jednak, że kobieta i dwie nastoletnie dziewczyny zginęły w ataku 7 października 2023 roku. Dowiedział się o tym od izraelskiego żołnierza.

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Źródło:
BBC, PAP

Przyznam szczerze, że przesunięcie z pozycji patrzącego i leczącego do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe - powiedział w TVN24 onkolog profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Podzielił się historią zdiagnozowania u siebie nowotworu prostaty i mówił o możliwej profilaktyce. - Miałbym do siebie bardzo wiele żalu, że nie zareagowałem odpowiednio wcześniej - wyjaśnił.

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Źródło:
TVN24

Do pięciu lat więzienia grozi 42-letniemu mężczyźnie, który w Chełmie (woj. lubelskie) siekierą zabił kota. Miał to zrobić, bo - jak powiedział policjantom - zwierzę było agresywne i nie dało się pogłaskać.

Zabił kota siekierą, bo nie dał się pogłaskać

Zabił kota siekierą, bo nie dał się pogłaskać

Źródło:
tvn24.pl

W Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) matka zostawiła trzyletnią córkę samą na noc i poszła na dyskotekę. Płacz dziewczynki usłyszała sąsiadka, która powiadomiła służby. By dostać się do mieszkania, strażacy musieli wyważyć drzwi. Kobieta, gdy wróciła do domu, była pijana.

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Źródło:
PAP

To 27-latka i jej 36-letni partner mieli grozić mieszkańcowi gminy Borki (Lubelskie) spaleniem domu. Według ustaleń policji rzucili w okno kostką brukową z przyczepioną do niej kartką. Para została namierzona w województwie małopolskim. Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw brutalnie pobił, potem oblał mężczyznę nieznaną cieczą i podpalił - do tej zbrodni doszło w okolicach Wrześni. Prokuratura nie ma wątpliwości, że za śmierć 79-latka odpowiada Grzegorz M. 34-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

Źródło:
TVN24

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa w Seulu, od przyjęcia w 2024 roku ustawy zakazującej uboju, hodowli i sprzedaży psiego mięsa do spożycia przez ludzi w Korei Południowej zamknięto 40 procent ferm psów. Działalność dobrowolnie zamknęły 623 fermy.

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Źródło:
PAP

W połowie stycznia opolski ogród zoologiczny stracił 11 kangurów. Eksperci z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ustalają przyczyny ich śmierci. Ze wstępnych badań wynika, że zwierzęta miały infekcję dróg oddechowych.

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku politycznej rozgrywki w powiecie otwockim, były poseł Solidarnej Polski Dariusz Olszewski został wicestarostą. A chwilę później jego syn Damian trafił do dwóch rad nadzorczych otwockich spółek i pracuje w miejskiej spółce ciepłowniczej.

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szwedzka para książęca - książę Karol Filip i księżna Zofia, powitali na świecie swoje czwarte dziecko. Po trzech synach doczekali się córeczki.

Książęca para powitała na świecie czwarte dziecko. Mała księżniczka jest ósma w kolejce do tronu

Książęca para powitała na świecie czwarte dziecko. Mała księżniczka jest ósma w kolejce do tronu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift drugi rok z rzędu pojawiła się na Super Bowl. Drużyna Kansas City Chiefs, w której gra chłopak gwiazdy, Travis Kelce, tym razem poniosła porażkę. Sama Swift została zaś wybuczana przez zebranych na stadionie.

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Źródło:
Reuters, Newsweek, Fox News, tvn24.pl

Ukraińscy żołnierze zestrzelili niedaleko Torecka w obwodzie donieckim rosyjski samolot Su-28 - podała ukraińska 28. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Na opublikowanym przez wojsko nagraniu widać moment uderzenia samolotu w ziemię, a następnie chmurę czarnego dymu i ognia.

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP, ISW

Zastanawiam się, skąd jeszcze mam siłę na to, żeby po prostu wstawać i to wszystko robić - mówił w rozmowie w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Jakubiak, znany kucharz, który choruje na rzadki nowotwór. W połowie stycznia wrócił do Polski z leczenia w Izraelu. - Nie ma opcji, że ja się poddam - dodał.

"Nie ma opcji, że się poddam"

"Nie ma opcji, że się poddam"

Źródło:
Dzień Dobry TVN, tvn24.pl

Przez podobieństwo do peruwiańskiego zabytku mieszkańcy nazywali je pieszczotliwie "Nowu Hutu, krakowskim Machu Picchu". Nawet oznaczyli omszałe, nadgryzione zębem czasu schody na osiedlu Szkolnym na mapach Google jako lokalną atrakcję. Żart maskował irytację nowohucian na fakt, że konieczny remont wciąż był odkładany. A kiedy już został przeprowadzony okazało się, że w przy schodach nie ma podjazdu dla wózków ani poręczy. Urzędnicy tłumaczą ten fakt "pierwotnym założeniem urbanistycznym".

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet