Młodzi mają głos. Te filmy powalczą o Złote Lwy w Gdyni

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
Kino Świat
W Konkursie Głównym gdyńskiego festiwalu zostanie pokazany debiut Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina"Kino Świat

To może być najbardziej emocjonująca edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni ostatniej dekady. W Konkursie Głównym nie brakuje znanych nazwisk, ale ponad połowę stanowią filmy, które są debiutami bądź drugimi fabułami ich twórców. O Złote Lwy powalczy 16 tytułów.

Organizatorzy najważniejszego festiwalu polskich filmów fabularnych opublikowali listę tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenia.

Emocjonująco zapowiada się Konkurs Główny. Spośród 45 zgłoszonych produkcji wybrano 16. Chociaż na liście znalazły się nazwiska wyłącznie mężczyzn (dwa "kobiece" kinowe hity: "Moje córki krowy" K. Dębskiej oraz "Córki dancingu" A. Smoczyńskiej pokazano podczas zeszłorocznej edycji), to ostateczny wybór jest imponujący. Obok siebie znalazły się najnowsze dzieła takich uznanych już twórców jak Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski czy Maciej Pieprzyca.

Najbardziej wyczekiwane polskie premiery roku

Wojciech Smarzowski, który zaprezentuje swój najnowszy film "Wołyń", cieszy się chyba największym zainteresowaniem. Film, który jest jeszcze w trakcie produkcji, już teraz wzbudza wiele kontrowersji - głównie ze względu na tematykę. To pierwszy film w polskiej kinematografii, który porusza problem tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Jak już wcześniej zapowiadał reżyser, jego siódmy obraz powstaje z dużym rozmachem, ale także z ogromną starannością.

"Lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń" - czytamy w opisie producentów.

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
"Wołyń" reż. Wojciech SmarzowskiFORUM FILM

Bardzo wyczekiwanym - także przez środowisko krytyków zagranicznych - jest film Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina". Twórca głośnego i wielokrotnie nagradzanego na wielu ważnych imprezach filmowych dokumentu "Deep Love" debiutuje z dramatem poświęconym rodzinie Zdzisława Beksińskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 r., gdy jego syn Tomek Beksiński wprowadził się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkali tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostawały bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powodowała, że jego matka Zofia wciąż się o niego martwiła. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbował całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej, nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia zmuszeni zostali podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad własnym życiem. Zdzisława Beksińskiego gra Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Dawid Ogrodnik, który wciela się w Tomka, Aleksandra Konieczna jako Zofia oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

W Konkursie Głównym znalazły się produkcje nagradzane i komentowane przez międzynarodowe środowisko filmowe. Wśród nich są: "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki, "Kamper" Łukasza Grzegorzka oraz "Fale" Grzegorza Zaricznego.

Za "Zjednoczone stany miłości" Wasilewski otrzymał na minionej edycji Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Michał Marczak "Wszystkimi nieprzespanymi nocami" podbił Sundance i serca krytyków po obu stronach Atlantyku. Grzegorz Zariczny i Łukasz Grzegorzek swoimi filmami zwrócili na siebie uwagę podczas zakończonego niedawno jednego z najstarszych festiwali filmowych w Europie - MFF w Karlowych Warach.

"Królewicz Olch" - historia o dorastaniu

Kuba Czekaj w Gdyni przedstawi drugą część swojego dyptyku, która zatytułowana jest "Królewicz Olch". Równolegle do "Królewicza" powstawał fenomenalny "Baby Bump", który powstał w ramach programu Biennale Cinema Collage, części weneckiego Biennale 2015.

"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznie
"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznieBalapolis

- Filmy powstawały równolegle, więc mogę powiedzieć, że tworzą pewien nieformalny dyptyk filmowy - powiedział Czekaj w rozmowie z tvn24.pl. - O ile "Baby Bump" jest o dorastaniu cielesnym, tak w przypadku "Królewicza Olch" rzecz dotyczy dorastania emocjonalnego. Staram się opowiadać historie i dobierać odpowiednie do nich formy. Chcę być przede wszystkim szczery i prawdziwy w swojej pracy. To, jak jest to odbierane na zewnątrz, jest rzeczą niezależną ode mnie. Ani ja, ani moi współpracownicy nie wychodzimy z założenia, że na siłę będziemy oryginalni i nowi w polskim kinie - dodał Czekaj.

Urzekający skromnością i otwartością reżyser wyjaśnił także, dlaczego głównym tematem filmowym jest dorastanie. - Przede wszystkim dorastanie w obu filmach to pewna konsekwencja czasów szkolnych, kiedy w krótkich formach sięgałem tego tematu. Uważam, że jest to fascynujący i jedyny moment w życiu człowieka, kiedy rzeczy dobre i złe są trudne do rozpoznania. Ponadto powrót do dzieciństwa daje mi szerokie spektrum tworzenia światów, gdzie dorastanie staje się pewnym marginesem, za którym to, co nierealne, miesza się z rzeczywistością - mówi reżyser.

- Jestem bardzo zadowolony - komentował kwalifikację do gdyńskiego konkursu w rozmowie z tvn24.pl - Nie miałem jeszcze okazji nawet porozmawiać, skomentować tej kwalifikacji z moimi współpracownikami. Dosłownie kilka godzin temu wróciłem z Los Angeles, gdzie na jednym z festiwali pokazywaliśmy "Baby Bump". Cieszy mnie to, że tak dużo debiutów czy drugich fabuł pojawi się w tym roku. To bardzo dobry znak, że do głosu zaczynają dochodzić nowi, młodzi twórcy - dodał.

W pogoni za marzeniami

Na festiwalu w Gdyni publiczność i jurorzy będą mogli zobaczyć debiut fabularny Grzegorza Zaricznego "Fale". Podobnie jak Michał Marczak w "Wszystkich nieprzespanych nocach", Zariczny balansuje pomiędzy dokumentem a filmem fabularnym.

"Fale" to opowieść o dwóch siedemnastolatkach Ani i Kasi, mieszkankach krakowskiej Nowej Huty. Dziewczyny odbywają praktyki w jednym z małych zakładów fryzjerskich; marzą o karierze fryzjerek. Zdane są jedynie na siebie i nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców. Ania od dawna nie widziała swojej matki. Gdy któregoś dnia jej rodzicielka pojawia się na nowo w jej życiu, spokój Ani zostaje naruszony.

- Chciałem zrobić film autorski, w którym mógłbym wykorzystać nieklasyczną metodę. Porzuciłem tradycyjną pracę na planie. Kręciliśmy ponad godzinę materiał, z którego wybierałem półtoraminutową scenę. Chociaż nie wszystko jest tak, jak zakładałem przed wejściem na plan, to jestem bardzo zadowolony z tego filmu - komentował Zariczny w rozmowie z tvn24.pl. - Siłą tego filmu są dwie młode dziewczyny, które na planie nie miały jeszcze ukończonych 18 lat, a które przyjęły zaproszenie na plan. Co ważne, obie nie są aktorkami. To one wniosły pewną energie do "Fal" - dodał.

"Fale" Grzegorza Zaricznego swoją premierę miał w Karlowych WarachStudio Munka

Zariczny podkreślił, że tworzy filmy, w których opowiada o własnym otoczeniu, o rzeczach, które w pewien sposób dotknął, przeżył. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zawojował Sundance w 2013 r., zdobywając Grand Prix dla najlepszego filmu krótkometrażowego za "Gwizdek". - W kolejnej fabule chciałbym wrócić do bohatera "Gwizdka". Chciałbym sprawdzić, jakby on wyglądał w innym, fabularyzowanym świecie - dodał.

- Bardzo się cieszę, super - skomentował Zariczny kwalifikację do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni - To dla mnie ważne. Udało mi się zrobić fabularny debiut, który od razu pokazany został najpierw w Karlowych Warach, teraz pojedzie do Gdyni. Tym bardziej jest mi miło, że "Fale" znalazły się wśród tylu debiutów! To chyba pierwszy raz, kiedy w Konkursie Głównym jest tyle debiutów i to naprawdę dobrych filmów - zauważył reżyser "Fal".

"Geniusz czy szarlatan"

"Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka to "fabuła, która zrodziła się z pomysłu dokumentalnego i zawiera wiele prawdziwych elementów, przede wszystkim obraz Warszawy" - opisuje sam reżyser. Występujący w filmie Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza i Eva Lebuef grają samych siebie, jednak grają według wcześniej ułożonego scenariusza.

Jest to w zasadzie seria zapisów w pamiętniku zawierająca jedynie te, które podkreślają ulotną naturę młodzieńczości. Cała trójka snuje się zakątkami Warszawy, imprezuje, oddaje się różnym używkom, jakby chcieli wycisnąć z młodości wszystko, co się da.

Kadr z filmu „Wszystkie nieprzespane noce” Marczakakadr z filmu

"Bez wątpliwości będzie głośno [o tym filmie –red.], tak jak to było w przypadku 'Fuck for Forest', ostatnim sukcesie Marczaka, po którym wielu pytało, czy jest geniuszem czy szarlatanem" – napisał Lanre Bakare w brytyjskim "The Guardian" przy okazji Sundance.

Przypomnijmy, że "Fuck for Forest" (2012) był głośnym dokumentem o kontrowersyjnej organizacji Fuck for Forest, której credo brzmi "seks może uratować świat". FFF produkuje amatorskie filmy pornograficzne, a za zebrane pieniądze wykupuje fragmenty amazońskiej puszczy. "Fuck for Forest" został uznany przez magazyn "Dazed & Confused" za jeden z dziesięciu filmów dokumentalnych w historii, który odmienił oblicze dokumentu, zaliczając go do grona filmów najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek.

Gorzka komedia o trzydziestolatkach

Wśród debiutantów pojawił się również Łukasz Grzegorzek, który debiutuje z komedią (w zasadzie gorzką komedią) "Kamper". Film brał udział w konkursie "East of the West" MFF w Karlowych Warach i został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

Mania i Kamper – główni bohaterowie "komedii o trzydziestolatkach zrealizowanej przez trzydziestolatków" (jak czytamy w opisie) - stają przed decyzją o dalszej przyszłości. Jednak jest to bardzo gorzki, może nawet jeden z najsmutniejszych filmów prezentujących Polaków około trzydziestki. Smutny i gorzki, ponieważ prawdziwy. Można śmiało stwierdzić, że pretenduje do tytułu "filmowego obrazu pokolenia".

"Kamper" reż. Łukasz Grzegorzek
"Kamper" reż. Łukasz GrzegorzekM2 Films

Podczas zeszłotygodniowej polskiej premiery Natalia Grzegorzek - producentka filmu - podkreślała, że film jest efektem kilkuletniej pracy, energii wielu osób. Efektem bardzo udanym - kadry, całe sceny żywcem wyciągnięte z warszawskiej rzeczywistości. Trafność, z jaką zostały zilustrowane relacje międzyludzkie, sposoby komunikowania się, wynosi opowiadaną historię na pewien poziom uniwersalności. Akcja równie dobrze mogłaby dotyczyć mieszkańców Berlina, Wiednia, Barcelony czy Londynu. Tę właśnie uniwersalność obrazu rzeczywistości podkreślają entuzjastyczne recenzje.

Jeden z najstarszych festiwali w Europie

W Konkursie Głównym filmy rywalizują o statuetkę Złotych Lwów i 100 tys. zł (60 tys. zł dla reżysera, 40 tys. zł dla producenta) przyznawane przez międzynarodowe jury oraz o nagrodę Srebrne Lwy i 50 tys. zł (30 tys. zł dla reżysera, 20 tys. zł dla producenta). Przyznawane są też nagrody indywidualne dla twórców filmowych m.in. za: reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, montaż, charakteryzację.

W drugim równie ważnym konkursie, Inne Spojrzenie, pokazywane są filmy autorskie, eksperymentalne, wymykające się granicom konwencjonalnego kina. W ramach Konkursu przyznawana jest nagroda Złoty Pazur i 30 tys. zł (18 tys. dla reżysera, 12 tys. zł dla producenta). Podczas gdyńskiego festiwalu odbędą się cztery konkursy. Oprócz dwóch wymienionych są także Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. Podczas tegorocznego Festiwalu nagrodę Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne otrzyma wybitny reżyser i scenarzysta Janusz Majewski. Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego:

„Fale” (reż. Grzegorz Zariczny)

„Wszystkie nieprzespane noce” (reż. Michał Marczak)

„Czerwony pająk” (reż. Marcin Koszałka),

„Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca),

„Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek),

„Królewicz olch” (reż. Kuba Czekaj),

„Las, 4 rano” (reż. Jan Kolski),

„Na granicy” (reż. Wojciech Kasperski),

„Ostatnia rodzina” (reż. Jak P. Matuszyński),

„Plac zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski),

„Planeta singli” (reż. Mitja Okorn),

„Sługi boże” (reż. Mariusz Gawryś),

„Szczęście świata” (reż. Michał Rosa),

„Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski),

„Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski),

„Zjednoczone stany miłości” (reż. Tomasz Wasilewski).

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Inne Spojrzenie:

„Biuro budowy pomnika” (reż. Karolina Breguła),

„Kryształowa dziewczyna” (reż. Artur Urbański)

„Ederly” (reż. Piotr Dumała)

„Zud” (reż. Marta Minorowicz)

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl