Najcenniejsze dzieła sztuki pod specjalną ochroną. Resort kultury przygotował wstępny projekt rozporządzenia w tej sprawie i wytypował: "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaniem" Rembrandta.
Obecnie wszystkie dzieła sztuki obowiązują przepisy w zakresie o ochronie zabytków. Ministerstwo chce, aby powstały specjalne uregulowania dotyczące wybranych obrazów czy rzeźb. W pierwszej kolejności takim rozporządzeniem ma zostać objęta „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.
- Do końca marca będzie gotowa propozycja rozporządzenia, które będzie regulowało wywóz najcenniejszych obrazów pozostających w obszarze dziedzictwa narodowego. Zaczniemy od dzieła Leonarda da Vinci – powiedział w rozmowie z Sekcją Dokumentacji i Analiz TVN24 Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Specjalne traktowanie arcydzieł
Przepisy mają regulować zarówno procedurę postępowania z najcenniejszymi dziełami sztuki oraz określać warunki jakie mają być spełnione, aby były one eksponowane. W akcie mają znaleźć się m.in. warunki transportu i ekspozycji, ma być też zapisana dokładna procedura, jaką np. obraz musi przejść przed podróżą i po jej zakończeniu.
Jak podkreśla minister Żuchowski, szczegóły ochrony są objęte ścisłą tajemnicą a obrazy mają być wypożyczane tylko na najbardziej prestiżowe wystawy.
W listopadzie 2011 roku obraz "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci ma być prezentowany w brytyjskiej National Gallery. W mediach pojawiły się już oceny ekspertów, którzy twierdzą, że to wypożyczenie może obrazowi zaszkodzić.
Źródło: SDiA TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia