TVN24 | Kultura i styl

Przed jego obiektywem stawały gwiazdy, sławy i postacie historyczne. Nie żyje Marek Czudowski

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/kab
Źródło:
tvn24.pl
dzięki uprzejmości Kamili CzudowskiejMarek Czudowski był jednym z najwybitniejszych polskich fotografów lat 70. i 80.

Marek Czudowski był jednym z czołowych polskich fotografów lat 70. i 80. Przed jego obiektywem stanęli m.in.: Charles de Gaulle, Lech Wałęsa, Melchior Wańkowicz, Ignacy Jan Penderecki czy Jan Kanty Pawluśkiewicz. Informację o śmierci artysty przekazała jego córka, Kamila.

"Marek Czudowski, mój kochany tata, zmarł 28 maja 2021 roku. Jego kariera fotografa nabrała zawrotnego tempa w latach 70. oraz 80. i trwała do lat 90." – napisała w oświadczeniu córka artysty Kamila Czudowska.

Marek Czudowskidzięki uprzejmości Kamili Czudowskiej

Marek Czudowski urodził się 20 stycznia 1938 roku w Warszawie. Swoja karierę zaczynał jako fotograf psich wystaw i autor okładek do magazynu "Pies". W latach 70. i 80. stał się jednym z najbardziej znanych polskich fotografów. Zajmował się głównie reportażem. Przed jego obiektywem stanęli m.in.: Charles de Gaulle, Lech Wałęsa, Melchior Wańkowicz, Ignacy Jan Paderewski czy Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Melchior Wańkowicz w obiektywie Marka Czudowskiegodzięki uprzejmości Kamili Czudowskiej

"Portretował kobiety w bardzo odważny sposób"

"Drzwi do jego pracowni się nie zamykały. Fotografował w zasadzie większość aktorek, aktorów, piosenkarzy, ludzi kultury tamtych lat. Piosenkarki takie jak Beata Kozidrak, Anna Jurksztowicz, Zdzisława Sośnicka wielokrotnie zamawiały zdjęcia na okładki swoich płyt. Był znany z tego, że portretował kobiety w bardzo odważny sposób" – wspomina Czudowska.

U Czudowskiego zaczynały się kariery takich polskich top modelek, jak Małgorzata Niemen, Lidia Popiel, Bogna Sworowska czy Marlena Bielińska.

"Zaczęło się na pokazie. Byłam początkującą modelką, występowałam w młodzieżowej kolekcji Centrum Wzornictwa Przemysłowego. Podeszli do mnie po pokazie, przywitali się. Pamiętam, jak dziewczyny mówiły, że teraz przede mną to już tylko okładka w 'Świecie Mody' albo coś równie spektakularnego. To było wielkie wydarzenie, kiedy Marek Czudowski i Harry Weinberg do kogoś podchodzili" – mówiła Lidia Popiel, cytowana w komunikacie.

Portret Beaty Kozidrak autorstwa Marka Czudowskiegodzięki uprzejmości Kamili Czudowskiej

Jak zaznaczyła córka fotografa, jego "życie miało szalone tempo". "Uwielbiał swoją pracę i mimo ograniczających czasów komunizmu organizował awangardowe sesje" – wspomina.

Marek Czudowski zmarł w wieku 83 lat.

Autor:tmw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: dzięki uprzejmości Kamili Czudowskiej