Lynch pod szklanym dachem

Aktualizacja:
David Lynch dla tvn24.pl
David Lynch dla tvn24.pl
TVN24.pl
David Lynch dla tvn24.plTVN24.pl

- Artysta nie musi cierpieć, aby pokazać cierpienie (...). A żyjemy w mrocznym, pełnym problemów świecie - mówi o sobie David Lynch w specjalnym wywiadzie dla tvn24.pl. O prognozie pogody dla kina, strachu przed śmiercią oraz jego planach dotyczących Polski.

Na stronie internetowej Davida Lyncha można znaleźć wiele rzeczy. Wśród informacji, wywiadów i linków jest też... prognoza pogody.

- Pogoda dla nas, ludzi jest bardzo ważna. Zmieniająca się pogoda - mówi. Podczas Camerimage zatrzymał się w hotelu z oszklonym dachem. Czy chce móc obserwować pogodę? Nie musi. - Raz w tygodniu znajomy kompozytor, pianista i meteorolog przygotowuje tygodniowy przegląd. Prognozę pogody dla Polski i Los Angeles. I nigdy się nie pomylił.

W kinie będzie dużo zmian. Nie jestem jedynym, który uważa, że kino podobnie ucierpi, jak ucierpiała muzyka. Bardzo łatwo będzie można pobierać filmy, kraść je. Będzie mniej pieniędzy dla filmowców. To wpłynie na cały przemysł. David Lynch

PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD Z DAVIDEM LYNCHEM

Pogoda dla kina

O prognozę dla kina spytaliśmy samego reżysera. - W kinie będzie dużo zmian. Nie jestem jedynym, który uważa, że kino podobnie ucierpi, jak ucierpiała muzyka. Bardzo łatwo będzie można pobierać filmy, kraść je. Będzie mniej pieniędzy dla filmowców. To wpłynie na cały przemysł.

David Lynch uważa, że choć jego to nie dotyczy w dużym stopniu, to boli go coś zupełnie innego. - Zniknie doświadczenie wielkiego ekranu, wielkiego dźwięku. A to dawało ludziom możliwość wejścia do świata filmu, doświadczania go. Ten wielki ekran i wielki dźwięk w małym pokoju, to jest niedobre. Jakikolwiek dźwięk może widza wytrącić ze świata filmu. Nadzieją jest, że ludzie będą mieli wielkie ekrany w domach, głośniki, które stworzą możliwość doświadczenia tego świata.

Pomysły...

Jest takie powiedzenie: świat jest taki, jaki jesteś ty. Jeśli patrzysz na świat przez brudne, niebieskie okulary, taki świat będzie dla ciebie. Jeśli wyczyścisz te okulary i zamienisz ich kolor na różowy i złoty, to będzie twój świat. Dlatego ludzie biorą różne rzeczy z jednego filmu.

Film to jednak nie tylko sprawy techniczne. Czy filmy, które robi, ujawniają sposób, w jaki pokazuje swoje pragnienie zrozumienia świata? Czy to tylko gra z widzami? - To nie gra i pragnienie. To tłumaczenie pomysłów, w których się zakochałem. To wszystko. Pomysły istnieją na wszystko. Wszystko, co jest zrobione, zaczyna się od pomysłu. Najważniejsze, to pochwycić pomysł, w którym się zakochałeś. Pomysły przychodzą cały czas. Ogromne ilości pomysłów. Czasem łapiesz jakąś i mówisz: wow, to jest niesamowite. Spisujesz to, i tak to się zaczyna.

Filmy Lyncha uznawane są jednak za mroczne. Z czego to wynika? Zdaniem reżysera, jest to kwestia odbioru. - Jest takie powiedzenie: świat jest taki, jaki jesteś ty. To kosmiczne wyrażenie. Świat jest taki, jaki jesteś ty. Jeśli patrzysz na świat przez brudne, niebieskie okulary, taki świat będzie dla ciebie. Jeśli wyczyścisz te okulary i zamienisz ich kolor na różowy i złoty, to będzie twój świat. Dlatego ludzie biorą różne rzeczy z jednego filmu.

I dodaje. - Artysta nie musi cierpieć, aby pokazać cierpienie. Historie są pełne kontrastów, wiele razy są refleksją nad światem, w którym żyjemy. A żyjemy w mrocznym, pełnym problemów świecie. Ale możesz być bardzo szczęśliwy, opowiadając historie oparte na pomysłach, które przychodzą, w których się zakochałeś, które mają wielki bagaż tajemnic, a wraz z nimi rzeczy pięknych.

Strach przed śmiercią

Jakie historie najbardziej przerażają Lyncha w tym świecie? - Dla każdego strach przed śmiercią, jest na pierwszym miejscu. Problem polega bowiem na tym, że od urodzenia podążasz ku śmierci.

Czego innego boją się jednak aktorzy: że nie dostaną scenariusza do ręki przed występem.

- Robienie filmu bez scenariusza jest jak robienie filmu bez pomysłów. Jest możliwe zebranie grupy ludzi, bez scenariusza. Ale pomysły zaczynają płynąć.

Łódź wybrała mnie. Nie miałem pojęcia, że pomysły przyjdą z Łodzi. Przyjechałem tu i pomysły, idee zaczęły do mnie napływać. Te pomysły doprowadziły do Inland Empire.

Czy tak właśnie nie powstał jednak ostatni film Lyncha, "Inland Empire"? - Nie. W pewien sposób to dotyczy wszystkiego. Ale pomysły, które płyną, tworzą scenariusz. Scenariusz jest pomysłami, które przychodzą, organizują się w historię, scenariusz. Zbudowany ze słów. Wtedy pomysły, które nigdy nie mały stać się tylko słowami, stają się elementem kina. Są pomysłami kina, tłumaczysz je na język kina. Tym jest gotowy film.

Czemu Łódź

Inland Empire został częściowo nakręcony w Łodzi. Zresztą z tym miastem reżyser wiąże wielkie, filmowe nadzieje. Dlaczego wybrał Łódź? - Łódź wybrała mnie. Nie miałem pojęcia, że pomysły przyjdą z Łodzi. Przyjechałem tu i pomysły, idee zaczęły do mnie napływać. Te pomysły doprowadziły do Inland Empire. Tak to się stało. Pomysły mogą przyjść zewsząd. Jak już powiedziałem, przychodzą z muzyki, z obrazów, budynków, ludzi, dźwięków. Z małych rzeczy i tych wielkich. Przychodzą ciągle, ale raz na jakiś czas przychodzi taka, w której się zakochujesz. Tak się stało w Łodzi.

Zakochany w dawnym mieście fabrykantów, pełnym opuszczonych fabryk, w planach ma budowę specjalnego miejsca. - W tym miejscu, wspomagani środkami z Unii Europejskiej, chcemy zbudować studio, dla malarstwa, rzeźby, muzyki, teatru, wszystko dla ludzi, by mogli przyjść i tworzyć. Gdy już to osiągniemy, ludzie będą mogli tam tworzyć, pokazywać i sprzedawać swoje prace. I wspólnie będziemy to rozwijać.

Niektórzy zarzucają jednak Lynchowi, że w Polsce robi z siebie wielką gwiazdę, bo nie wychodzi mu to w Hollywood. - W Łodzi, jak i w całej Polsce, wyczuwa się energię, wolność, i wyścig do lepszej przyszłości. Negatywne wypowiedzi są smutne. Każdy kto spowalnia proces dochodzenia do przyszłości, jest głupcem. Nie tylko szkodzi ogółowi, ale także samemu sobie.

David Lynch nie obawia się krytyki, ma bowiem, jak mówi: ludzi z festiwalu Camerimage, którzy stali się jego przyjaciółmi. - Są niezależni, pełni energii, pomysłów.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudniała gęsta mgła. Wieczorem państwowa telewizja przekazała, że ekipa ratunkowa odnalazła rozbity śmigłowiec. Jednak irański Czerwony Półksiężyc zaprzeczył tym doniesieniom.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Możliwe są intensywne opady deszczu, wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielna w wielu częściach kraju jest burzowa. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl