"Obcy Nadchodzą". Rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur

"Obcy Nadchodzą". Rusza Festiwal Czterech Kultur w Łodzi
materiały prasoweJedną z gwiazd tegorocznej edycji jest hiszpański teatr Carros De Foc

Plenerowe widowisko hiszpańskiego teatru Carros de Foc (Rydwany Ognia), w którym wykorzystane zostaną gigantyczne, kilkunastometrowe marionetki, zainauguruje w piątek wieczorem Festiwal Łódź Czterech Kultur. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: Obcy Nadchodzą.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest corocznym wydarzeniem artystyczno-społecznym, organizowanym w Łodzi od 2002 r. Jednym z podstawowych jego celów jest upowszechnianie postawy otwartości na inne narody i ich kultury, zgodnie z historycznym odwołaniem do mitu założycielskiego Łodzi, która stworzona została przez Niemców, Polaków, Żydów i Rosjan. Przypomina o tym dyrektor festiwalu Zbigniew Brzoza podkreślając, że Łódź u swego zarania była tworzona wyłącznie przez obcych; wszyscy byli tu nowi i obcy. Jak mówił, to miasto wzięło się ze spotkania ludzi z różnych stron tej części Europy, którzy stworzyli wspólnotę. Według niego, dzisiejszy świat funkcjonuje tak, że odcięcie się od innych jest niemożliwe.

Koncerty w podwórkach, kościołach i centrum handlowym

Większość koncertów, spektakli i festiwalowych pokazów odbędzie się w przestrzeni publicznej, często na scenach usytuowanych w podwórkach centrum miasta przy ul. Piotrkowskiej i Zgierskiej. Także świątynie - kościół ewangelicko augsburski św. Mateusza i kościół rzymskokatolicki pw. Zesłania Ducha Świętego. Inauguracja odbędzie się na rynku Manufaktury. To właśnie tam, w piątek wieczorem widzowie będą mogli obejrzeć plenerowe widowisko hiszpańskiego teatru Carros de Foc (pol. Rydwany Ognia), w którym wykorzystane zostaną gigantyczne, kilkunastometrowe marionetki. Dla łódzkiej publiczności zagra belgijska grupa Kermesz a l'est, która czerpie inspiracje z folkloru żydowskiego i bałkańskiego, krzyżując ją z energią rocka.

Spektakle teatrów ulicznych

Obecność na festiwalu zapowiedziały także m.in. niemiecki teatr uliczny Pas Par Tout i francuski teatr Underclouds. Frontman zespołu Coma, aktor i dramaturg Piotr Rogucki zrealizuje przedstawienie poświęcone emigracji młodych łodzian pt. "J.P. Śliwa. Zgierska 38". Obchodzący w tym roku 45-lecie pracy twórczej Leszek Mądzik pokaże spektakl "Piotrkowska 26. Brama" przygotowany na podstawie materiału historycznego łódzkiej przewodniczki Joanny Orzechowskiej. Na scenach muzycznych wystąpią m.in. Dhafer Joussef, wykonujący muzykę jazzową inspirowaną muzyką świata i Stanisława Celińska. Nie zabraknie podwórkowych kapel i orkiestr ulicznych z różnych stron świata. Festiwal to także wydarzenia społeczne. W ramach Akademii Filmowej dzieci z wykluczonych społecznie środowisk centrum Łodzi będą realizować filmy telefonami komórkowymi - przedtem wezmą udział w warsztatach z profesjonalistami z łódzkiej Szkoły Filmowej. Festiwal Łódź Czterech Kultur potrwa od piątku 20 maja do niedzieli 5 czerwca.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości