Keith Reid nie żyje. Napisał słowa wielkiego przeboju Procol Harum "A Whiter Shade of Pale"

Autor:
wac//am
Źródło:
BBC
Redferns/Getty ImagesKeith Reid

Keith Reid, autor tekstów piosenek, w tym przeboju "A Whiter Shade of Pale" z repertuaru Procol Harum, zmarł w wieku 76 lat. Jak przekazał zespół, Reid zmarł nagle. Od kilku lat chorował na raka.

"Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida" - napisał środę w mediach społecznościowych zespół Procol Harum, nazywając zmarłego "niezrównanym autorem tekstów", który "napisał słowa do praktycznie wszystkich piosenek" angielskiej grupy. "Jego teksty były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę tworzoną przez zespół. Jego pomysłowe, surrealistyczne i wielowarstwowe słowa dawały radość fanom Procol, a ich złożoność stanowiła potężny dodatek do katalogu Procol Harum" - czytamy we wpisie.

Reid "zmarł nagle 23 marca 2023 roku w szpitalu w Londynie. Od kilku lat leczył się na raka" - przekazał Procol Harum na swojej stronie internetowej. Reid był autorem słów największego przeboju zespołu, "A Whiter Shade of Pale" z 1967 roku, napisał też "You're The Voice", hit Johna Farnhama z 1986 roku.

Keith Reid o "tajemnicy" przeboju

Jak odnotowało BBC, początkowo odrzucony przez wytwórnię utwór "A Whiter Shade of Pale" stał się jednym z najpopularniejszych singli wszechczasów, sprzedając się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. "Surrealistyczny tekst" utworu przez lata intrygował fanów. Sam Reid w wywiadzie udzielonym Huffington Post w 2009 roku przyznał, że piosenka jest "w pewnym sensie impresjonistyczna, więc ludzie tak naprawdę nigdy nie docierają do sedna". - Ma w sobie jakąś tajemnicę, jak obraz: zawsze możesz znaleźć nowe poziomy znaczeń - stwierdził.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Wayne Swinny. Doznał "nagłego krwotoku mózgu", przygotowując się do koncertu

Autor:wac//am

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Redferns/Getty Images

Pozostałe wiadomości