TVN24 | Kultura i styl

Janina Traczykówna nie żyje. Aktorka miała 91 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Zmarła aktorka Janina Traczykówna, znana między innymi z roli Michaliny w filmie "Noce i dnie". O śmierci artystki poinformował w sobotę reżyser Jerzy Antczak. Aktorka miała 91 lat.

"Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek" - napisał na swoim Facebooku reżyser "Nocy i dni" Jerzy Antczak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu - w Szczecinie.

Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", czy w pierwszym serialu polskiej telewizji "Barbara i Jan" z 1965 wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Według informacji serwisu Film Polski, prowadzonego przez łódzką szkołę filmową, Traczykówna wydział aktorski PWST w Warszawie ukończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego roku miała swój debiut teatralny. W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Specjalną I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

W kategorii "drugoplanowa rola kobieca" za grę w filmie "Dzień świra" Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości