To historyczny przypadek. Alejandro G. Inarritu został pierwszym reżyserem, który drugi rok z rzędu triumfował na rozdaniu nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA). Nagroda nie "trafiła" w oscarowy film jedynie 14 razy w długiej historii nagród. Czyżby Inarritu mógł czuć się pewniej w oscarowym wyścigu?
Alejandro G. Inarritu stał się pierwszym twórcą w historii nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów, który drugi rok z rzędu zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera filmowego.
Coroczne nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA) przyznawane są najlepszym reżyserom w kategoriach filmowych, telewizyjnych i komercyjnych. Ze szczególną uwagą świat filmu przygląda się nominacjom w kategorii "Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym". Wyróżnione przez DGA filmy najczęściej pojawiają się w oscarowych nominacjach w najważniejszych kategoriach (najlepszy film oraz najlepszy reżyser).
DGA pomyliła się tylko 14 razy
Jak udowodnili amerykańscy obserwatorzy z "The Hollywood Reporter" i "Variety", werdykty najważniejszych gildii filmowych w USA mają realny wpływ na decyzję członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary.
W tym roku Amerykańska Gildia Producentów (PGA) nagrodziła "Big Short", Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych (SAG) wybrała "Spotlight", a Amerykańska Gildia Reżyserów (DGA) uhonorowała "Zjawę".
Jednak - jak podkreśla redakcja "Variety" - werdykt DGA był inny od Oscarowego tylko 14 razy w wieloletniej historii nagród.
W zeszłym roku Inarritu z filmem "Birdman", po zdobyciu nagrody reżyserów, odebrał trzy Oscary - za scenariusz, najlepszy film oraz najlepszą reżyserię. W tym roku ma szanse na dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - za najlepszy film ("Zjawa") oraz najlepszą reżyserię. Jeśli Inarritu powtórzy 28 lutego sukces z DGA, to będzie pierwszym filmowcem, który dostał Oscara dwa razy z rzędu dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu.
Rozdanie nagród DGA bez zaskoczeń
Wśród laureatów tegorocznych nagród amerykańskich reżyserów nie było większych zaskoczeń. DGA stworzyła w tym roku zupełnie nową kategorię dla fabularnych debiutów reżyserskich. Zwycięzcą został Alex Garland za film "Ex Machina".
W najważniejszych kategoriach wygrali:
Film fabularny: Alejandro G. Inarritu "Zjawa" Pełnometrażowy debiut: Alex Garland - "Ex Machina" Serial dramatyczny: David Nutter - "Gra o tron" Serial komediowy: Chris Addison - "Figurantka" Miniserial lub film telewizyjny: Dee Rees - "Bessie" Dokument: Matthew Heineman - "Cartel Land".
Autor: tmw/ja / Źródło: Variety, The Hollywood Reporter
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock