"Ida" coraz bliżej Oscara. Z jakimi filmami konkuruje?

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Opus Film
Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska w "Idzie"Opus Film

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Amerykańska Akademia Filmowa podała w piątek tytuły dziewięciu obrazów, które mają szansę na statuetkę. O nominację "Ida" powalczy m.in. z rosyjskim "Lewiatanem" i szwedzkim "Turystą".

Na krótkiej liście ogłoszonej w piątek wieczorem czasu polskiego przez Amerykańską Akademię Filmową obok "Idy" jest także rosyjski "Lewiatan" oraz filmy z Mauretanii, Argentyny, Estonii, Szwecji, Gruzji, Holandii i Wenezueli.

Sześć obrazów wskazali w głosowaniu ci członkowie Akademii, którzy na specjalnych pokazach obejrzeli wszystkie 83 zgłoszone filmy. Trzy dodatkowe produkcje nominował specjalny komitet Akademii zajmujący się kategorią filmów nieanglojęzycznych.

Lista nominacji, na której znajdzie się pięć filmów, zostanie ogłoszona 15 stycznia. Polski film jest jednym z faworytów.

Satyra na despotyzm władzy

Kim są rywale "Idy"? Największy z nich to "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa. W ocenie krytyków obraz perfekcyjny pod względem artystycznym, ale również manifest środowisk antyputinowskich. Reżyser kreśli obraz skorumpowanego kraju, w którym jednostka jest bez szans w starciu z cyniczną władzą. Satyra na despotyzm władzy kryje w sobie również głębię filozoficznych i religijnych rozważań o ludzkiej naturze i religii, a całość wzmaga demoniczna muzyka Philippa Glassa.

Film w Rosji wzbudzał od początku kontrowersje. Mimo, że rosyjskie ministerstwo kultury było filmowi przeciwne, tamtejsza komisja selekcyjna uparła się i wybrała "Lewiatana" jako rosyjskiego kandydata do Oscara. Jednak we własnym kraju, ze względu na antyputinowską wymowę, obraz Zwiagincewa nie ma szans na dystrybucję, dopóki nie wytnie niektórych scen.

Kadr z filmu "Lewiatan" Andrieja ZwiagincewaCamerimage

To polityczne zaangażowanie pomaga mu za to na świecie. "Lewiatan" zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes i - w ocenie wielu - zasługiwał na Złotą Palmę.

O absurdzie władzy opowiada też inny mocny konkurent "Idy" - "Timbuktu" z Mauretanii, którego akcja rozgrywa się w małej afrykańskiej wiosce kontrolowanej przez islamskich bojowników,którzy strzelają do niewiernych i niszczą świadectwa pradawnej kultury regionu. Niedaleko Timbuktu wraz z rodziną mieszka Kidane, pasterz i hodowca bydła. Przypadkowy wystrzał broni w czasie szarpaniny, czyli nieumyślne zabójstwo, oznacza dla niego karę śmierci.

Mężczyzna stanie się obiektem brutalnego prześladowania i upokorzenia. Stając przed sądem, przyjdzie mu zmierzyć się z nowym prawem, które jest zaprzeczeniem otwartego i tolerancyjnego islamu.

Zwiastun filmu "Timbuktu"
Zwiastun filmu "Timbuktu"Dune Vision

Rodzina, Anioł Śmierci i wyzwoliciel

"Idzie" może też zagrozić szwedzki "Turysta", który w tym roku został doceniony w Cannes, gdzie zdobył jedną z nagród. Pozornie błaha opowieść o wycieczce rodziny z dziećmi w Alpy Francuskie na narty, naprawdę jest filmem o sensowności związków kobiet i mężczyzn. O tym, czym tak naprawdę jest rola męża, żony i rodzica.

Na "krótkiej liście" jest też "Oskarżona", czyli historia oparta na faktach. Reżyserka, która już drugim filmem reprezentuje Holandię w walce o Oscara, opowiada historię pielęgniarki z Hagi Lucii de Berk. Kobieta w 2004 roku została niesłusznie skazana na dożywocie i przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym za siedem morderstw i trzy usiłowania zabójstwa. Wyrok zapadł na podstawie badania krwi. Sprawa "Anioła Śmierci" do dziś nazywana jest największą sprawą tego wieku.

"Oskarżona" to historia pielęgniarki Lucii de Berk, niesłusznie skazanej na dożywocie za wielokrotne morderstwoRinkel Film

Wolność zwrócono Lucii po 6,5 roku, kiedy to w trakcie procesu rewidującego okazało się, że dowody były niewystarczające. Kobieta ostatecznie została uznana za niewinną zarzucanych jej czynów.

Wenezuelski "Wyzwoliciel" też jest opowieścią o prawdziwej postaci, tyle że historycznej - o Simonie Bolivarze, słynnym XIX-wiecznym bohaterze walczącym o niepodległość Ameryki Południowej. Film ma epicki temat obejmujący prawie trzy dekady burzliwych wydarzeń od miłości po śmierć i batalistyczne sceny, wielki budżet (50 mln dol.) i gwiazdy w obsadzie, z Edgarem Ramirezem na czele. Czy to wystarczy, by dostać nominację do Oscara?

Wenezuelski "Wyzwoliciel" też jest opowieścią o prawdziwej postaci, tyle że historycznej - o Simonie BolivarzeCohen Media Group

O bezsensie wojny

Być może w finałowej piątce znajdzie się estoński obraz o bezsensie wojny "Mandarynki", którego narracja prowadzona jest spokojnie przez gruzińskie lasy i wzgórza. Film z gruntu wojenny, ale w rzeczywistości konflikt zbrojny Gruzinów i Abchazów stanowi wyłącznie przyczynę, a następnie tło do najważniejszych wydarzeń.

"Mandarynki" to opowieść o dwóch Estończykach: Ivo i Margusie, którzy jako ostatni pozostali na terenach Abchazji po to, by zebrać mandarynkowe plony. Jest 1992 rok, trwa wojna domowa. Na ich podwórzach dochodzi do strzelaniny, z której ratują dwóch żołnierzy z przeciwnych frontów, a następnie zabierają ich pod swój dach. Uczą ich tolerancji, akceptacji różnic religijnych, zrozumienia dla obcych kultur.

- Uciekam od polityki w swoim filmie, przede wszystkim chcę pokazać wagę wartości o której w sytuacjach konfliktowych się zapomina. Wartość człowieczeństwa - powiedział w wywiadzie reżyser Zaza Uruszadze.

Zwiastun filmu "Mandarynki"
Zwiastun filmu "Mandarynki"Art House

W środku wojny gruzińsko-abchaskiej w 1992 roku osadzona jest też akcja "Kukurydzianej wyspy" z Gruzji. Okrzyknięty wielkim odkryciem zwycięzca tegorocznego festiwalu w Karlovych Varach zawiera ledwie kilkanaście linijek dialogu.

Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy mimo zawieruchy wojennej usiłują uprawiać kukurydzę nad rzeką, która jest naturalną granicą między Gruzją a Abchazją. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że na wyspie ukrył się młody, gruziński żołnierz. Idylla Kukurydzianej Wyspy się kończy.

Magazyn "Variety" nazwał film "Mistrzem minimalizmu emocjonalnego", w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick, z nutą "Burzy" Szekspira. Zaś "Hollywood Reporter" napisał: "Gruziński reżyser tka mocną bajkę o życiu i śmierci z prostych składników, tworząc dramat prawie bez słów".

Realizaja "Kukurydzianej wyspy" trwała 4 lata. - Długo szukałem odpowiedniej wyspy. W końcu sami musieliśmy ją sobie zbudować pośrodku jeziora - opowiada reżyserAlamdary Film

W wyścigu o nagrodę przepadły m.in. zwycięskie filmy tegorocznego festiwalu Cannes - "Zimowy sen", "Biały Bóg" i "Mama". Szansę na Oscara stracił również dramat braci Dardenne "Dwa dni, jedna noc".

Oscarowa gala odbędzie się 22 lutego.

Filmy na "krótkiej liście" w kategorii filmów nieanglojęzycznych:

"Dzikie historie", Argentyna "Mandarynki", Estonia "Kukurydziana wyspa", Gruzja "Timbuktu", Mauretania "Oskarżona", Holandia "Ida", Polska "Lewiatan", Rosja "Turysta", Szwecja "Wyzwoliciel ", Wenezuela

Autor: am//plw,rzw/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Opus Film

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN