"Ida" coraz bliżej Oscara. Z jakimi filmami konkuruje?

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Opus Film
Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska w "Idzie"Opus Film

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Amerykańska Akademia Filmowa podała w piątek tytuły dziewięciu obrazów, które mają szansę na statuetkę. O nominację "Ida" powalczy m.in. z rosyjskim "Lewiatanem" i szwedzkim "Turystą".

Na krótkiej liście ogłoszonej w piątek wieczorem czasu polskiego przez Amerykańską Akademię Filmową obok "Idy" jest także rosyjski "Lewiatan" oraz filmy z Mauretanii, Argentyny, Estonii, Szwecji, Gruzji, Holandii i Wenezueli.

Sześć obrazów wskazali w głosowaniu ci członkowie Akademii, którzy na specjalnych pokazach obejrzeli wszystkie 83 zgłoszone filmy. Trzy dodatkowe produkcje nominował specjalny komitet Akademii zajmujący się kategorią filmów nieanglojęzycznych.

Lista nominacji, na której znajdzie się pięć filmów, zostanie ogłoszona 15 stycznia. Polski film jest jednym z faworytów.

Satyra na despotyzm władzy

Kim są rywale "Idy"? Największy z nich to "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa. W ocenie krytyków obraz perfekcyjny pod względem artystycznym, ale również manifest środowisk antyputinowskich. Reżyser kreśli obraz skorumpowanego kraju, w którym jednostka jest bez szans w starciu z cyniczną władzą. Satyra na despotyzm władzy kryje w sobie również głębię filozoficznych i religijnych rozważań o ludzkiej naturze i religii, a całość wzmaga demoniczna muzyka Philippa Glassa.

Film w Rosji wzbudzał od początku kontrowersje. Mimo, że rosyjskie ministerstwo kultury było filmowi przeciwne, tamtejsza komisja selekcyjna uparła się i wybrała "Lewiatana" jako rosyjskiego kandydata do Oscara. Jednak we własnym kraju, ze względu na antyputinowską wymowę, obraz Zwiagincewa nie ma szans na dystrybucję, dopóki nie wytnie niektórych scen.

Kadr z filmu "Lewiatan" Andrieja ZwiagincewaCamerimage

To polityczne zaangażowanie pomaga mu za to na świecie. "Lewiatan" zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes i - w ocenie wielu - zasługiwał na Złotą Palmę.

O absurdzie władzy opowiada też inny mocny konkurent "Idy" - "Timbuktu" z Mauretanii, którego akcja rozgrywa się w małej afrykańskiej wiosce kontrolowanej przez islamskich bojowników,którzy strzelają do niewiernych i niszczą świadectwa pradawnej kultury regionu. Niedaleko Timbuktu wraz z rodziną mieszka Kidane, pasterz i hodowca bydła. Przypadkowy wystrzał broni w czasie szarpaniny, czyli nieumyślne zabójstwo, oznacza dla niego karę śmierci.

Mężczyzna stanie się obiektem brutalnego prześladowania i upokorzenia. Stając przed sądem, przyjdzie mu zmierzyć się z nowym prawem, które jest zaprzeczeniem otwartego i tolerancyjnego islamu.

Zwiastun filmu "Timbuktu"
Zwiastun filmu "Timbuktu"Dune Vision

Rodzina, Anioł Śmierci i wyzwoliciel

"Idzie" może też zagrozić szwedzki "Turysta", który w tym roku został doceniony w Cannes, gdzie zdobył jedną z nagród. Pozornie błaha opowieść o wycieczce rodziny z dziećmi w Alpy Francuskie na narty, naprawdę jest filmem o sensowności związków kobiet i mężczyzn. O tym, czym tak naprawdę jest rola męża, żony i rodzica.

Na "krótkiej liście" jest też "Oskarżona", czyli historia oparta na faktach. Reżyserka, która już drugim filmem reprezentuje Holandię w walce o Oscara, opowiada historię pielęgniarki z Hagi Lucii de Berk. Kobieta w 2004 roku została niesłusznie skazana na dożywocie i przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym za siedem morderstw i trzy usiłowania zabójstwa. Wyrok zapadł na podstawie badania krwi. Sprawa "Anioła Śmierci" do dziś nazywana jest największą sprawą tego wieku.

"Oskarżona" to historia pielęgniarki Lucii de Berk, niesłusznie skazanej na dożywocie za wielokrotne morderstwoRinkel Film

Wolność zwrócono Lucii po 6,5 roku, kiedy to w trakcie procesu rewidującego okazało się, że dowody były niewystarczające. Kobieta ostatecznie została uznana za niewinną zarzucanych jej czynów.

Wenezuelski "Wyzwoliciel" też jest opowieścią o prawdziwej postaci, tyle że historycznej - o Simonie Bolivarze, słynnym XIX-wiecznym bohaterze walczącym o niepodległość Ameryki Południowej. Film ma epicki temat obejmujący prawie trzy dekady burzliwych wydarzeń od miłości po śmierć i batalistyczne sceny, wielki budżet (50 mln dol.) i gwiazdy w obsadzie, z Edgarem Ramirezem na czele. Czy to wystarczy, by dostać nominację do Oscara?

Wenezuelski "Wyzwoliciel" też jest opowieścią o prawdziwej postaci, tyle że historycznej - o Simonie BolivarzeCohen Media Group

O bezsensie wojny

Być może w finałowej piątce znajdzie się estoński obraz o bezsensie wojny "Mandarynki", którego narracja prowadzona jest spokojnie przez gruzińskie lasy i wzgórza. Film z gruntu wojenny, ale w rzeczywistości konflikt zbrojny Gruzinów i Abchazów stanowi wyłącznie przyczynę, a następnie tło do najważniejszych wydarzeń.

"Mandarynki" to opowieść o dwóch Estończykach: Ivo i Margusie, którzy jako ostatni pozostali na terenach Abchazji po to, by zebrać mandarynkowe plony. Jest 1992 rok, trwa wojna domowa. Na ich podwórzach dochodzi do strzelaniny, z której ratują dwóch żołnierzy z przeciwnych frontów, a następnie zabierają ich pod swój dach. Uczą ich tolerancji, akceptacji różnic religijnych, zrozumienia dla obcych kultur.

- Uciekam od polityki w swoim filmie, przede wszystkim chcę pokazać wagę wartości o której w sytuacjach konfliktowych się zapomina. Wartość człowieczeństwa - powiedział w wywiadzie reżyser Zaza Uruszadze.

Zwiastun filmu "Mandarynki"
Zwiastun filmu "Mandarynki"Art House

W środku wojny gruzińsko-abchaskiej w 1992 roku osadzona jest też akcja "Kukurydzianej wyspy" z Gruzji. Okrzyknięty wielkim odkryciem zwycięzca tegorocznego festiwalu w Karlovych Varach zawiera ledwie kilkanaście linijek dialogu.

Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy mimo zawieruchy wojennej usiłują uprawiać kukurydzę nad rzeką, która jest naturalną granicą między Gruzją a Abchazją. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że na wyspie ukrył się młody, gruziński żołnierz. Idylla Kukurydzianej Wyspy się kończy.

Magazyn "Variety" nazwał film "Mistrzem minimalizmu emocjonalnego", w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick, z nutą "Burzy" Szekspira. Zaś "Hollywood Reporter" napisał: "Gruziński reżyser tka mocną bajkę o życiu i śmierci z prostych składników, tworząc dramat prawie bez słów".

Realizaja "Kukurydzianej wyspy" trwała 4 lata. - Długo szukałem odpowiedniej wyspy. W końcu sami musieliśmy ją sobie zbudować pośrodku jeziora - opowiada reżyserAlamdary Film

W wyścigu o nagrodę przepadły m.in. zwycięskie filmy tegorocznego festiwalu Cannes - "Zimowy sen", "Biały Bóg" i "Mama". Szansę na Oscara stracił również dramat braci Dardenne "Dwa dni, jedna noc".

Oscarowa gala odbędzie się 22 lutego.

Filmy na "krótkiej liście" w kategorii filmów nieanglojęzycznych:

"Dzikie historie", Argentyna "Mandarynki", Estonia "Kukurydziana wyspa", Gruzja "Timbuktu", Mauretania "Oskarżona", Holandia "Ida", Polska "Lewiatan", Rosja "Turysta", Szwecja "Wyzwoliciel ", Wenezuela

Autor: am//plw,rzw/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Opus Film

Pozostałe wiadomości

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Hamas otrzymał propozycję Izraela w sprawie rozejmu. Izrael mówił o "ostatniej szansie" na negocjacje przed atakiem na Rafah. Negocjacje spotkały się jednak ze sprzeciwem skrajnie prawicowych izraelskich ministrów, którzy nie zgadzają się na zawieszenie broni i ostrzegli premiera Benjamina Netanjahu, że jeśli odwoła ofensywę w Rafah, to doprowadzą do upadku rządu.

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Imię i nazwisko, numer PESEL oraz imię ojca i matki. Te dane dołączone do numerów ksiąg wieczystych wszystkich działek w Białymstoku były przez pięć godzin dostępne dla każdego z internautów. Wszystko przez – jak wynika z oświadczenia magistratu - nieostrożność pracownika przy aktualizacji informacji w serwisie.

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24