"Holmes i Watson" oraz Donald Trump wielkimi "wygranymi" Złotych Malin

[object Object]
Oficjalny zwiastun filmu "Holmes i Watson" Youtube/Sony Pictures Entertainment
wideo 2/20

Nieudany film "Holmes i Watson" Etana Cohena (nie mylić z braćmi Coen) to wielki "wygrany" Złotych Malin. Komedia zdobyła aż cztery statuetki, w tym dla najgorszego filmu roku. Podwójnie nagrodzony został też prezydent USA Donald Trump, który był bezkonkurencyjny w kategoriach: najgorszy aktor oraz najgorszy ekranowy zestaw. Prezydent pojawił się jako on sam w dwóch dokumentach: "Death of a Nation" i "Fahrenheit 11/9".

Wielkiego zaskoczenia nie było. Wyjątkowo nieudana komedia Etana Coena "Holmes i Watson", która miała być "opowiedzianą z dystansem, kpiącą historyjką o słynnym duecie", a okazała się kompletnym niewypałem, zdobyła aż cztery Złote Maliny - czyli antyOscary, w tym najważniejszą - dla najgorszego filmu minionego roku. Nagrodzono ją w kategoriach za najgorszy film, reżyserię, aktora drugoplanowego i oraz "prequel, remake, "zrzynkę" lub sequel.

Odkąd pojawiły się w sieci pierwsze recenzje filmu, wiadomo było, że jest kiepsko, ale że aż tak bardzo - tego nie spodziewał się chyba nikt. Produkcja przez wiele tygodni nie odnotowała w słynnym, najbardziej miarodajnym serwisie Rotten Tomatoes ani jednej pozytywnej oceny od krytyków, co jest swoistym fenomenem. Polscy dystrybutorzy poznali się na niej dość szybko, bo film w ogóle nie trafił do polskich kin.

Drugim niechlubnym zwycięzcą w wyścigu o niechcianą antynagrodę okazał się prezydent USA Donald Trump, który zdobył dwie nagrody, obie za udział w filmach dokumentalnych "Death of a Nation" Dinesha D'Souza i "Fahrenheit 11/9" Michalea Moore'a. Pierwsza z nagród przypadła mu jako najgorszemu aktorowi, druga w ramach kategorii Najgorszy Ekranowy Zestaw, którą tym razem opatrzono hasłem "Donald Trump i jego małostkowość".

Nagrody tradycyjnie wręczane są dzień przed Oscarami, i najczęściej ich zdobywcy nie pojawiają się, by je odebrać.

Nie tylko Holmes, Watson i Trump

Film "Holmes i Watson" to zwycięzca numer jeden tegorocznej edycji Złotych Malin, ale lista ich zdobywców, jest oczywiście o wiele dłuższa. Po raz pierwszy zdarzyło się, że aktor (w tym wypadku aktorka), zdobył jednocześnie Złotą Malinę oraz przyznawaną za "odpokutowanie" złych ról, inną rolą - tym razem bardzo dobrą - Nagrodę Odkupienia.

I tak, Złota Malina przypadła Melissie McCarthy za kreacje w dwóch faktycznie słabych filmach: "Rozpruci na śmierć" i "Dusza towarzystwa". Aktorka obsadzona zgodnie ze swoim empoloi - kobiety charakterystycznej, niewiele mogła zrobić, tak nieśmieszne i złe okazały się oba tutuły. Niewiele - poza nieprzyjęciem roli. Jednak kapituła Złotych Malin natychmiast postanowiła przyznać jej Nagrodę Odkupienia za znakomitą rolę w tragikomedii "Can You Ever Forgive Me?", za którą zresztą otrzymała swoją pierwszą, w pełni zasłużoną nominację do Oscara.

Tradycyjnie też Złota Malina przypadła kolejnemu filmowi o erotycznych uniesieniach pana Greya i jego ukochanej - "Nowe oblicze Greya", tym razem za najgorszy scenariusz.

Film Michaela Moore'a "Fahrenheit 11/9", za który najbardziej oberwało się Donaldowi Trumpowi, "doceniono" także w kategorii: najgorsza aktorka drugoplanowa. Antynagroda w tej kategorii przypadła Kellyanne Conway - doradczyni Trumpa, która pojawiła się w nim ponoć wbrew własnej woli.

Melissa McCarthy zdobyła Złota Maline za jeden z dwóch filmów "Rozpruci na śmierć"

Nagroda za pięć dolarów

Złota Malina (z ang. Golden Raspberry Award, w skrócie Razzie) to antynagroda przyznawana najgorszym filmom od 1981 roku. Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona, a jej nazwa pochodzi od idiomu "blowing a raspberry", co oznacza wystawienie języka i lekceważące prychnięcie. Statuetka Złotej Maliny jest wykonana z tworzywa sztucznego przemalowanego na złoty kolor. Wartość nagrody wynosi niespełna pięć dolarów. Złote Maliny zwykle nie są odbierane przez laureatów.

Donald Trump zasłużył na Złotą Malinę za udział m.in. w "Death odf Nation"mat.prasowe

Osobiście odebrały ją tylko cztery osoby. Pierwszym, który przyjął nagrodę, był Paul Verhoeven - jako najgorszy reżyser za film "Showgirls" w 1996 roku. Drugim był Tom Green, reżyser i aktor filmu "Luźny gość", który zwyciężył w pięciu kategoriach. Trzecią była aktorka Halle Berry w 2004 roku za rolę w filmie "Kobieta-kot", który wygrał też w trzech innych kategoriach.

Berry odbierając Złotą Malinę, trzymała w dłoni Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w "Czekając na wyrok", którego otrzymała w 2002 roku. Czwarta była Sandra Bullock, która otrzymała wówczas dwie nagrody za rok 2010 w kategorii: najgorsza aktorka i (wraz z Bradleyem Cooperem) dla najgorszej ekranowej pary w filmie "Wszystko o Stevenie".

Osłodził jej jednak to wątpliwe wyróżnienie Oscar, odebrany następnego dnia za rolę w filmie "Wielki Mike". Rekordzistą w liczbie zdobytych Złotych Malin jest film "Jack i Jill" - w 2012 roku film ten zdobył Złote Maliny w 10 kategoriach. W podwójnej roli zagrał w nim Adam Sandler, który, o dziwo, od jakiegoś czasu obywa się bez niechlubnych nagród.

Oto pełna lista nagrodzonych:

NAJGORSZY FILM

"Holmes and Watson"

NAJGORSZA AKTORKA

Melissa McCarthy - "Rozpruci na śmierć" i "Dusza towarzystwa"

NAJGORSZY AKTOR

Donald Trump - jako on sam w filmach "Death of a Nation" i "Fahrenheit 11/9"

NAJGORSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

John C. Reilly - "Holmes and Watson"

NAJGORSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Kellyanne Conway - jako ona sama w filmie "Fahrenheit 11/9"

w głównych bohaterów wcielają się Will Ferrell i John C. Reilly.

EKRANOWY ZESTAW

Donald Trump i jego małostkowość - "Death of a Nation" i "Fahrenheit 11/9"

REŻYSERIA

Etan Cohen - "Holmes and Watson"

PREQUEL, REMAKE, "ZRZYNKA" LUB SEQUEL

"Holmes and Watson"

SCENARIUSZ

"Nowe oblicze Greya"

NAGRODA BARRY'EGO L. BUMSTEADA (dla filmu, który dużo kosztował i dużo stracił)

"Klub miliarderów"

NAGRODA ODKUPIENIA (dla byłych nominowanych/zwycięzców, którzy w tym roku pokazali się z dobrej strony)

Melissa McCarthy - "Can You Ever Forgive Me?"

Autor: Justyna Kobus / Źródło: Razzie Awards,tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl