Hel i Mierzeja Wiślana - najbardziej niesamowite półwyspy Ziemi

Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana wśród najbardziej zdumiewających półwyspów
Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana wśród najbardziej zdumiewających półwyspów
tvn24
Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana zostały docenione przez portal The World Geographytvn24

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów - to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

Ranking wygrało La Dune de Bouctouche w KanadzieDepartment of Tourism, Heritage and Culture New Brunswick

Zwycięzca rankingu - kanadyjski La Dune de Bouctouche - to niezwykłe miejsce. Pierwsi ludzie zamieszkali w okolicy dopiero w XVIII wieku. Dziś to słynny na cały świat rezerwat przyrody Irving Eco-Center, który powstał, by chronić i odtworzyć jedne z największych i najpiękniejszych wydm w Ameryce Północnej.

Wydmy rozciągają się na długość 12 km wzdłuż Zatoki Bouctouche, ale to, co je wyróżnia, to ich centralny punkt - drewniany deptak zawieszony nad piaskiem, który wije się wzdłuż brzegu.

Kanada lepsza od Chorwacji

"Pejzaże tej okolicy są romantyczne i kuszą długimi spacerami. Dwukilometrowy deptak pozwala na zapoznanie się z fauną i florą tego wspaniałego miejsca bez ingerowania i naruszania wrażliwych miejsc wydm" - ocenił serwis The World Geography, który La Dune de Bouctouche uznał za najbardziej zdumiewający półwysep na Ziemi.

To efekt "pracy" wiatru i morskich fal, które przez wieki utworzyły ten długi grzbiet piasku zakończony cyplem o szerokości 1,7 km i będący siedliskiem ptaków wędrownych oraz rzadkich roślin. Cały teren jest niezamieszkany, a w przylegającym do niego miasteczku Bouctouche mieszka zaledwie 2 tys. osób.

Dzikość i dziewiczość La Dune de Bouctouche robi wrażenie i pewnie dlatego pokonało Zlatni Rat, zwany inaczej "Złotym Rogiem" - jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Już sam kształt jest widowiskowy: to trójkątny cypel wcinający się głęboko w Adriatyk, który widziany z lotu ptaka kojarzy się z olbrzymim białym językiem. Jego fenomen polega też na tym, że w zależności od pory roku, prądów morskich i kierunku wiatru, cypel zmienia swój kształt i położenie. Jak to możliwe? Plaża została bowiem ukształtowana w miejscu, gdzie spotykają się i ścierają dwa prądy morskie.

Jest jeszcze coś, co Zlatni Rat czyni miejscem wyjątkowym - daje okazję do plażowania prostopadle do nadbrzeża.

Centralnym punktem jest drewniany deptak zawieszony nad piaskiem La Dune de Bouctouche Alex Vye | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Kosa w Nowej Zelandii i Polsce

The World Geography docenił też Polskę. W wybranej 15-tce znalazły się Mierzeja Wiślana ( 5. miejsce) i Półwysep Helski (6. pozycja), które pokonały tak spektakularne miejsca, jak wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO 68-kilometrowa Mierzeja Kurońska na Litwie i w Rosji, czy długa na 26 kilometrów Mierzeja Farewell w Nowej Zelandii, gdzie jest rezerwat blisko 100 gatunków ptaków wodnych. Nowozelandzki cypel coś łączy z polskim - ten na Helu też ma kształt kosy.

Półwysep Helski to mierzący 34 kilometry długości i mający 300 metrów szerokości (w najwęższym miejscu ok. 150 m) piaszczysty wał, który jest najmłodszą częścią polskiego wybrzeża. Przed jego powstaniem na tym obszarze występował jedynie ciąg małych wysepek, które zaczęły się z sobą powoli łączyć, aż utworzyły piaszczystą barierę, która oddziela obecnie Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego.

Kanadyjskie wydmy pokonały Zlatni Rat, zwany inaczej "Złotym Rogiem" - jedną z największych atrakcji turystycznych ChorwacjiSzabolcs Emich | Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Podobnie z Mierzeją Wiślaną, którą dzielimy się z Rosją - w średniowieczu składała się z szeregu wysp, dzięki czemu położony nad Zalewem Wiślanym Elbląg funkcjonował jako ważny port morski, a dziś jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów, a długość wynosi ponad 90 km.

O ile atrakcją Helu jest biegnąca przez jego całą długość linia kolejowa, która kończy się dopiero na samym cyplu w mieście Hel, to Mierzeja Wiślana może się pochwalić aż czterema rezerwatami przyrody - to Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej.

Raj dla kitesurferów. "Wstajesz i wakacje" na Helu
Raj dla kitesurferów. "Wstajesz i wakacje" na Helutvn24

15. niesamowitych półwyspów na Ziemi, według The World Geography: 1. La Dune de Bouctouche, Kanada 2. Zlatni Rat, Chorwacja 3. La Manga del Mar Menor, Hiszpania 4. Ocean City, USA 5. Mierzeja Wiślana, Polska/Rosja 6. Półwysep Helski, Polska 7. Mierzeja Kurońska, Litwa/Rosja 8. Spurn Point, Wielka Brytania 9. Minnesota Point, USA 10. Mierzeja Dungeness, USA 11. Mierzeja Farewell, Nowa Zelandia 12. Mierzeja Homer, USA 13. Półwysep Kadyks, Hiszpania 14. Mierzeja Fedotova, Rosja 15. Presque Isle, USA

Autor: am//kdj / Źródło: tvn24.pl, The World Geography

Źródło zdjęcia głównego: sztutowo.pl / TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24