Tej nocy gwiazdy i gwiazdeczki polskiego showbiznesu lśniły pełnią blasku. A szczególnie mocno gospodyni Fryderyków - Kayah. Piosenkarka była w wyśmienitym humorze i poprowadziła galę tak, że przyćmiła większość laureatów. Oprócz jednej - Kasi Nosowskiej.
Bezkonkurencyjna...
Nosowska zakasowała wszystkich, zgarniając cztery statuetki. Przez jury złożone z artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej została uznana wokalistką oraz autorką roku. Wideoklipem do piosenki „Era Retuszera" wygrała w kategorii „Teledysk Roku”, a jej solowy album „UniSexBlues” został uznany najlepszą płytą 2007 roku. Deszcz nagród nieco przytłoczył piosenkarkę, która po każdą kolejną statuetkę udawała się coraz mocniej zmieszana.
... ale skromna
- Chyba lepiej docieram do ludzi siedząc boso na kanapie i pisząc, niż tutaj – dukając - z rozbrajającą szczerością stwierdziła Nosowska odbierając Fryderyka w kategorii „Autor Roku”. Na nic jednak zdała się jej skromność – kolejne trzy nagrody otrzymała wraz z zespołem Hey. Ich akustyczny album „MTV Unplugged” w oczach jurorów był najlepszą produkcją muzyczną roku oraz płytą w gatunkach rock i metal. Bezkonkurencyjna dla jury była również jego oprawa graficzna, autorstwa Piotra Bujanowskiego.
Bardzo dziękujemy, że zauważono naszą obecność na scenie muzycznej Adam Nowak o nagrodzie dla Raz Dwa Trzy
Nie samymi nagrodami jednak Fryderyki żyją. Najjaśniej lśniącą gwiazdą, obok Kasi Nosowskiej, okazała się bowiem gospodyni wieczoru – Kayah. Laureatka ośmiu statuetek w przeszłości, swoim mocnym, niskim głosem nuciła piosenki koleżanek i kolegów po fachu, z rękawa sypała żartami - śmiesznymi bardzo i trochę mniej - czym przyćmiła większość laureatów statuetek. - Nie wiem kto wygrał, ale pamiętam, że Kayah nuciła wcześniej piosenkę Reni Jusis – przyznała jedna z uczestniczek gali po przyznaniu nagrody w kategorii „Grupa Roku”.
My na szczęście pamiętamy. Został nią, jak to z polotem określił konferansjer, „poetycki kwartet, ocierający się o wysublimowany pop”. Czyli: Raz Dwa Trzy. - Bardzo dziękujemy, że zauważono naszą obecność na scenie muzycznej – powiedział odbierając statuetkę Adam Nowak, lider istniejącej od ponad 18. lat grupy. Zespół zdobył także nagrodę w kategorii "Najlepszy Album Pop" za coverową płytę "Młynarski" z piosenkami legendy Studenckiego Teatru Satyryków. Żeby oddać organizatorom sprawiedliwość wspomnimy tylko, że grupa ma już na swoim koncie kilka Fryderyków: jeden za płytę „Niecud” w 1998 roku i aż pięć za „Trudno nie wierzyć w nic”, w dokładnie pięć lat później.
Tybet w Fabryce
Na tym jednak nie koniec wyrazistych manifestacji Adama Nowaka. W chwilę po zakończeniu gali, a rozpoczęciu obowiązkowego bankietu, muzyk zamaszystym ruchem podpisał się na plakacie Amnesty International, wołającym o sprawiedliwość sądowych procesów i okraszonym kilkoma chińskimi sentencjami. Nowakowi udało się to zrobić jako jednemu z pierwszych, pewnie tylko dlatego, że plakat znajdował się nieco na uboczu sali bankietowej, w cieniu półmisków i butelek.
Nic w tym zresztą dziwnego, bo Fryderyki to przecież święto polskiego showbiznesu, a nie międzynarodowej polityki. Dlatego dużo więcej uwagi zgromadzeni poświęcili Natalii Kukulskiej, oślepionej niekończącymi się błyskami fleszy, czy też kilkukrotnie wspominanemu ze sceny Mateuszowi Pospieszalskiemu, którego produkcyjnym talentom przypisuje się sukces grupy Zakopower. Młodzi muzycy spod polskich Tatr otrzymali statuetkę w kategorii „Album Roku Etno/Folk”.
Fryderyki w warszawskiej Fabryce Trzciny zostały zorganizowane już po raz trzeci. Nagrody dla gwiazd polskiej estrady przyznawane są od 1995 roku. Oprócz artystów tworzących muzykę rozrywkową, nagradzani są również twórcy jazzowi i muzyki poważnej. Jedna statuetka trafia do wykonawcy z zagranicy, a od tego roku wyboru najciekawszej nowej twarzy na scenie dokonują nie członkowie Akademii Fonograficznej, a publiczność – wysyłając sms-a. Poniżej prezentujemy kompletną listę laureatów Fryderyków 2008.
Łukasz Dulniak, kwj/mlas
MUZYKA ROZRYWKOWA Produkcja Muzyczna Roku: - Leszek Kamiński (produkcja muzyczna i realizacja) oraz Wojtek Łopaciuk (realizacja) za album: Hey "MTV Unplugged"
Najlepsza Oprawa Graficzna: - Hey "MTV Unplugged", QL Music, Projekt graficzny: Piotr Bujanowski
Kompozytor Roku: - Wojciech Waglewski
Autor Roku: - Katarzyna Nosowska
Najlepszy Album Zagraniczny: - Foo Fighters "Echoes, Silence, Patience & Grace", RCA/SonyBMG
Music Entertainment Album Roku Etno/Folk: - Zakopower "Na siedem", KAYAX Production
Album Roku Piosenka poetycka: - Aga Zaryan "Umiera piękno", Cosmopolis/4ever Music
Album Roku Rock/Metal: - Hey "MTV Unplugged", QL Music
Album Roku Hip-Hop/ R&B: - O.S.T.R. "HollyŁódź", Asfalt Records
Album Roku Muzyka Alternatywna: - Nosowska "UniSexBlues", QL Music
Album Roku POP: - Raz Dwa Trzy "Młynarski"
Nowa Twarz Fonografii: - Feel
Grupa Roku: - Raz Dwa Trzy
Wokalistka Roku: - Katarzyna Nosowska
Wokalista Roku: - Tomasz Lipnicki
Videoklip Roku: - Nosowska: "Era Retuszera", QL Music Reżyser wideoklipu: Anna Maliszewska
Piosenka Roku: - Nosowska "Era Retuszera", QL Music
MUZYKA POWAŻNA Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna:
- Musica Sacromontana - Józef Zeidler (Polskie Radio SA/Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętokrzyskiej im. J. Zeidlera)
Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa: - Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14 / Ciemne jutrznie (DUX)
Album Roku Muzyka Kameralna: - Lutosławski - Piano Duo (Polskie Radio SA)
Album Roku Muzyka Solowa: - Chopin - Preludia. Rafał Blechacz (Universal Music Polska)
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca: - Polish Spirit. Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski (EMI Music Poland)
Album Roku Muzyka Współczesna: - Paweł Łukaszewski - Sacred Music (Musica Sacra Edition)
Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet: - Karol Szymanowski - Songs. Ops 31 & 49 (DUX) Fonograficzny
Debiut Roku: - Anna Mikołajczyk (album: „Szymanowski: Songs” – kat. Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet)
Kompozytor Roku: - Paweł Szymański
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej: - Chopin - Preludia. Rafał Blechacz (Universal Music Polska)
JAZZ Jazzowy Album Roku: - "Circle", Piotr Wojtasik (SO Jazz Records - Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa)
Jazzowy Muzyk Roku: - Piotr Wojtasik
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24