Znakomitości ocenią polskie filmy. Festiwal budzi emocje, ale "Gdynia to przetrzyma"

Michał Oleszczyk o jurorach Konkursu Głównego FF w Gdyni
Michał Oleszczyk o jurorach Konkursu Głównego FF w Gdyni
tvn24
Filip Bajon na czele jury w Gdyni. W jego składzie również Leny Abrahamsontvn24

Filip Bajon - znany reżyser, scenarzysta i pisarz, będzie przewodniczył pracom jury Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, z czego aż siedem to debiuty. Festiwal otworzy "Królewicz olch" Kuby Czekaja. Platynowe Złote Lwy przyznawane za dorobek życia odbierze Janusz Majewski. Impreza odbędzie się w dniach 19-24 września.

Na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni Michał Oleszczyk przekonywał, że tegoroczna impreza będzie wyjątkowym świętem polskiego kina.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że tegoroczna szesnastka jest najsilniejszym wyborem konkursowym w ciągu ostatnich trzech lat, podczas których miałem przyjemność pracować nad festiwalem - ocenił.Wyjaśnił też, że po rocznej przerwie powrócono do międzynarodowego składu jury. A skład jest imponujący, bo zasiada w nim m.in. Lenny Abrahamson, twórca głośnego "Pokoju" (Oscar dla odtwórczyni głównej roli Brie Larson) oraz kompozytor Gary Yeshon.- Myślę, że ich opinie na temat tego, co w polskim kinie jest najciekawsze, mogą być bardzo inspirujące dla nas - podkreślił Michał Oleszczyk.

Przewodniczącym jury 41. Festiwalu w Gdyni będzie Filip Bajon - twórca tak cenionych i głośnych tytułów jak "Aria dla atlety", "Magnat", "Przedwiośnie" czy "Wahadełko". Ponadto w składzie znaleźli się: znakomita aktorka Kinga Preis, pisarz Łukasz Orbitowski, autorka zdjęć Magdalena Górka, montażysta Bartosz Karczyński i scenografka Ola Maślik.

Dyrektor festiwalu w Gdyni Leszek Kopeć i dyrektor artystyczny Michał OleszczykRafał Nowak

"Gdynia to przetrzyma"

Jak podkreślił Oleszczyk w rozmowie z PAP, tegoroczny festiwal wyróżnia też atmosfera politycznych sporów. - Przypomnę tylko, że to nie pierwszyzna dla Festiwalu w Gdyni. On się zrodził w ogniu politycznych sporów. Ważne jest tylko, żebyśmy w tych sporach rozmawiali w sposób cywilizowany i otwarty na argumenty drugiej strony. Gorące emocje mogą się jeszcze zintensyfikować, ale mam nadzieję, że po imprezie uznamy, że dobrze, że się spotkaliśmy - skomentował. - Gdynia to przetrzyma - zapewnił.

Wśród politycznych kontrowersji wokół festiwalu warto wspomnieć o nieobecności w konkursowej stawce filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja". Decyzję organizatorów z oburzeniem przyjął minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

"To nie jest pozytywny sygnał dla polskiej kultury" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego w specjalnym oświadczeniu. Sugerował, że film nie przeszedł selekcji z powodów innych niż merytoryczna ocena artystyczna. Zarzuty odpierał Michał Oleszczyk. "Moje zasmucenie wywołał przede wszystkim fakt, że premier Gliński sugeruje w swoim komentarzu, jakoby film 'Historia Roja' nie przeszedł selekcji z powodów innych niż merytoryczna ocena artystyczna" - napisał. Podkreślił, że film był "przedmiotem merytorycznej dyskusji członków Komitetu, w wyniku której nie trafił do finałowej szesnastki filmów konkursowych".

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się natomiast specjalny, pozakonkursowy pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Jak podkreślał Oleszczyk, tłumacząc tę decyzję, "nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska". "Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu" - podkreślił.

Klęska urodzaju i boom młodych

Przed laty festiwal był przeglądem wszystkich zrealizowanych w ciągu minionych 12 miesięcy produkcji. Sam fakt, że w tym roku do konkursu zgłoszono aż 45 tytułów najlepiej tłumaczy, dlaczego dziś nie jest to już możliwe. Komisja kwalifikacyjna wybrała tym razem 16 - jej zdaniem najlepszych - filmów; wśród nich są produkcje już nagrodzone na świecie jak "Zjednoczone Stany miłości" Tomasza Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za najlepszy scenariusz) czy "Ostatnia rodzina" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego (nagroda za najlepszą rolę męska dla Andrzeja Seweryna na festiwalu w Locarno). Siedem debiutów to liczba rekordowa.

Część produkcji jest już znana publiczności, niektóre trafiły do kin wiele miesięcy temu (jak "Czerwony pająk" - debiut fabularny Marcina Koszałki czy "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego). Przeważają jednak wśród nowości, i to szalenie oczekiwane. Obok "Ostatniej rodziny" na pewno wypada do nich zaliczyć "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Zaćmę" Ryszarda Bugajskiego - opowieść o Julii Brystygierowej - szefowej Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, znanej z sadystycznego katowania więźniów politycznych i z donosów do NKWD - i o nawróceniu się zbrodniarki.

Festiwal otworzy "Królewicz Olch" Kuby Czekaja, którego pierwszy pełnometrażowy film "Baby Bump" wygrał ubiegłoroczną sekcję "Inne spojrzenie", zdobył też wyróżnienie specjalne na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Kadr z filmu Kuby Czekaja "Królewicz Olch"Festiwal Filmowy w Gdyni

Inne spojrzenie i Młode Kino

Wielkim zainteresowaniem na gdyńskim festiwalu cieszy się także konkurs "Inne spojrzenie", złożony z kilku najciekawszych (w tym roku czterech) filmów z pogranicza gatunków. Organizowany jest od trzech lat z inicjatywy Michała Oleszczyka i prezentuje zazwyczaj oryginalne, zwłaszcza pod względem formalnym, tytuły. Filmy w tej sekcji oceni jury, którego pracą kierować będzie Monika Strzępka - ceniona reżyserka teatralna, autorka scenicznych hitów, które zwykle stawały się ważnym głosem w społecznej dyskusji.

Nie zabraknie Konkursu Młodego Kina, w ramach którego pokazanych zostanie 13 tytułów z trzech polskich szkół filmowych. Tutaj pracami jury kierować będzie Agnieszka Smoczyńska, reżyserka "Córek dancingu", za które w ubiegłym roku zdobyła w Gdyni nagrodę za najlepszych debiut, ponadto Polskiego Orła za odkrycie roku, Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Sundance oraz mnóstwo innych na festiwalach całego świata.

Kadr z filmu Artura Urbańskiego "Kryształowa dziewczyna" prezentowanego w sekcji "Inne spojrzenie"Festiwal Filmowy w Gdyni

Jednym z największych wydarzeń festiwalu jest od lat ceremonia wręczenia Platynowych Lwów, czyli nagrody za osiągnięcia życia. W tym roku otrzyma ją Janusz Majewski, twórca takich filmów, jak m.in. "Lekcja martwego języka", "C.K. Dezerterzy", "Zaklęte rewiry" czy ubiegłorocznej produkcji "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" uhonorowanej Srebrnymi Lwami. Atrakcją będzie uroczysty pokaz odrestaurowanej kopii jednego z ważniejszych filmów laureata - "Zazdrość i medycyna" - który stanie się okazją do spotkania z artystą.

90-lecie Wajdy, Żuławski i Kieślowski

Jak zawsze poza konkursowymi sekcjami festiwal w Gdyni organizuje też wiele ciekawych imprez towarzyszących. Tym razem warta uwagi jest sekcja "Czysta klasyka – In Memoriam" w której zaprezentowane zostaną odnowione cyfrowe filmy zmarłego w lutym br. wybitnego filmowca Andrzeja Żuławskiego oraz Krzysztofa Kieślowskiego, którego 20. rocznica śmierci minęła w tym roku.

Jedną z najstarszych sekcji festiwalu są "Polonica" – przegląd najnowszych filmów zagranicznych lub koprodukcji międzynarodowych zrealizowanych ze znaczącym polskim udziałem artystycznym. W tej sekcji pokazane zostaną m.in.: "Niewinne" Anne Fontaine, "Kosmos" Andrzeja Żuławskiego i "Czerwony kapitan" Michała Kollara.

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będą obchody 90. urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji widzowie na specjalnym zamkniętym pokazie obejrzą najnowszy film Mistrza "Powidoki". W programie Festiwalu znalazła się też m.in. projekcja zrekonstruowanych cyfrowo "Niewinnych czarodziejów", wystawa zdjęć "Andrzej Wajda 40/90" oraz projekcja dokumentu reżysera "Wróblewski według Wajdy".Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-25 września.

Bogusław Linda jak Władysław Strzemińskifot. Jarosław Sosiński/AKSON Studio

Lista filmów w konkursie głównym

"Czerwony pająk", reż. Marcin Koszałka"Fale", reż. Grzegorz Zariczny"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca"Kamper", reż. Łukasz Grzegorzek"Królewicz Olch" - Kuba Czekaj"Las, 4 rano", reż. Jan Jakub Kolski"Na granicy", reż. Wojciech Kasperski"Ostatnia Rodzina", reż. Jan P. Matuszyński"Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski"Planeta singli", reż. Mitja Okorn"Sługi boże", reż. Mariusz Gawryś"Szczęście świata", reż. Michał Rosa"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski"Wszystkie nieprzespane noce", reż. Michał Marczak"Zaćma", reż. Ryszard Bugajski"Zjednoczone Stany Miłości", reż. Tomasz Wasilewski

Autor: kob/rzw / Źródło: tvn24.pl,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Festiwal Filmowy w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium