Słowiański folk, muzyka szkocka i barwna kultura Wikingów – ścieżka dźwiękowa do wyróżnionej ponad 800 nagrodami trzeciej części "Wiedźmina" odtworzona zostanie na żywo na zakończenie dziewiątej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
"Wiedźmin” to jeden z największych sukcesów polskiego przemysłu gier wideo, zaś tytułowy bohater wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego należy do najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych postaci na rynku gier. Najnowsza odsłona – „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – została wydana przez studio CD PROJEKT RED w maju ubiegłego roku. Pracowało przy niej półtora tysiąca osób, a jej produkcja pochłonęła ponad trzysta milionów złotych. W zaledwie sześć tygodni po premierze gra sprzedała się w sześciu milionach egzemplarzy.
"Koncert ważny dla koneserów muzyki"
Ścieżkę dźwiękową do obsypanego nagrodami (m.in. tytuł gry roku na gali The Game Awards 2015) "Wiedźmina 3” usłyszymy w ramach cyklu „Video Game Show”, które uroczyście zakończy tegoroczną edycję Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.
- To niezwykle ważny koncert nie tylko dla fanów muzyki do gier, ale dla koneserów muzyki w ogóle - mówi Robert Piaskowski, dyrektor Artystyczny FMF. - Gry video to ważne pasmo współczesnej kultury. Wielu młodych odbiorców po raz pierwszy styka się z symfoniką właśnie na tym polu. Warto się nad tym fenomenem poważnie zastanowić - dodał Piaskowski.
"Osiągnęliśmy sukces artystyczny i komercyjny"
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Tauron Arena przyjęli twórcy soundracku: Marcin Przybyłowicz – dyrektor muzyczny studia, Piotr Musiał – współautor muzyki do dodatku Krew i Wino oraz Mikołaj Stroiński – polski kompozytor filmowy i telewizyjny. Skomponowana przez nich muzyka do "Wiedźmina 3" jest dłuższa od ścieżek dźwiękowych z pozostałych części sagi, a jej filarami są przede wszystkim: muzyka etniczna (w tym folklor słowiański, a także kultura celtycka, szkocka i skandynawska), nawiązania do dzieł szeroko pojętej popkultury (między innymi do popularnych seriali, filmów historycznych i produkcji fantasy) oraz cytaty z poprzednich części gry.
- Osiągnęliśmy niebywały sukces artystyczny i komercyjny, przyczyniając się znacznie do spopularyzowania słowiańskiej wrażliwości muzycznej, którą gracze na całym świecie z miejsca pokochali. Ścieżka dźwiękowa do "Wiedźmina 3" opisywana jest jako jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych 2015 roku, o czym świadczy pokaźna ilość wyróżnień, które otrzymaliśmy – wyjaśnia Marcin Przybyłowicz, odpowiedzialny za całokształt oprawy muzycznej w "Wiedźminie".
Wierna aranżacja muzyki słowiańskiej
Aby jak najpełniej zbliżyć się do pierwotnych brzmień i charakteru uchwyconego przez Adama Skorupę i Pawła Błaszczaka w pierwszej części sagi, Przybyłowicz zaprosił do pracy nad soundtrackiem formację folkowo-metalową Percival związaną z sagą Sapkowskiego nie tylko za pośrednictwem nazwy, ale także z uwagi na fascynację muzyków szeroko pojętą formułą fantasy. Członkowie zespołu słyną z oryginalnych interpretacji i aranżacji muzyki słowiańskiej, przy użyciu instrumentów ludowych i etnicznych takich jak: saz, kemenche, sopiłka czy davul. W koncercie finałowym dziewiątej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej udział wezmą: Orkiestra AUKSO, chór Pro Musica Mundi, soliści — sopranistka Wioletta Chodowicz, akordeonista Rafał Grząka, Robert Jaworski grający m.in. na lirze korbowej, lutni i gęślach gdańskich, Amir Yaghamai - mistrz perskich instrumentów ludowych oraz zespół Percival. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny i założyciel AUKSO – maestro Marek Moś.
Autor: tmw/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe/ kbf/Festiwal Muzyki Filmowej