Grażyna Torbicka o festiwalu filmowym w Wenecji i "wielu polskich ważnych akcentach"

Źródło:
TVN24
"Nie przypominam sobie takiej edycji". Grażyna Torbicka o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji
"Nie przypominam sobie takiej edycji". Grażyna Torbicka o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji
wideo 2/2
"Nie przypominam sobie takiej edycji". Grażyna Torbicka o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji

To już 80. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Podczas tegorocznego Konkursu Głównego o Złotego Lwa zawalczą dwa filmy wyreżyserowane lub współreżyserowane przez Polki. O tym, czego można się spodziewać po jubileuszowym festiwalu, z Grażyną Torbicką rozmawiała reporterka TVN24 Ewelina Witenberg.

W środę 30 sierpnia na weneckiej wyspie Lido rozpoczyna się 80. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Podczas tegorocznego Konkursu Głównego o Złotego Lwa zawalczą 23 filmy, w tym dwie produkcje wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez Polki. To "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. - Nie przypominam sobie, żeby którakolwiek z wcześniejszych edycji festiwalu obfitowała w tak wiele polskich, ważnych akcentów - oceniła Grażyna Torbicka w rozmowie z Eweliną Witenberg.

- Pamiętam doskonale co innego. Zawsze pierwsze pytanie, jakie sobie zadawano po ogłoszeniu programu weneckiego: gdzie są polskie filmy? - stwierdziła Torbicka. Zdaniem dziennikarki, choć "od jakiegoś czasu polskie filmy pojawiały się w Konkursie Głównym", do tej pory nigdy nie zdarzyło się, by były to "aż dwa filmy". - Możemy się też cieszyć, bo w czasach, gdy tak walczymy o pozycję kobiet, do tegoż konkursu zakwalifikowały się filmy dwóch (polskich - red.) reżyserek. (...) Bardzo mocno trzymam kciuki za obie panie - podkreśla Grażyna Torbicka.

Podczas tegorocznej edycji weneckiej imprezy filmowej, w sekcji Poza Konkursem, światową premierę będzie mieć najnowszy film Romana Polańskiego "The Palace". Natomiast w sekcji Horyzonty o nagrody walczyć będzie film australijsko-macedońskiego twórcy Gorana Stolevskiego "Domakinstvo za pocetnici", którego koproducentkami są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek (Madants).

Festiwal w Wenecji w czasie strajku filmowców

W tym roku, w związku z trwającym strajkiem scenarzystów i scenarzystek oraz aktorów i aktorek filmowych, do Wenecji nie dotrze wielu amerykańskich twórców i twórczyń zrzeszonych odpowiednio w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz Gildii Aktorów Ekranowych i Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (SAG-AFTRA). - Jest to ciekawe zjawisko - oceniła Grażyna Torbicka, zaznaczając, że nie jest pewna, w jaki sposób strajk wpłynie na przebieg nadchodzącej edycji festiwalu.

Festiwal Filmowy w Wenecji 2023. Grażyna Torbicka o poprzednich edycjach imprezyTVN24

- Muszę powiedzieć, że bardzo popieram zarówno scenarzystów, którzy strajkowali, walcząc o swoje prawa, jak i aktorki i aktorów. Era platform streamingowych wymaga zmiany umów i zasad biznesowych w przemyśle filmowym. Jak bardzo to wpłynie (na przebieg festiwalu w Wenecji - red.)? Czy gwiazdy pojawią się na czerwonym dywanie? Tego nie wiem. Jest to jakiś element niespodzianki. Coś takiego zawsze dobrze robi wydarzeniu, bo czekamy i będziemy je obserwować - kontynuowała dziennikarka.

W rozmowie z TVN24 Grażyna Torbicka podzieliła się również swoimi wspomnieniami z poprzednich edycji festiwalu, w tym z edycji w 1998 roku, kiedy to poprowadziła ceremonię rozdania nagród. Dziennikarka zaznaczyła, że gdy zaproponowano jej tę możliwość, była jednocześnie zaskoczona i szczęśliwa. - To było dla mnie wyzwanie, a ja lubię wyzwania - przyznała.

- Doskonale pamiętam ten moment, gdy powiedziano, że wieczór poprowadzi Grażyna Torbicka, gdy usłyszałam swoje nazwisko. Nie ukrywam, było to dla mnie coś bardzo przyjemnego. Zawsze to będę pamiętała - kontynuowała. - To był wyjątkowy wieczór - oceniła przypominając, że to właśnie wtedy Andrzej Wajda otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości. Opowiadając zaś o konferencjach, jakie w przeszłości zdarzało się jej prowadzić w trakcie festiwalu, Torbicka stwierdziła, że "nigdy nie były one nieprzyjemne". - Zawsze były one chłodne i profesjonalne lub bardzo sympatyczne - sprecyzowała.

ZOBACZ TEŻ: Te filmy zatrzęsły weneckim festiwalem i przeszły do historii

Zapytana o to, co w jej ocenie wyróżnia wenecki festiwal na tle innych prestiżowych imprez filmowych, Torbicka wskazała m.in. na jego lokalizację. - Wenecka Lido to przepiękne miejsce. Jeśli wychodząc z sal kinowych widzisz Pałac Dożów i plac Świętego Marka, to czujesz się jak w innym świecie - powiedziała Grażyna Torbicka. Jej zdaniem, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji "ma pewną specyfikę".

- (W przeszłości - red.) był małym festiwalem kina autorskiego. Tak było przez wiele, wiele lat. Potem jednak nastąpiły zmiany dyrektorów artystycznych, formuła festiwalu się jakoś rozpierzchła i od kilku lat Wenecja odzyskuje swój prestiż - wyjaśniła Torbicka, dodając, że "o bardzo silnej pozycji festiwalu" świadczą "nazwiska, które mamy w tym roku w konkursie". - To co wyróżnia Wenecję dziś, to także odwaga dyrektora artystycznego, pokazanie w ramach festiwalu filmów dwóch outsiderów: Romana Polańskiego i Woody'ego Allena - oceniła dziennikarka.

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Ekipy ratunkowe próbują dotrzeć na miejsce, ale utrudnia to gęsta mgła. "Nadal mamy nadzieję, ale wiadomości napływające z miejsca katastrofy są bardzo niepokojące" – powiedział anonimowo jeden z irańskich urzędników.

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w wielu regionach

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w wielu regionach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielne popołudnie w wielu częściach kraju jest burzowe. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl