Festiwal Dwa Brzegi po raz dziesiąty. Najlepsze filmy z całego świata nad Wisłą

"Zjednoczone stany miłości" reż. Tomasz Wasilewski
"Zjednoczone stany miłości" reż. Tomasz Wasilewski
Manana
Wśród filmów, które zostaną pokazane na 10. Festiwalu Dwa Brzegi, będzie dzieło T.Wasilewskiego "Zjednoczone stany miłości"Manana

Po raz dziesiąty brzegi Wisły w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu staną się scenerią Festiwalu Dwa Brzegi. Impreza odbędzie się w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia br.

W programie tegorocznych Dwóch Brzegów przewidziano pokazy najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych, które zostały nagrodzone na festiwalach w Cannes, Berlinie oraz Wenecji, a także najciekawszych filmów polskich minionego sezonu.

Jubileuszową, dziesiątą edycję otworzy film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes - "Ja, Daniel Blake". Jest to wzruszający portret zwykłego człowieka Daniela Blake’a, uwikłanego w walkę z bezdusznymi urzędnikami. Mistrzem w opowiadaniu tego typu historii jest klasyk kina brytyjskiego Ken Loach. Także w wieczór otwarcia zaprezentowany zostanie nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie dokument Gianfranco Rosiego "Ogień na morzu. Fuocoammare". Rosi sportretował codzienność na włoskiej wyspie Lampedusa, której naturalną częścią są przypływające do brzegów barki przepełnione uchodźcami z Afryki Północnej.

Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, zadbała o to, żeby oba brzegi Wisły tętniły najlepszym kinem, oryginalną i ciekawą sztuką i rozbrzmiewały świetną muzyką. - Będziemy prezentowali na tym samym poziomie artystycznym, jaki był w ubiegłych latach, cały nasz filmowy, i nie tylko, program. Tytułów jest bardzo dużo. Będą też ciekawe debaty i dyskusje na temat kina – zapowiada dyrektor.

Zwiastun filmu "Toni Erdmann"
Zwiastun filmu "Toni Erdmann"Gutek Film

Perły najważniejszych światowych festiwali

Każdy z filmów w sekcji festiwalu "Świat pod namiotem" ma swoją historię, nie tylko ze względu na nazwisko reżysera (jak "Nieznajoma dziewczyna" braci Dardenne, "Śmierć w Sarajewie" Denisa Tanovica, "Służąca" Park Chan Wooka, "Fukushima. Moja miłość" Doris Dorrie, "Komuna" Thomasa Vinterberga), ale także ze względu na tematykę. Vinterberg mistrzowsko pokazuje pułapki, jakie niesie idealistyczne podejście do życia w komunie. Tanovic z serbskim temperamentem prowadzi dyskurs na temat nadinterpretacji historii. Koreańczyk Park Chan Wook gwarantuje nam wizualną i emocjonalną podróż filmową na najwyższym poziomie. Są też filmy, które dotykają bardzo trudnych, kontrowersyjnych spraw, jak: "24 tygodnie" – dramat młodej kobiety (rewelacyjna Julia Jentsch - jedna z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek niemieckich), która ze względów zdrowotnych musi zdecydować, czy dokonać aborcji. "Ja, Olga Hepnarova" to portret nastolatki odrzuconej przez rodzinę i społeczeństwo ze znakomitą kreacją Michaliny Olszańskiej. "Toni Erdmann" (wybitna rola Sandry Huller), przebój tegorocznego Cannes (Nagroda FIPRESCI) o tym, że zawsze jest szansa, by całkowicie zmienić swoje życie, trzeba tylko sobie to uświadomić. "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego to obraz Polski z początku lat 90. ukazany poprzez portrety czterech kobiet (Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Julia Kijowska, Dorota Kolak). "Aquarius" z fantastyczną rolą Soni Bragi to piękny, przepełniony humorem hołd złożony wspomnieniom, które są podstawą naszego istnienia.

Film i muzyka

Sekcja "Muzyka, moja miłość" to festiwalowa muzyczna uczta. Rozpoczyna ją Carlos Saura filmem "Argentyna, Argentyna", w którym taniec, kompozycje, wokaliści i muzycy reprezentujący folklor argentyński są oszałamiające. "Let’s Get Lost. Chet Baker” – dokument z 1988 roku – kontra "Miles Ahead", to swoisty pojedynek dwóch gigantów jazzu Cheta Bakera i Milesa Davisa. "Muzyka obcych" prezentuje orkiestrę wiolonczelisty YoYo Ma, będącą dowodem na to, że różne tradycje, kultury, religie mogą brzmieć jednym, silnym głosem, w pełnej harmonii. I mistrz Ernesto Lecuona, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków latynoskich w filmie "Grając Lecuonę".

Nie zabraknie debiutantów. Można będzie zobaczyć filmy młodych Polaków, by przekonać się, że w rodzimym kinie jest bardzo ciekawie, oryginalnie, nowatorsko. "ZUD" Marty Minorowicz (premiera w Berlinie), "Baby Bump" Kuby Czekaja (premiera w Wenecji), "Kamper" Łukasza Grzegorzka (premiera w Karlowych Warach).

"Kamper" reż. Łukasz Grzegorzek
"Kamper" reż. Łukasz GrzegorzekM2 Films

Będzie sporo interesujących dokumentów, zarówno najnowszych, jak i należących do klasyki, jaką jest Polska Szkoła Dokumentu i filmy Wojciecha Wiszniewskiego. Nowe filmy to "Wytrwałość" Małgorzaty Imielskiej, "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" Pawła Łozińskiego, "Walka z szatanem" Konrada Szołajskiego. A do tego różne oblicza świata w filmach "Ukraińscy szeryfowie", "Szwedzka teoria miłości", "Kraina oświeconych" i wiele, wiele innych.

Retrospektywy i przegląd filmów dokumentalnych

Odbędą się także retrospektywy filmowe: twórczości Andrzeja Żuławskiego, najwybitniejszych ról Bogusława Lindy - w sekcji "I Bóg stworzył aktora". Z kolei w sekcji "Cztery oblicza – Marcello Mastroianni" przedstawione zostaną filmy czterech wybitnych włoskich reżyserów: Ettore Scoli "Szczególny dzień”, Pietro Germiego "Rozwód po włosku", Vittorio de Siki "Małżeństwo po włosku" i Michelangelo Antonioniego "Noc".

Ponadto zaprezentowane zostaną polskie przeboje filmowe z lat 30. XX wieku, filmy młodych ze Studia Munka, spektakle z cyklu Teatroteka, prezentujące młodą polską dramaturgię. A także wystawy, koncerty w Kazimierzu, Janowcu i Mięćmierzu, pokazy dla najmłodszych widzów w Janowcu i codziennie kilka spotkań z twórcami, aktorami i reżyserami. 10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia br.

Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl