Coś do czytania - nie tylko od święta

Aktualizacja:
 
Książka jest zawsze dobrym prezentem. Nie tylko pod choinkęsxc.hu

W ciągu ostatniego kwartału, na rynku wydawniczym ukazały się setki lepszych i gorszych książek. Spośród nich, wybraliśmy dla Państwa 50 – naszym zdaniem - ciekawych pozycji. Dobrych na prezent lub po prostu do poczytania w wolnym, świątecznym czasie.

NIE TYLKO DLA KOBIET

Rafał Olbiński, "12 opowiadań" (Prószyński i S-ka) Tylko nieliczni wiedzą, że znany polski malarz i plakacista pisze także opowiadania. "12 opowiadań" to zbiór nigdy dotąd niepublikowanych tekstów Olbińskiego, miniaturowych, bajkowych opowieści, nasyconych tym samym klimatem, z którego znane są obrazy artysty. Każde z opowiadań połączone jest z obrazem.

NIE TYLKO DLA MĘŻCZYZN

Vikram Chandra, "Święte gry" (Sonia Draga) Książka okrzyknięta hinduską wersją „Ojca chrzestnego”. Opowieść o przyjaźniach i zdradach, okrutnej przemocy, wojnach gangów, chciwości, ale i miłości i wyobcowaniu. A wreszcie o Bombaju - zdumiewająco nowoczesnym mieście i jego ciemnych stronach.

DLA MŁODSZYCH (I STARSZYCH)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, "Nowe przygody Mikołajka. Tom 2. " (ZNAK) Po ogromnym sukcesie "Nowych przygód Mikołajka" wydanych w 2005 r. do księgarń trafił kolejny zbiór niepublikowanych dotąd opowiadań o małym urwisie - ulubieńcu dzieci i dorosłych. Tom drugi zawiera czterdzieści pięć nowych historyjek o Mikołajku i jego paczce, rodzicach, sąsiadach, szkole, wakacjach i świętach.

Angela Sommer-Bodenburg, "Wampirek i kronika rodzinna" (W.A.B.) To już ósma część serii o Wampirku. Do biwakujących w Dolinie Lamentu Antka i jego taty dołącza mama. Cała rodzina przenosi się do pensjonatu w Dolinie Radości, z dala od nowej siedziby wampirów. Antoś, spragniony przygód, odwiedza jednak swoich wampirzych przyjaciół.

DLA FANÓW FANTASTYKI

Dan Simmons, "Hyperion" (Mag) Nowe, poprawione, wydanie słynnej powieści fantastycznej. Hyperion został nagrodzony HUGO w 1990 r. i otrzymał nagrodę miesięcznika LOCUS. W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę.

Jarosław Grzędowicz, "Pana Lodowego Ogrodu" tom II (Fabryka słów) Autor jednego tylko roku zgarnął prestiżowe nagrody - Zajdla, Śląkfę, Sfinksa, Nautilusa. „Ogród”, to dalsze dziejów Vuko Drakkainena i następcy Tygrysiego Tronu, zaginionych Ziemian i mieszkańców planety Midgaard. Gdzie ludzi postrzega się, jako istoty o rybich oczach. Gdzie trwa wojna bogów, a samozwańczy demiurgowie hodują okrucieństwo kwitnące w mroku zła.

Eoin Colfer, "Artemis Fowl. Zaginiona kolonia" (W.A.B.) Dziesięć tysięcy lat temu ludzie toczyli z wróżkami wielkie boje. Kiedy wróżki zdały sobie sprawę z tego, że nigdy nie wygrają, przeniosły swoje królestwo pod ziemię. Od tamtej pory żyją w ukryciu. Zagrażają im jedynie demony, z których jeden odkrywa tajemnicę czarodziejskiego świata. Jeśli ten sekret poznają ludzie, życie wróżek będzie zagrożone. Tylko jedna osoba może zapobiec tragedii - Artemis Fowl.

DLA WIELBICIELI LITERATURY FAKTU

Ks. Mieczysław Maliński, "Ale miałem ciekawe życie" (WAM) Ksiądz Maliński zaprzecza w swej autobiografii, aby donosił SB. "Celem było ich nawrócenie" - uzasadnia kontakty z esbekami. Krakowski duchowny napisał książkę po nagłośnieniu przez media, że SB zarejestrowały go jako tajnego współpracownika pod pseudonimem "Delta". Nieliczne zachowane dokumenty zdaniem badaczy świadczą, że wieloletni przyjaciel Jana Pawła II wielokrotnie informował bezpiekę o innych kapłanach i sytuacji w Kościele.

Stanisław Czuruk, "Lwów w cieniu Kołymy" (Ośrodek KARTA ) Historia żołnierza AK walczącego na Kresach wschodnich z Sowietami i Niemcami, przedstawiona przez unikatowe dokumenty – dziennik z początku wojny, 330 grypsów przemycanych w latach 1944-48 z obozów i więzień lwowskich, a także listy i wspomnienia z łagrów na Kołymie, uzupełnione relacją nagraną współcześnie i 120 zdjęciami archiwalnymi.

Aleksander Mielichow, "Czerwony Syjon" (Sic!) W 1934 roku przy granicy ZSRR z Chinami został założony Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie, będący w zamierzeniu odpowiedzią Stalina na syjonizm. Osiedlano tam ludność żydowską z całego imperium. Fatalne warunki geograficzne oraz represje roku 1936 spowodowały jednak rychły upadek "Czerwonego Syjonu". Tę mało znaną w Polsce "birobidżańską bajkę" przybliża w swojej powieści Mielichow.

Jean-Christophe Rampal, Marc Fernandez, "Miasto – morderca kobiet" (W.A.B.) Wstrząsający dokument autorstwa francuskich dziennikarzy, opowiada o tajemnicy morderstw kilkuset kobiet w Ciudad Juárez. W roku 1993 znaleziono tam pierwsze ciała kobiet. Do dziś naliczono ich około czterystu, zaś pięćset kobiet oficjalnie uznaje się za zaginione.

Małgorzata Szejnert, "Czarny ogród" (ZNAK) Opowiedziana z dziennikarską precyzją i literackim zacięciem historia Śląska, Niemiec i Polski na przestrzeni 200 lat. Historia spółki Giesche (która splajtowała w zeszłym roku) i powstawania życia Giszowca i Nikiszowca. A ponadto, kilku wybranych rodów z Giszowca.

Krystyna Kurczab-Redlich, "Głową w mur Kremla" (W.A.B.) To zapis życia Rosjan, trudów codzienności, ale i wstrząsów politycznych epoki przejścia od komunizmu do formacji, którą tylko teoretycznie można nazwać demokracją. Autorka dokumentuje m.in. cynizm polityków rozgrywających "czeczeńską kartę", także przy głośnych aktach terrorystycznych, takich jak podczas spektaklu Nord-Ost czy w Biesłanie.

DLA TYCH, CO WOLĄ MÓWIĆ WIERSZEM

Wisława Szymborska, "Miłość szczęśliwa" (a5) To pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ten wątek w twórczości poetki oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. "Miłość szczęśliwa" pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej.

Agnieszka Wolny-Hamkało, "Spamy miłosne" (a5) Wiersze jak wielkomiejskie baśnie - przeciek z zaświatów. Rzeczywistość jest tu „zdrapką”. Spod niej prześwieca widmowy świat. Co zrobisz, kiedy słońce wypadnie z szybu? Kiedy złapiesz piosenkę w pasażu i zachorujesz na nią? Może to, co bohaterka „Spamów miłosnych” - pójdziesz do księgarni kupić melodię ze słów?

Marcin Świetlicki, "Nieoczywiste " (EMG) To wiersze religijne Marcina Świetlickiego, których wyboru dokonał Wojciech Bonowicz. Z całej twórczości Marcina Świetlickiego wybrał on wiersze, które ukazują poezję autora "Muzyki środka" w nowym, niezwykłym wymiarze. Marcin Świetlicki udostępnił dodatkowo 15 niepublikowanych tekstów.

Andrzej Mandalian, "Poemat odjazdu" (Sic!) Książka ta to najnowsze dzieło wybitnego polskiego poety i tłumacza, który pisze o sobie m.in.: Wiersze zacząłem pisać jeszcze w Rosji, oczywiście po rosyjsku, a że moja dotychczasowa edukacja narzucała pewne gotowe już wzory (wzory poezji radzieckiej lat 20.), po przyjeździe do Polski z łatwością odnalazłem swoje miejsce w ówczesnym socrealu. Na szczęście, otrzeźwienie przyszło dość szybko i gwałtownie.

DLA WIERNYCH CZYTELNIKÓW

Doris Lessing, "Mrowisko" (PiW) Laureatka Nagrody Nobla młodość spędziła w Afryce Południowej, a "afrykańska" część jej pisarstwa nasycona jest niezgodą na kolonialną politykę nierówności rasowej i krytyką bezpłodnej kultury białych na Czarnym Lądzie. W "Mrowisku" mały biały chłopiec przygląda się rojowi czarnych robotników kłębiącemu się w kopalni złota. Ów chłopiec u stóp prawdziwego mrowiska zawiązuje przyjaźń z czarnym rówieśnikiem.

Bohumil Hrabal, "Schizofreniczna ewangelia" (Świat literacki) Być może początkujący czytelnicy Hrabala nie powinni zaczynać studiów nad jego twórczością od tego właśnie zbioru opowiadań. Ale dla doświadczonych "hrabalowców", to lektura obowiązkowa. "Schizofreniczna ewangelia", to zbiór wczesnych opowiadań Hrabala. Większość z nich ukazała się po polsku po raz pierwszy.

DO ZADUMY

Tadeusz Bartoś , "Wolność, równość, katolicyzm" (W.A.B.) Kiedy w 2003 roku Tadeusz Bartoś publikował w Gazecie Wyborczej pierwszy tekst o sumieniu, nikt się nie spodziewał tak żywego oddźwięku. Niektórzy duchowni odczuli niepokój, wezwanie, by każdy trzymał się własnego sumienia bardziej niż opinii Kościoła, graniczyło z herezją. Po drugiej stronie znaleźli się ci, dla których ten artykuł okazał się źródłem ulgi w duchowych cierpieniach.

KSIĄŻKI WIELKICH I O WIELKICH

"Cześć starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim", zebrała Mariola Pryzwan (PiW) Aktor, legenda polskiego kina, współtwórca Studenckiego Teatrzyku Bim-Bom. Niezapomniany Staszek w Giuseppe w Warszawie, Jacek w Do widzenia, do jutra czy kapitan van Worden w Rękopisie znalezionym w Saragossie. Wspominają go m.in. Elżbieta Chwalibóg-Cybulska i Daniel Olbrychski.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Listy do żony" tom II (PIW) Książka zawiera 320 listów, kartek, pocztówek i telegramów z lat 1928-1931. To niezwykły zapis codziennego życia Witkacego. Wszystkie listy zostały opatrzone szczegółowymi przypisami. Cała edycja zostanie zawarta w czterech tomach.

Paweł Jasienica, "Pamiętnik" (Prószyński i S-ka) Ostatnie, niestety nieukończone, przesłanie do czytelników. "Pamiętnik" pisany był od 5 stycznia 1970 roku, w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej śmiertelnej choroby autora. Z wnikliwą szczerością mówi tu Jasienica o wielu znaczących potem, a nawet sławnych (Miłosz) ludziach, ale także i o tych, którzy nie najlepiej zapisali się w pamięci Polaków (Stefan Jędrychowski czy krwawy generał Zarako-Zarakowski).

"Szekspir i uzurpator" z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński Szekspir jest dobrym punktem wyjścia do opisania teatralnego światopoglądu Warlikowskiego. Okazuje się, że nie byłoby na przykład Oczyszczonych – uznawanych za najważniejszy spektakl ostatnich lat – bez pracy nad Szekspirem. Ale nie byłoby też kolejnych inscenizacji szekspirowskich bez Oczyszczonych.

Innego końca świata nie będzie. Z Barbara Skargą rozmawiają Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski" (ZNAK) Pierwszy wywiad-rzekaz prof. Barbarą Skargą. Profesor Skarga opowiada o życiu, o jego sensie i bezsensie, o filozofii, o przyjaźni, o wojnie i wywózce, o powrocie do kraju, o życiu umysłowym w PRL-u, o Solidarności, o wolnej Polsce i współczesności. Warto dodać, że bohaterka książki obchodziła w tym roku swoje 88 urodziny.

DLA TYCH, CO POTRZEBUJĄ RADY

Robert Makłowicz, "Fuzja smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" (ZNAK) Wyprawa w świat ekscytujących smaków, które wyznaczają najmodniejsze kulinarne trendy. 100 przepisów kuchni tajskiej, australijskiej, urugwajskiej i jamajskiej to przewodnik po królestwie potraw, które łączą kulinarne tradycje i składniki z różnych stron świata.

I DUŻO WIĘCEJ DO CZYTANIA…

Joanna Pawluśkiewicz, "Telenowela" (Korporacja ha!art) Zabawaschematami opery mydlanej. I pierwsza polska powieść telewizyjna. Marta, pracuje jako asystentka i sekretarka na planach filmowych i telewizyjnych – na co dzień jako script w telenoweli „Miłość i zazdrość”, a od czasu do czasu wyrywa się na plan reklamy, serialu, filmu fabularnego. Ironiczno-komediowa opowieść o zapleczu filmu, problemach, konfliktach - produkcyjny making off.

Nenad Veličković, "Sahib" (Czarne) Bohaterem "Sahiba" jest współczesny "misjonarz", czyli angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni. W jego pełnych tęsknoty listach do ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa.

Miłka Malzahn, "Nie ma mono" (FA-art) Tom, to – jak sugeruje podtytuł – opowiadania, ale układające się w zwartą całość. Tytułowe „nie ma mono” to przede wszystkim deklaracja – zawsze i w każdej cząstce świata toczy się dialog, nawet jeśli jedna ze stron milczy; monolog jest złudzeniem.

Vesna Goldsworthy, "Czarnobylskie truskawki" (Czarne) W pewnym momencie swojego życia Vesna Goldsworthy – dziennikarka, pisarka, eseistka - dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn, straci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią jego rodziny, ze swymi bałkańskimi korzeniami. Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" – "książki dla Alexandra".

Grażyna Plebanek, "Przystupa" (W.A.B.) Topowieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie zatrudnia się jako sprzątaczka. Wplątana w bójkę portową, upokarzana przez polonijne panie domu, uwikłana w nietypowe relacje ze swoimi pracodawcami, wreszcie podejrzana o zabójstwo. Lawina wydarzeń, mroczne tajemnice i skrajne emocje, które w końcu doprowadzają do zbrodni.

J. M. Coetzee, "Młodość" (ZNAK) Nowa powieść autora bestsellerowej "Hańby”. Napisana z bezwzględną szczerością historia dojrzewania artysty. Lata 60-te. Dwudziestokilkuletni John ucieka z RPA do Londynu z nadzieją na odnalezienie swojego miejsca i pomysłu na życie. Choć marzy o byciu wielkim pisarzem, zatrudnia się w bezdusznej korporacji, gdzie pracuje jako programista komputerowy.

Andzej Stasiuk, "Dojczland" (Czarne) O swojej najnowszej książce sam Andrzej Stasiuk pisał z humorem, że jest to „opowieść o niełatwym losie literackiego gastarbajtera. Pełna jest celnych obserwacji, błyskotliwych refleksji oraz niewyszukanego humoru.”

W.G. Sebald, "Austerlitz" (W.A.B.) Podczas drugiej wojny światowej pięcioletni Jacques Austerlitz trafia do Wielkiej Brytanii, gdzie adoptuje go rodzina walijskiego pastora. Gdy dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu, zaczyna rozumieć, dlaczego zawsze czuł się wyobcowany. Powrót do korzeni Austerlitz rozpocznie jednak dopiero po wielu latach.

Primo Levi, "Pogrążeni i ocaleni" (Wydawnictwo Literackie) I sommersi e i salvati ("Pogrążeni i zbawieni"), słowa stanowiące tytuł zbioru szkiców Primo Leviego o życiu w nazistowskich obozach załady, pochodzą z Boskiej komedii Dantego: "i sommersi" to "strąceni na dno", "i salvati" to "zbawieni". Levi potraktował je przenośnie, stosując do rzeczywistości łagra. Ta para przeciwieństw okazywała się w obozie najważniejsza: decydowała o życiu lub śmierci.

Judith Katzir, "Matisse ma słońce w brzuchu" (EMG) Rywi, dwudziestoletnia studentka, spędza czas, oglądając stare filmy i kartkując zakurzone książki w księgarni w Tel Awiwie. Pewnego wieczoru, kiedy wraca do wynajmowanego mieszkania, obok niej zatrzymuje się samochód. Kierowca wręcza jej kwiat. "Matisse ma słońce w brzuchu" zaczyna się jak tani melodramat. Na tym jednak prostota tej historii się kończy.


Źródło: Portal Księgarski, materialy wydawnictw

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Reuters przekazał w sobotę po południu, że niemiecka policja zatrzymała jedną osobę - to 15-latek. Nie jest podejrzany o atak nożem, lecz o niezgłoszenie zamiarów innej osoby, o których miał wiedzę. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl