Cannes 2023. "Anatomie d'une chute" ze Złotą Palmą. Lista nagrodzonych 

Autor:
Źródło:
tvn24.pl
"Anatomie d'une chute" reż. Justine Triet
"Anatomie d'une chute" reż. Justine TrietFestival de Cannes
wideo 2/2
Festival de Cannes"Anatomie d'une chute" reż. Justine Triet

76. Festiwal Filmowy w Cannes przeszedł do historii. Złotą Palmę otrzymał film "Anatomie d'une chute" w reżyserii Justine Triet. Francuzka filmowczyni została tym samym trzecią kobietą, której film zwyciężył w Cannes. Niemal wszystkie pozostałe nagrody trafiły w ręce faworytów.

TAK RELACJONOWALISMY CEREMONIĘ ZAMKNIĘCIA 76. FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES

76. Festiwal Filmowy w Cannes zakończył się sobotnią ceremonią, podczas której wręczono nagrody. Galę poprowadziła w tym roku włosko-francuska aktorka Chiara Mastroianni - prywatnie córka Catherine Deneuve i Marcella Mastroianniego.

Przewodniczącym tegorocznego jury został szwedzki filmowej Ruben  Östlund, którego dwa filmy zostały nagrodzone Złotą Palmą: "The Square" w 2017 roku oraz "W trójkącie" w 2022 roku. Obok Szweda, filmy oceniali: francuska reżyserka Julia Ducournau (zdobywczyni Złotej Palmy z 2021 roku), amerykański aktor i reżyser Paul Dano, amerykańska aktorka i reżyserka Brie Larson, francuski aktor Denis Menochet, zambijsko-walijska scenarzystka i reżyserka Rungano Nyoni, francusko-afgański reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, argentyński reżyser i scenarzysta Damian Szifron oraz marokańska reżyserka i aktorka Maryam Touzani.

Cannes 2023. Złota Palma dla kobiety

Złotą Palmą 2023 doceniono film "Anatomie d'une chute" w reżyserii Justine Triet z Sandrą Hüller w roli głównej. Triet jest drugą w historii festiwalu Francuską i trzecią reżyserką filmu, nagrodzonego Złotą Palmą. Wcześniej były to: "Fortepian" Jane Campion (1993) raz "Titane" Julii Ducournau (2021). Natomiast w 1945 roku Grand Prix (zanim pojawiła się Złota Palma) trafiła do "Czerwonych maków" w reżyserii Dunki Bodil Ipsen.

Sandra Hüller w filmie "Anatomie d'une chute" Justine TrietLes Films Pelleas/Festival de Cannes

45-letnia francuska filmowczyni debiutowała w 20213 roku filmem "La bataille de Solferino". W 2019 roku w Konkursie Głównym canneńskiego festiwalu zaprezentowała "Sybillę", który uznany został za jeden z najbardziej przewrotnych filmów ówczesnego wyścigu do Złotej Palmy. Drugoplanową rolę zagrała Sandra Hüller. Podobnie jak przy wspomnianych dwóch tytułach, tak i przy "Anatomie d'une chute" Triet nad scenariuszem współpracowała z Arthurem Hararim. 

Doceniony Złotą Palmą film jest utrzymaną w atmosferze filmu dokumentalnego historią procesu sądowego. "Sandra, Samuel i niepodobny wizualnie do nich syn Daniel mieszkają od kilku ostatnich lat w górskim pustkowiu. Po tym, jak w pobliżu domu Samuel został znaleziony martwy, rusza śledztwo w sprawie śmierci w podejrzanych okolicznościach. W atmosferze niepewności Sandra zostaje oskarżona, a główne pytanie brzmi: czy było to samobójstwo, czy zabójstwo? Rok później Daniel bierze udział w procesie matki, a sprawa staje się analizą relacji jego rodziców" - czytamy w opisie filmu na stronie festiwalu.  

Cannes 2023. Festiwalowi faworyci docenieni

Drugą co do ważności nagrodę festiwalu otrzymał Jonathan Glazer za "Strefę interesu".  Jest to luźna ekranizacja powieści Martina Amisa o tym samym tytule. Gwiazdą filmu jest Sandra Hüller, która międzynarodową rozpoznawalność zapewniła sobie rolą komediodramacie Maren Ade "Toni Erdmann".

To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. Jest to koprodukcja amerykańsko-brytyjsko-polska, a w gronie producentów znaleźli się między innymi Ewa Puszczyńska, Bartek Rainski i Magdalena Malisz. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a za scenografię - Joanna Kuś i Katarzyna Sikora.

Kadr z filmu "Strefa interesów"cannes-film-festival

Jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina fińskiego Aki Kaurismäki uhonorowany został Nagrodą Jury za film "Kuolleet lehdet".

Tran Anh Hung - twórca "La Passion de Dodin Bouffant" - został nagrodzony za najlepszą reżyserię. Główną rolę w tym filmie zagrali Juliette Binoche i Benoit Magimel.  Nagroda za najlepszy scenariusz trafiła w ręce Yuji Sakamoto, scenarzysty filmu "Kaibutsu" Koreedy Hirokazu.

Za najlepszą rolę kobiecą jury nagrodziło Turczynkę Merve Dizdar za kreację w filmie "Kuru Otlar Üstüne" w reżyserii Nuriego Bilge'a Ceylana. Natomiast nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Koji Yakosho za rolę w filmie Wima Wendersa "Perfect Days".

Cannes 2023. Lista nagrodzonych

Złota Palma: "Anatomie d'une chute" w reżyserii Justine Triet Wielka Nagroda Jury: Jonathan Glazer "Strefa interesów" Nagroda Jury: Aki Kaurismäki "Kuolleet lehdet". Najlepsza reżyseria: Tran Anh Hung "La Passion de Dodin Bouffant" Najlepszy scenariusz: Yuji Sakamoto za scenariusz do filmu "Kaibutsu" Koreedy Hirokazu Najlepsza rola kobieca: Merve Dizdar za rolę w "Kuru Otlar Üstüne" Nuriego Bilge'a Ceylana Najlepsza rola męska: Koji Yakusho za rolę w "Perfect Days" Wima Wendersa Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: "27" reż. Flóra Anna Buda Złota Kamera dla najlepszego debiutu reżyserskiego: Pham Thien An za film "Bên trong vỏ kén vàng"

Cannes 2023. Rozmowa z Tomaszem-Marcinem Wroną
Cannes 2023. Rozmowa z Tomaszem-Marcinem WronąTVN24 BiS

Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości