Cannes 2022. Premiera filmu "Io" Jerzego Skolimowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Festiwal Filmowy w Cannes po dwuletniej przerwie wrócił z rozmachem. W tegorocznym Konkursie Głównym znalazł się najnowszy film Jerzego Skolimowskiego "Io", którego uroczysta premiera odbyła się późnym wieczorem w czwartek. W recenzjach międzynarodowych krytyków można przeczytać, że to "wciągające doświadczenie" i ryzykowny eksperyment filmowy.

Festiwal Filmowy w Cannes uznawany to prestiżowe wydarzenie świata filmu. W końcu o Złotej Palmie - najważniejszej nagrodzie festiwalu - mówi się, że jest filmowym odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W tegorocznym Konkursie Głównym bierze udział 21 filmów, a wśród nich jest najnowsze dzieło 84-letniego Jerzego Skolimowskiego "Io". To szósty film w jego dorobku, który ma szansę na Złotą Palmę. Za "Krzyk" (znany również pod tytułem "Wrzask") w 1978 roku filmowiec został doceniony Wielką Nagrodą Jury, a w 1982 roku jury doceniło jego scenariusz do "Fuchy".

Uroczysta premiera "Io" odbyła się późnym wieczorem w czwartek. Na słynnych schodach Pałacu Festiwalowego przy promenadzie Croisette pojawili się członkowie obsady i ekipy twórców: Mateusz Kościukiewicz, Sandra Drzymalska, Jeremy Thomas, Michał Dymek, Ewa Piaskowska oraz Lorenzo Zurzola. Brakowało jedynie reżysera.

"Io" to opowieść o współczesnej Europie, widzianej z perspektywy osła, który trafia w ręce różnych ludzi. Skolimowski sięgnął po film Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku. Sam reżyser wyznał, że był to jedyny film, na którym uronił łzę. Ale ci, którzy znają twórczość Skolimowskiego, wiedzą, że jest zbyt wytrawnym filmowcem, by brać bezpośrednie inspiracje, bo "Io" to bardziej forma oddania hołdu niż próba rywalizowania słynnej oślej historii. Nie tylko osioł łączy filmy Bressona i Skolimowskiego, ale również jego relacja z pierwszą opiekunką. W przypadku filmu z 1966 roku to Maria, w "Io" - Kasandra (w tej roli szalenie utalentowana Sandra Drzymalska).

W końcu "Io" to bardzo ciekawy eksperyment filmowy, w którym jego twórca wspólnie z Ewą Piaskowską (współscenarzystką i producentką) zrywają z typową narracją fabularną, sięgając po elementy dokumentu przyrodniczego, a wszystko to zamknięte w awangardowej estetyce, która punkt ciężkości stawia na wizualną warstwę filmu. Skolimowski w świetny sposób żongluje realizmem magicznym, wrażliwością ekologiczną i surrealizmem.

Cannes 2022. "Io" to "wciągające doświadczenie"

Film spotkał się z przychylnymi recenzjami, opublikowanymi na łamach najbardziej opiniotwórczych mediów zajmujących się przemysłem rozrywkowym.

Jordan Mintzer z "The Hollywood Reporter" zwraca uwagę, że ta minimalistyczna fabuła, opowiedziana za pomocą epizodów, "może być wciągającym doświadczeniem". "To wszystko w dużej mierze jest zasługą fantastycznych, pochłaniających zdjęć autorstwa Michała Dymka (a także z dodatkowymi zdjęciami Pawła Edelmana oraz Michała Englerta)" - zaznaczył Mintzer. "To jest jeden z tych filmów, które lepiej wypadają na wielkim ekranie w ciemnej sali kinowej z podkręconą głośnością" - dodał.

Mintzer wskazał, że epizod z udziałem Isabelle Huppert, wydaje się być wyimkiem z zupełnie innego filmu: "jakiegoś francusko-włoskiego rodzinnego dramatu, w którym pojawia się willa, księżna i ksiądz", który na siłę "wciśnięto" do "Io". "To nie ma jednak większego znaczenia, ale pokazuje z jakim rozmachem Skolimowski chce spróbować wszystkiego w swoim ostatnim filmie - dziele 84-letniego filmowca, równie niezależnego i jak zwierzę chce pozostać wolnym" - podsumował Mintzer.

Cannes 2022. "Variety" o "Io" Skolimowskiego

Peter Debruge na łamach "Variety" ocenił, że "polski legendarny filmowiec Jerzy Skolimowski prezentuje swoje spojrzenie na klasyka Roberta Bressona, używając osła, by wytknąć ludziom maltretowanie zwierząt i natury". "Nadanie zwierzęciu imienia staje się o wiele trudniejsze, niż posłanie go do fabryki kleju" - zwrócił uwagę krytyk.

"Io" to - zdaniem Debruge'a - "potępiająca polemika na temat naszych relacji z innymi inteligentnymi gatunkami, wykorzystywanymi jako tania siła robocza, pożywienie i towarzystwo - widziana przez załzawione, szeroko otwarte oczy osła, którego szybko zaczynamy uwielbiać".

"Chociaż Skolimowski i współscenarzystka Ewa Piaskowska pokazują ujmujące zwierzę jako wcielenie niewinności, to praktycznie każda scena obnaża to, jak złymi opiekunami świata są ludzie: są tu brutalni anarchiści i podłe fabryki, prymitywni przemytnicy i okrutni hodowcy lisów na futra" - czytamy. Zdaniem krytyka "Variety" Skolimowski wykazał się odwagą, ryzykownie konstruując cały film, "ale czasem trudno się połapać w tym, co właśnie się stało albo jak biedny osioł przeszedł z jednej sceny do drugiej". 

Cannes 2022. "Upór jako bohater filmu"

Peter Bradshaw, krytyk filmowy "Guardiana" wyznał, że nie jest pewien czy "Io" jest jego ulubionym filmem Skolimowskiego, ale "angażuje na wiele sposobów: pięknie sfotografowany, na równi sentymentalny i surrealistyczny, ale także uparty - tu upór jest bohaterem - w swoim symbolizmie i czystym pesymizmie". 

"Przez cały czas Io jest obserwatorem i świadkiem zdarzeń, a jego wrodzona pokora i godność, wznoszą się ponad prostacką ludzką próżność i chciwość" - zauważa krytyk. "Sama obecność Io na ekranie jest niesamowita - to zwierze nie gra, jest sobą. Być może my, ludzie, łudzimy się, myśląc, że możemy się przeobrażać za pomocą sztuki aktorskiej lub jakiekolwiek innej sztuki. Skolimowski prosi nas, żebyśmy się nad tym zastanowili. Chociaż jest coś w tym filmie cukierkowego, to jest przejmujący i wyrazisty" - podsumował. 

Cannes 2022 - silna rywalizacja w Konkursie Głównym

Przewodniczącym tegorocznego jury Konkursu Głównego jest francuski aktor Vincent Lindon, który grał jedną z głównych ról w filmie "Titane" Julii Ducournau (film zdobył Złotą Palmę w ubiegłym roku). Obok niego w jury zasiedli: Rebecca Hall, Deepika Padukone, Noomi Rapace, Jasmine Trinca, Asghar Farhadi, Ladj Ly, Jeff Nichols oraz Joachim Trier. Znając ich dorobek i spojrzenie na kinematografię, można się spodziewać nieoczywistych werdyktów na gali zamykającej festiwal w sobotę 28 maja.

Film Skolimowskiego ma bardzo mocną konkurencję. Bo o Złotą Palmę walczą stali bywalcy francuskiej imprezy, jak chociażby Ruben Oestlund (zdobywca Złotej Palmy w 2017 roku), Koreeda Hirokazu (zdobywca Złotej Palmy w 2018 roku), David Cronenberg (zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w 1996 roku), Arnaud Desplechin, dwukrotni laureaci Złotej Palmy bracia Dardenne czy Cristian Mungiu (zdobywca Złotej Palmy w 2007 roku). Ale mocną konkurencję stanowią młodzi filmowcy i filmowczynie jak Lukas Dhont,  Saeed Roustaee czy Léonor Serraille.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl