Wielu melomanów nie wyobraża już sobie oczekiwania na Wielkanoc bez tradycyjnie odbywającego się w tym czasie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Niedzielnym wykonaniem utworu Missa Solemnis D-dur op. 123 Beethovena w warszawskiej Filharmonii Narodowej rozpoczęła się 12. edycja festiwalu, zatytułowana "Beethoven i jego Wiedeń".
Koncertu wysłuchali m.in. małżonka prezydenta Maria Kaczyńska, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i prymas Polski kardynał Józef Glemp. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która podkreśliła, że już po raz piąty festiwal odbywa się w stolicy (wcześniej - w Krakowie).
Podczas koncertu otwierającego festiwal wystąpiła sopranistka Amanda Mace, mezzosopranistka Lioba Braun, tenor Jorma Silvasti oraz bas Rene Pape. Solistom towarzyszyły Sinfonietta Cracovia oraz chór Filharmonii Narodowej. Koncertem dyrygował Kazimierz Kord.
Missa Solemnis - gigant w historii muzyki
Missa Solemnis (Msza uroczysta) D-dur op. 123 Ludwiga van Beethovena uważana jest za jedno z największych dzieł sakralnych w historii muzyki. Beethoven rozpoczął pisanie Mszy w 1819 roku, zamierzając ukończyć ją 20 marca 1820 roku. Właśnie na ten dzień zaplanowana była ceremonia wyniesienia kardynała arcyksięcia Rudolfa (przyjaciela i ucznia kompozytora), do godności arcybiskupa Ołomuńca. Jednak na dzień uroczystości gotowe były tylko trzy części: Kyrie, Gloria i Credo. Sanctus/Benedictus i Agnus Dei powstały dopiero trzy lata później. Pierwsze kompletne wykonanie dzieła miało miejsce w roku 1824 w Sankt Petersburgu.
W poniedziałek - Beethoven i Strawiński
Drugiego dnia festiwalu, w poniedziałek, zaplanowano koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, podczas którego wykonane zostaną dzieła Beethovena oraz Igora Strawińskiego.
Łącznie melomanów czeka 40 wydarzeń artystycznych w pięciu miastach Polski - tak ma wyglądać 12. edycja festiwalu. W stolicy koncerty będą się odbywać w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Koncerty zaplanowano także w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Białymstoku.
Festiwalowe wydarzenia
Dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka podkreśliła, że w tym roku festiwalowa publiczność usłyszy m.in. występującą po raz pierwszy w Polsce Lahti Symphony Orchestra. W tegorocznym programie znalazł się również koncert organizowany we współpracy z Abu Dhabi Festival. Odbędzie się on w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.
80. urodziny będzie obchodzić podczas festiwalu w Warszawie niemiecka mezzosopranistka Christa Ludwig która w ramach festiwalu poprowadzi kursy mistrzowskie. Wykona ona również partię narratora w "Gurrelieder" Arnolda Schoenberga. Ludwig sprawuje także opiekę artystyczną nad wykonaniem opery "Lodoiska" włoskiego kompozytora Luigiego Cherubiniego. Artystka otrzyma 18 marca doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.
Festiwal potrwa do 22 marca.
Źródło: PAP, tvn24.pl, lublin.com.pl
Źródło zdjęcia głównego: beethoven.org.pl