Aquapark w Sanktuarium w Licheniu...

architekt.avi
architekt.avi
Źródło: Sanktuarium w Licheniu (TVN24, fot. www.labiennale.art.pl)

Centrum handlowe w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ferma drobiu na Terminalu 2 stołecznego lotniska czy aquapark w Sanktuarium w Licheniu - to tylko niektóre z pomysłów, które zaprezentowano w polskim pawilonie na 11. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Projekt tak się spodobał, że międzynarodowe jury nagrodziło go Złotym Lwem.

Ekspozycja "Hotel Polonia. Budynków życie po życiu" to wspólny projekt kuratorów warszawskiej galerii Zachęta Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia, z udziałem artystów: fotografa architektury Nicolasa Grospierre'a i fotografa, grafika Kobasa Laksy. Wystawa składa się z fotografii i fotomontaży sześciu budynków zbudowanych w Polsce w ostatnich latach, zaprojektowanych przez słynnych architektów. Jest więc budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, słynny Metropolitan na Placu Piłsudskiego, wieżowiec Rondo 1 na rondzie ONZ, zamknięte osiedle Marina Mokotów, Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu i Terminal 2 na warszawskim Okęciu.

Koncepcja naszej wystawy dotyczy zmian zachodzących w architekturze już wtedy, kiedy architekt nie ma wpływu na swoje dzieło. Agnieszka Morawińska

- Koncepcja naszej wystawy dotyczy zmian zachodzących w architekturze już wtedy, kiedy architekt nie ma wpływu na swoje dzieło. Znamy takie przykłady z historii, gdy np. świątynie starożytne stawały się kościołami katolickimi - tłumaczy szefowa Zachęty Agnieszka Morawińska. W koncepcję wystawy wpisuje się także sam polski pawilon. - Został on zamieniony na Hotel Polonia, wszystko wyłożyliśmy czerwoną wykładziną - podkreśla szefowa Zachęty.

Docenieni za ironię

W swoim uzasadnieniu międzynarodowe jury napisało, że polski projekt został wyróżniony za "błyskotliwość, technologię i inteligencję". - Jurorom spodobała się prowokacja, ironia - dodaje Morawińska.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie. Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki.

Biennale składa się z międzynarodowej wystawy głównej oraz kilkudziesięciu wystaw narodowych w pawilonach na terenach wystawowych Giardini di Castello oraz w innych miejscach w mieście. Temat tegorocznej wystawy to "Out There. Architecture Beyond Building/Architektura poza budynkiem". Kuratorem wystawy głównej został amerykański krytyk i teoretyk architektury, Aaron Betsky.

Nagrodę dla polskiego pawilonu przyznano w sobotę w przeddzień oficjalnego otwarcia wystawy, która potrwa do 23 listopada.

bgr/iga

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Źródło: www.labiennale.art.pl
Osiedle Marina Mokotów
Osiedle Marina Mokotów
Źródło: www.labiennale.art.pl
Budynek Metropolitan
Budynek Metropolitan
Źródło: www.labiennale.art.pl
Terminal 2 na warszawskim lotnisku
Terminal 2 na warszawskim lotnisku
Źródło: www.labiennale.art.pl

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: