TVN24 | Kultura i styl

Andre Leon Talley nie żyje. "Tytan dziennikarstwa o modzie" miał 73 lata

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/kg
Źródło:
Variety, tvn24.pl

Andre Leon Talley - jeden z najwybitniejszych dziennikarzy zajmujących się modą - zmarł we wtorek w wieku 73 lat. Wieloletni dyrektor kreatywny amerykańskiej edycji "Vogue" miał ogromny wpływ na to, jak wygląda współczesne dziennikarstwo o modzie.

Andre Leon Talley zmarł we wtorek w wieku 73 lat. Przez amerykańskie media określany jest jako "tytan dziennikarstwa dotyczącego mody". Talley zmarł w szpitalu w White Plains w stanie Nowy Jork. Informację o jego śmierci podano na jego oficjalnym profilu w portalach społecznościowych. Nie podano przyczyny śmierci. 

Talley urodził się 16 października 1948 roku w Waszyngtonie, ale wychowywany był przez babcię w stanie Karolina Północna, gdzie ukończył studia z literatury francuskiej. Magistra z tej samej dziedziny uzyskał na słynnym Brown University. Swoją zawodową karierę rozpoczął w Metropolitan Museum of Art, a następnie związał się z magazynem "Women's Wear Daily", w którym został szefem paryskiego biura. 

Nim trafił do amerykańskiej redakcji "Vogue'a", pracował między innymi dla "New York Timesa". W 1983 roku rozpoczął pracę w "Vogue'u" najpierw jako szef działu informacji o modzie, później - w 1988 roku - został dyrektorem kreatywnym pisma. W 1995 roku na krótko rozstał się z tytułem, a po powrocie w 1998 roku objął stanowisko editor-at-large (redaktor współpracujący z magazynem), które pełnił do 2013 roku.

Andre Leon Talley - wpływowy redaktor i doradca Obamów

Talley był doradcą i stylistą rodziny Obamów od czasu kampanii prezydenckiej w 2008 roku. Pełnił funkcję jurora w "America's Next Top Model". Był pierwszym Afroamerykaninem, który stał się jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy piszących o modzie i kreujących trendy. Słynny dyrektor kreatywny "Vogue'a" zapisał się w historii mediów jako ten, który miał ogromny wpływ na współczesne dziennikarstwo lifestyle'owe. Jego nowatorskie i odważne spojrzenie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku ukształtowało amerykańskie wydanie "Vogue'a".

W 2007 roku magazyn "Out" umieścił Talleya w zestawieniu "50 Most Powerful Gay Men and Women in America" ("50 najbardziej wpływowych homoseksualnych kobiet i mężczyzn w Ameryce"). Nie określał się jako gej, ale mówił, że jego seksualność jest płynna. W 2017 roku powstał film dokumentalny Kate Novack o Talleyu "The Gospel According to Andre", który światową premierę miał w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i zyskał entuzjastyczne recenzje krytyków.

W 2020 roku wydał swoje wspomnienia w książce "The Chiffon Trenches: A Memoir ", która szybko stała się bestsellerem. Opisywał w niej swoje początki w Nowym Jorku lat 70., trudną przyjaźń z Anną Wintour oraz swoje doświadczenia z rasizmem w świecie mody.

Autor:tmw/kg

Źródło: Variety, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości