Nazwiska z pierwszych stron gazet i z filmowych napisów końcowych, 100 propozycji w ramach 10 sekcji, kino autorskie z całego świata, a ponadto koncerty i serialowe hity. Pokazem "Lolo", nowego filmu Julie Delpy, w piątek ruszy 9. edycja Netia Off Camera.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie potrwa do 8 maja. - Hasło "Poczuj to na własnej skórze" ma wskazywać, że program przeglądu będzie ciekawy oraz ma skłaniać do zainteresowania filmami, które często poruszają tematy trudne, kontrowersyjne, do zainteresowania twórczością autorów rozpoczynających karierę – podkreśliła rzeczniczka imprezy Alicja Myśliwiec.
"Lolo" na otwarcie
Dziewiąta edycja rozpocznie się od przedpremierowego pokazu filmu "Lolo" w reżyserii Julie Delpy.
Delpy urodziła się w 1969 r. w Paryżu. Zdobyła rozgłos przede wszystkim jako aktorka. Występuje od piątego roku życia. Grała m.in. w tryptyku Richarda Linklatera "Przed wschodem słońca", "Przed zachodem słońca" i "Przed północą", w filmie "Biały" Krzysztofa Kieślowskiego, "Europa, Europa" Agnieszki Holland, "Ciemna noc" Carlosa Saury. Córka cenionej aktorki Marie Pillet zajmuje się także reżyserią. "Lolo" to jej szósty obraz. Pierwszy pełnometrażowy film – "Powiedz mi" – zrealizowała w 2000 r. W 2007 r. sukcesem okazała się komedia romantyczna "Dwa dni w Paryżu", która cieszyła się pochlebnymi opiniami krytyków, a autorce przyniosła nominacje do prestiżowych nagród. "Lolo" (2015) to historia neurotycznej Violette, która pracuje w przemyśle modowym – jej nowatorskie pomysły ceni sam Karl Lagerfeld. W życiu prywatnym jest jednak nieszczęśliwa, desperacko szuka miłości. Kiedy poznaje programistę komputerowego Jeana-Rene, z którym rozpoczyna poważny związek, na drodze do ich szczęścia staje inny bohater, niezadowolony z miłości tej pary.
Walka o nagrody
Kluczową częścią festiwalu jest konkurs "Wytyczanie Drogi", adresowany do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 tys. dolarów – walczy w tym roku 10 dzieł z całego świata. Zasadą festiwalu jest, że przewodniczącym jury konkursu głównego zostaje Polak, w tym roku jest nim Krzysztof Zanussi. W jury zasiądą również: Dick Pope, Lynne Ramsay, Brigitte Lacombe.
O nagrodę powalczą: "Black" Adila El Arbiego i Bilalla Fallaha, "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Closet Monster" Stephena Dunna, "My Revolution" Ramziego Bena Slimana, "Halal Love (and Sex)" Assada Fouladkara, "Aloys" Tobiasa Nollego, "Bodkin Ras" Kaweha Modiriego, "Dusky Paradise" Gregory’ego Kirchhoffa, "Dzika" Nicoletty Krebitz, "Kalifornia" Mariny Person. Istotnym elementem programu jest – na co zwróciła uwagę rzeczniczka – Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku nagroda w tym konkursie - ufundowana przez Kulczyk Foundation – wyniesie 300 tys. zł. Będzie to, zaznaczyła Myśliwiec, obecnie najwyższa tego typu nagroda dla kina rodzimego.
W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych udział biorą: "Já, Olga Hepnarová" Petra Kazdy i Tomáša Weinreba (współprodukcja czesko-polska), "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego, "Nowy Świat" Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego, "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki, "Demon" Marcina Wrony, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "Obce Niebo" Dariusza Gajewskiego, "Baby Bump" Kuby Czekaja, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej oraz "Intruz" Magnusa von Horna.
Nowości dziewiątej edycji
W programie Festiwalu pojawiły się trzy nowe sekcje specjalne: "Strach się bać", "Tylko dla dorosłych?", "Do utraty tchu". Na dużym ekranie zobaczymy nietypowe, przekraczających konwencje gatunku horrory, przyjrzymy się uważnie ekstremalnym postawom, skrajnościom i pasjom, w końcu opowiemy o dorosłości w niekonwencjonalny, a przy tym pełen humoru sposób. Kolejna nowość to SerialCon - szereg interesujących prelekcji, dyskusji panelowych i wykładów przygotowanych przez fanów seriali, krytyków, dziennikarzy, naukowców i youtuberów. O pracy nad serialami opowiedzą ich twórcy, zarówno stojący przed kamerą – aktorzy – jak i sterujący serialowym światem zza kamery: scenarzyści, reżyserzy i producenci.
Spotkania eksperckie i wiele wydarzeń towarzyszących
Kolejny raz częścią NETIA OFF CAMERA jest OFF CAMERA PRO INDUSTRY. To wydarzenia adresowane do profesjonalistów związanych z polską i międzynarodową branżą filmową. To miejsce, w którym filmowcy mogą nawiązać kontakty i podnieść swoje kwalifikacje, ucząc się od najlepszych specjalistów z całego świata.
Projekcje odbywać się będą w małych, studyjnych salach krakowskich kin, nawiązując do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych.
Oprócz projekcji filmowych organizatorzy festiwalu proponują warsztaty, wykłady, dyskusje, spotkania z artystami. W tym roku wśród gości festiwalu będzie m.in. ceniona francuska fotografka Brigitte Lacombe, fotografująca plany filmowe reżyserów takich jak: Martin Scorsese, Alejandro Gonzalez Inarritu, Spike Jonze, Sam Mendes czy Bennett Miller. Jej zdjęcia często są wykorzystywane jako plakaty filmowe.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Netia Off Camera