Kultura i styl

Kultura i styl

"Dzięki Wisławie inaczej widzę nawet guziki"

- Kiedy czytałem jej wiersze, czułem się jakbym słuchał muzyki Chopina - powiedział o twórczości Wisławy Szymborskiej znany polski pisarz mieszkający w USA, Henryk Grynberg. Zmarłą poetkę wspominają też jej tłumacze z Ameryki i Europy.

Pierwsze zdjęcie "nowego" Bonda

Hollywoodzka wytwórnia upubliczniła dziś pierwsze oficjalne zdjęcie Daniela Craiga z planu filmowego nowego "Bonda", by podnieść zainteresowanie produkcją, która w kinach zadebiutuje dopiero pod koniec października. Ogłoszono także, o czym będzie "Skyfall" - skupi się na relacji agenta 007 z jego szefową - M.

Śledztwo ws. śmierci Amy może być unieważnione

Dochodzenie w sprawie śmierci Amy Winehouse może okazać się nieważne. Okazało się, że koroner, która zamknęła śledztwo w październiku ub.r., nie miała odpowiednich kwalifikacji do wykonywania swojego zawodu. Zatrudnił ją w tej roli mąż, który jest lekarzem i koronerem w północnym Londynie.

"Włosy" wypełnią Kongresową

Jeden z najlepiej ocenianych polskich spektakli muzycznych ostatnich lat – kultowe "Hair" w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Capitol – za kilka dni przyjeżdża do Warszawy. To jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć przedstawienie, na potrzeby którego przygotowano nowe tłumaczenia piosenek musicalu. Spektakl zostanie zagrany tylko raz – 9 lutego w stołecznej Sali Kongresowej.

Dzieło Hitlera poszło za 32 tys. euro

Obraz z 1913 roku namalowany przez Adolfa Hitlera sprzedano w niedzielę na słowackiej aukcji za 32 tys. euro, a więc ponad trzy razy więcej niż wynosiła jego cena wywoławcza.

"Mam wewnętrzny spokój w sobie"

- Mam jakiś taki wewnętrzny spokój w sobie, że idę w odpowiednim kierunku. Tak mi też podpowiada organizm - mówi Jerzy Stuhr, który w wywiadzie dla Faktów TVN opowiada jak walczy z nowotworem, co daje mu siłę i jak na jego działania reagują inni ludzie.

"Zarabianie na śmierci mojej córki jest niesmaczne"

- Jesteśmy zszokowani. Projektant wykorzystał wizerunek naszej córki z najtrudniejszego okresu jej życia i pokazał ją w złym stylu. Chodziło mu o zarabianie na śmierci Amy, a to jest niesmaczne – Mitch Winehouse ostro skrytykował francuskiego projektanta mody, Jeana Paula Gaultiera, u którego na pokazie modelki wyglądały jak sobowtóry nieżyjącej piosenkarki. - To jest mój hołd dla Amy – broni się autor.

Uggie po Oscarach idzie na emeryturę

- Uggie zasłużył na emeryturę. Ma już swoje lata i 15-godzinny dzień pracy na planie filmowym zamieni na relaks przy basenie – zapowiedziała jego agentka. Chodzi o psa, który zagrał w filmie "Artysta" i zdaniem wielu, był jedną z jego największych gwiazd. Dzięki temu jako pierwszy pies w historii został zaproszony na galę rozdania Złotych Globów. Z twórcami filmu pojawi się też na Oscarach.

Huxley, C.S. Lewis i Hitchcock odmówili

Rząd brytyjski odtajnił listę ponad 250 osobistości ze świata sztuki, które odmówiły przyjęcia wyróżnienia za zasługi z rąk samej królowej Elżbiety II. Wśród osób niechętnych podobnym zaszczytom znaleźli się Alfred Hitchcock i pisarz C.S. Lewis.

Budował Wersal w USA, ale splajtował. Film robi furorę

13 sypialni, 23 łazienki, 20 kuchni, jadalnia na 30 osób i 20 garaży – to tylko część rezydencji o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych, którą budował amerykański milioner na Florydzie. Wydał na nią 75 mln dolarów i splajtował. Przez kilka lat budowlanej harówki towarzyszyła mu kamera. Teraz na festiwalu w Sundance film publiczność przyjęła aplauzem.

Zmarł dr Toscani z "Dynastii"

Zmarł amerykański aktor James Farentino, znany z dziesiątków seriali i filmów, w tym głośnej w latach 80. "Dynastii". - Odszedł we wtorek w szpitalu w Los Angeles po długiej chorobie – poinformował jego rzecznik. Farentino miał 73 lata.

Kamiński: Czuję się fajnie, że dostałem nominację

- Czuję się fajnie, że dostałem nominację, ale im człowiek się robi starszy, tym bardziej uświadamia sobie, że pewne rzeczy są ważniejsze niż nominacje i Oscary - mówi operator filmowy Janusz Kamiński, nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas Wojny". Wcześniej dwukrotnie zdobywał tę najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmu.

"Było zimno, mokro. Ciężko. Nie wychodziliśmy ze scenografii"

- Myślę sobie, że w tym filmie nie ma słabej roli. Wszyscy dali z siebie wszystko i wszyscy mieliśmy poczucie, że była taka nieprawdopodobna atmosfera skupienia. Wszyscy pracowali na 120 procent - mówił w "Kropce nad i" Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności". - W pewnym momencie przestaliśmy wychodzić ze scenografii. Kanały, ciemno, zimno, mokro. Było ciężko - wspominała Agnieszka Grochowska filmowa Klara Keller.

"Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu"

- Większą radością niż nominacja jest to, i mówię to bez kokieterii, że polscy widzowie tak licznie poszli na ten film. To ogromny sukces. Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu, bo nie byli w stanie sięgnąć - mówiła w TVN24 Agnieszka Holland, której film "W ciemności" został nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

"Hugo" i "Artysta" zgarnęły najwięcej

Filmy "Hugo i jego wynalazek" w reżyserii Martina Scorsese i "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa zdobyły najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Na liście nominowanych pojawiły się też nazwiska Polaków: Agnieszki Holland za film "W Ciemności" oraz Janusza Kamińskiego za zdjęcia do "Czasu wojny".

Najgorsze filmy roku poznamy w Prima Aprilis

Ceremonia rozdania Złotych Malin, zwanych anty-Oscarami, po raz pierwszy odbędzie się w nowym terminie - 1 kwietnia. W tym roku zmianie ulegnie także dzień przyznania nominacji dla najgorszych filmów i kreacji aktorskich – 25 lutego, czyli dzień przed Oscarami.

"Hołd pruski" wrócił do Polski

Rozpoczęła się operacja wprowadzenia dzieła "Hołd pruski" Jana Matejki do budynku krakowskich Sukiennic. Dzieło wraca z wystawy w Berlinie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Jedno z najważniejszych płócien Matejki powraca do Krakowa z wystawy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".

"Próba ucukrowania jest zdradą na materii tej tragedii"

- W przypadku filmów obcojęzycznych napięcie się stopniuje bardzo długo. (...) Można powiedzieć, że to taka trochę zabawa - stwierdziła Agnieszka Holland pytana w "Faktach po Faktach", czy cieszy się, że jej najnowszy film "W ciemności" znalazł się na tzw. krótkiej liście do Oscara. Dodała, że kiedy okazało się, że widzowie przyjęli jej dzieło "z przejęciem", to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej stają się właściwie "drugorzędne".

Okiem foto-detektywa. "Morderstwo to mój biznes"

Ciemne ulice Nowego Jorku lat 30. i 40., a na nich - gangsterskie porachunki, morderstwa i aresztowani złoczyńcy. W ten mroczny, niebezpieczny, ale wciąż pociągający świat można wejść odwiedzając wystawę zdjęć legendarnego fotografa z tamtego czasu - Weegee, w nowojorskim Międzynarodowym Centrum Fotografii.

Film Holland na krótkiej liście do Oscara

Film Agnieszki Holland "W ciemności" znalazł się na krótkiej liście (tzw. shortliście) dziewięciu produkcji, które mają szansę na tegorocznego Oscara w kategorii najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Listę tę ogłosiła w środę amerykańska Akademia Filmowa.

Po 68 latach wydobyli fragmenty mostu z Wisły

Prawie 70 lat leżał pod kilkumetrową warstwą piasku i kamieni. Fragmenty Mostu Kierbedzia, najstarszej warszawskiej stałej przeprawy, trafiły w środę do Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Polski plakat najlepszy

Polski artysta Robert Czerniawski zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago – jego plakat do filmu "Burrowing" wygrał z pracą amerykańskiego rysownika Chrisa Ware'a.

Złote Globy rozdane. Najlepszy film - "Spadkobiercy"

W Hollywood zakończyła się ceremonia rozdania Złotych Globów. Za najlepszy film dramatyczny uznano "Spadkobierców" Alexandera Payne, a statuetkę dla najlepszego reżysera otrzymał Martin Scorsese za "Hugo i jego wynalazek". Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym okazała się Meryl Streep za rolę w "Żelaznej damie", a aktorem - George Clooney za rolę w "Spadkobiercach". Najwięcej, bo trzy statuetki dostał "Artysta" Michela Hazanaviciusa.

Żona Hitlera - jego wspólnikiem

"Głupawa blondynka" zakochana w potworze? Najnowsza biografia towarzyszki życia przywódcy nazistów, "Eva Braun - życie z Hitlerem", obala ten mit. "Braun aktywnie współtworzyła wizerunek fuehrera" - uważa autorka niedawno opublikowanej książki, Heike Goertemaker. Według niej, żona "utwierdzała Hitlera w urojeniach u kresu wojny. Stała się wspólnikiem".

Adaś Miauczyński "śpiewa przekleństwami"

Niemal 10 lat od premiery kinowej filmu Marka Koterskiego historia Adasia Miauczyńśkiego trafi do opery. Na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu trwają ostatnie próby, premiera pod koniec stycznia.

"Poszukiwana starsza kobieta do udawania gwiazdy"

Amerykańska fotograf Simone Lueck umieściła w internecie ogłoszenie: "Poszukiwana starsza kobieta do udawania gwiazdy filmowej". Dostała ok. 150 odpowiedzi. I tak powstał głośny cykl zdjęć "Once and Future Queens", który wyśmiewa ideę gwiazdorstwa. Fotografie doczekały się kolejnej wystawy, która dziś miała wernisaż w Liverpoolu.

Rząd Irlandii pozwany. Chodzi o piractwo

Wytwórnia muzyczna EMI pozywa rząd Irlandii – jest niezadowolona z tego, że państwo ociąga się w walce z piractwem. W kraju - mimo obietnic rządu - wciąż nie wprowadzono regulacji, które narzucają operatorom internetowym blokowanie nielegalnego pobierania muzyki i filmów.

Adele zaśpiewa po raz pierwszy?

Adele pojawi się na gali Brit Awards, która odbędzie się 21 lutego w Londynie. Piosenkarka jest nominowana w trzech kategoriach i uchodzi za największą faworytkę. "Jestem kur***o szczęśliwa! Dzięki za uznanie" – napisała na Twitterze, gdy ogłoszono nominacje. Choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, organizatorzy imprezy planują, że Adele zaśpiewa. Byłby to jej pierwszy publiczny występ po operacji gardła, jaką przeszła w ubiegłym roku.