Kultura i styl

Kultura i styl

Ostatnia część serii "Igrzyska śmierci" zostanie podzielona na dwa filmy - zapowiedziało studio Lionsgate. To efekt niebywałej popularności filmu, który do tej pory zarobił 678 mln dol. na całym świecie i wraz z "Avengers" jest w tym roku najbardziej dochodowym filmem w USA.

"To nie tylko najlepszy film o Batmanie, ale jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek widziałem. To było nieprawdopodobne!", "Po seansie zupełnie oniemiałem", "Chris Nolan przeszedł samego siebie i stworzył arcydzieło" - to tylko kilka opinii po przedpremierowym pokazie filmu "Mroczny Rycerz powstaje". Widziało go zaledwie ok. 50 osób: dziennikarzy, znanych blogerów i fanów - każdy miał zakaz publicznego wyrażania opinii, ale ich zachwyty przedostały się do internetu.

Chińczycy mogą poczuć ducha renesansu, aczkolwiek nie do końca. Redaktorzy telewizji państwowej CCTV uznali za gorszącą rzeźbę Michała Anioła - i zakryli jej przyrodzenie podczas relacji z wystawy w Pekinie - donosi "Daily Telegraph".

12 lipca legendarny zespół Rolling Stones będzie obchodził 50 rocznicę swojego pierwszego występu. Z tej okazji muzycy zorganizują specjalną wystawę, na której pokażą unikatowe zdjęcia ze swojej długiej kariery. Być może będzie można na nich zobaczyć, jak inni są na scenie i w życiu prywatnym.

Niewiele ponad tydzień temu była żoną jednego z najważniejszych ludzi w Kościele Scjentologicznym, teraz jest ich "koszmarem", który stał się rzeczywistością. Katie Holmes błyskawicznie zakończyła swój związek z wielką gwiazdą Hollywood, Tomem Cruisem. Wyjątkowe tempo ugody byłej pary ma być zasługą ich córeczki Suri. Sprawie przyjrzał się reporter "Polski i Świata".

Ossolineum nie jest likwidowane. Nie ma możliwości, by cokolwiek stało się z jego znakiem, dorobkiem, biblioteką - zapewnił minister kultury Bogdan Zdrojewski, odnosząc się do postawienia w stan likwidacji najstarszej polskiej oficyny, działającej nieprzerwanie od 1817 r.

Rząd Indii wydał ponad milion dolarów na wykupienie listów, dokumentów i zdjęć związanych z postacią ojca indyjskiej państwowości Mathamy Gandhiego. W ten sposób zapobiegł wystawieniu archiwów na aukcji w Londynie.

Spodziewano się głośnego rozwodu i walki o dziecko, ale skończyło się spokojnie. Prawnicy Katie Holmes i Toma Cruise'a zawarli porozumienie rozwodowe, po maratonie negocjacji. Nie podano jak rozwiązano kwestię opieki nad ich córką Suri.

- To pierwszy w Polsce film opowiadający o konsekwencjach uczestnictwa w wojnie. Nie ma tu kata, nie ma ofiary, zwycięzców ani pokonanych. Cierpią wszyscy i nie ma powrotu do tego, co było przedtem - tak o "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego opowiada tvn24.pl Eryk Lubos. Za główną rolę w tym filmie - weterana wojny w Afganistanie - aktor został nagrodzony na festiwalu filmowym w Karlowych Warach.

Za 600 milionów euro brytyjski fundusz inwestycyjny Permira sprzedał jeden z najsłynniejszych domów mody na świecie - Valentino. Jak piszą biznesowe media, kupcem jest prawdopodobnie emir Kataru, który wraz z rodziną królewską i należącą do niej spółką Qatar Investment Authority kontroluje m.in. luksusowy dom towarowy Harrods.

Kinomani pokochali pyskatego Teda - pluszowego misia, który jest najlepszym przyjacielem 35-letniego mężczyzny, lubi dziewczyny, narkotyki, alkohol i wiele nieprzyzwoitych rzeczy. Nowa komedia dla dorosłych "Ted", której jest głównym bohaterem, podbija świat i do tej zarobiła ok. 140 mln dol. Jest już numerem jeden w kilku krajach, a w wielu dopiero czeka na debiut.

Celine Dion, jedna z najsławniejszych i najlepiej opłacanych w historii piosenkarek, wystawiła na sprzedaż zamek na prywatnej wyspie w Kanadzie. Za tę jedną z wielu swoich nieruchomości - o powierzchni 2,2 tys. m kw. - żąda ok. 30 mln dol. Choć w cenę wliczone są meble i dzieła sztuki, od kilku miesięcy nie ma ani jednego chętnego.

Szwedzkie miasto Malmoe będzie w 2013 roku gospodarzem konkursu Eurowizji - poinformowała w niedzielę szwedzka telewizja publiczna SVT. O organizację imprezy starały się również Sztokholm oraz Goeteborg.

Angelina Jolie została honorową obywatelką Sarajewa. "To znaczy dla mnie tak wiele. Moje serce jest w tym mieście" - powiedziała zapłakana aktorka przyjmując tytuł na uroczystości w towarzystwie premiera kraju.

Pierwsza kolekcja Hedi Slimane'a, który na stanowisku domu mody Yves Saint Laurent zastąpił wieloletniego projektanta Stefano Pilati, została pokazana tylko wybranej grupie klientów i dziennikarzy. Każdy musiał podpisać oświadczenie o zachowaniu tajemnicy oraz zostawić na zewnątrz aparaty fotograficzne i telefony komórkowe, by nie zrobiono żadnych zdjęć. "Tak czy inaczej, wszyscy wydawali się szczerze oczarowani tym, co widzieli" - napisał "Financial Times".

Składa się tylko z kilku drewnianych domków i namiotów rozrzuconych na terenie rezerwatu przyrody w Tanzanii. Dzikie zwierzęta zaglądają do jego okien, bo hotel leży na terenie migracji ponad miliona gnu, zebr i gazeli - to Singita Grumeti Reserves, najlepszy hotel na świecie 2012 roku, który drugi raz z rzędu wygrał w rankingu prestiżowego magazynu "Travel+Leisure". To luksus, za który trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów za noc.

"Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI" - głośna książka włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego - została sprzedana w 250 tysiącach egzemplarzy - poinformowano miesiąc po premierze. Publikacja wywołała sensację i bezprecedensowy kryzys w Watykanie.

Norweski film "The Almost Man" Martina Lunda zdobył główną nagrodę na zakończonym w sobotę 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. Za najlepszą rolę męską nagrodzono ex aequo Polaka Eryka Lubosa i Norwega Henrika Rafaelsena.