Kultura i styl

Kultura i styl

W stolicy Bawarii, Monachium rusza dziś największy piwny festiwal świata - Oktoberfest. W ciągu dwóch tygodni jego namioty odwiedzi kilka milionów turystów, którzy wypiją kilka milionów litrów piwa podawanego przez powabne kelnerki. Wśród nich będzie gwiazda Bollywood i niemiecka modelka, urodzona w Wodzisławiu Śląskim Claudia Ciesla.

Fresk z kościoła w hiszpańskiego Borja przedstawiający wizerunek Chrystusa po amatorskiej renowacji przypomina wszystko oprócz pierwowzoru. Po profesjonalnych oględzinach konserwatorzy są jednak dobrej myśli. Wciąż można przywrócić oryginał.

Kolejna znana osoba dołącza do grona obrońców wokalistek z zespołu Pussy Riot. Tym razem jest to wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, która solidaryzując się z uwięzionymi kobietami przyznała im pokojową nagrodę "Lennon-Ono". Odebrali ją w piątek, podczas uroczystej gali w Nowym Jorku, mąż i 4-letnia córka jednej z członkiń zespołu, Nadieżdy Tołokonnikowej.

Amerykański zespół nu-metalowy Linkin Park został pierwszą grupą rockową w historii, która ma miliard odsłon na serwisie YouTube. Muzycy dołączyli do "klubu miliarda", w którym są Justin Bieber, Lady Gaga i Rihanna. Ale do idola nastolatków im daleko - Bieber ma aż 3 miliardy kliknięć.

Paryski Luwr otwiera w sobotę nowe skrzydło, którego kształt wzbudza nie mniejsze kontrowersje niż szklana piramida 20 lat temu. Pod szklanym dachem przypominającym latający dywan zgromadzono najbardziej znaczącą kolekcję poświęconą sztuce islamu w Europie.

"Najbardziej oczekiwany polski film roku" - głosi reklamowy slogan i w przypadku "Jesteś Bogiem" mówi prawdę. Na opowieść o Paktofonice i jej liderze Magiku warto było czekać. O tym jak to jest mierzyć się z legendą, czemu świetny scenariusz 10 lat czekał na szansę jego realizacji i jak odebrali film muzycy Paktofoniki, reżyser Leszek Dawid mówi w rozmowie z tvn24.pl

- Od dawna czekałem na sposobność zrealizowania filmu po francusku z Emmanuelle. Bardzo zapaliłem się do perspektywy zekranizowania tej genialnej czarnej komedii - tak Roman Polański mówi o swoim najnowszym projekcie. Wyreżyseruje filmową adaptację broadwayowskiej "Venus in Fur" - opowieści o perypetiach dramatopisarza uwikłanego w erotyczną intrygę z aktorką starającą się o rolę w jego sztuce.

Jak zapowiadało, tak zrobiło. Duńskie pismo "Se og Hoer" opublikowało zdjęcia księżnej Cambridge topless. Tymczasem agencja AFP informuje, że zgodnie z nakazem sądu francuskie pismo "Closer" przekazało księciu Williamowi i jego małżonce cyfrowe nośniki z feralnymi zdjęciami.

W środę wieczorem na Stadionie Narodowym zagrała brytyjska grupa Coldplay. Warszawski, już drugi, występ był częścią trasy koncertowej promującej ostatni krążek zespołu pt. "Mylo Xyloto". Fani wychodzący ze stadionu byli zachwyceni.

"Nadchodzi czas Tolkiena. Nowy zwiastun 'Hobbita' zaczyna karierę w internecie. Wygląda czarodziejsko" - ocenił magazyn filmowy "Empire". Ponad dwuminutowy trailer po raz pierwszy pokazuje efekty nowej techniki, w jakiej kręcono dwie ostatnie części trylogii - materiał zrobiony w tempie 48 klatek na sekundę, a nie standardowych 24 klatek. Robi wrażenie.

Komedia "Nietykalni", która pobiła 10-letni rekord najchętniej oglądanego na świecie francuskiego filmu należącego wcześniej "Amelii", została wybrana jako reprezentant Francji w walce o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Historia o przyjaźni milionera sparaliżowanego na skutek wypadku i jego opiekuna powalczy o statuetkę m.in. z polskim "80 milionów".

"Ta kolekcja była ostra i bezczelnie sexy" - napisał "WWD". "Tematem była prostota i perwersja. Wyszła uczta dla oczu" - dodał "Guardian". Najnowsza kolekcja Toma Forda, uchodzącego za najbardziej wpływowego projektanta mody na świecie, zbiera wyłącznie zachwyty. Ale trudno ją zobaczyć, bo na zamkniętym pokazie w Londynie była tylko wyselekcjonowana elita. Obowiązywał też zakaz filmowania i fotografowania ubrań. Kreator dopiero teraz ujawnił cztery zdjęcia.

Z filmem Waldemara Krzystka "80 milionów" o nominację do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny powalczy obraz "In The Shadow", który będzie reprezentował Czechy. Co ciekawe, film Davida Ondříčka w dużej części jest polski - współfinansowały go nasze instytucje, a zdjęcia, efekty specjalne i postprodukcję realizowano nad Wisłą. Autor zdjęć i scenarzysta to też Polacy.

Siedziba ONZ w Nowym Jorku projektu Le Corbusiera i Oscara Niemeyera przechodzi z okazji 60. rocznicy powstania budynku lifting, który ma kosztować dwa miliardy dolarów. W kolejce do remontu czeka rotunda Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rada Bezpieczeństwa wznowi zaś niedługo obrady przy potężnym stole z drewna dostarczonego z Norwegii.

Jest Brytyjką, więc patrzy na polską historię z dystansem. A mimo to urzekła ją tak bardzo, że o niej śpiewa. Katy Carr wdała właśnie nową płytę. Nosi nazwę "Paszport" i zawiera piosenki o polskich bohaterach. O tych, którzy walczyli na wojnie i o tych, którzy młodość spędzili w łagrach czy obozach. Wreszcie o tych, którzy ryzykowali życie, by z nich uciec i zawalczyć o prawdę.