Kultura i styl

Kultura i styl

Hollywoodzki reżyser James Cameron został pozwany przez brytyjskiego artystę Rogera Deana o 50 milionów dolarów. Dean twierdzi, że w kasowym filmie 3D Avatar zostały bezprawnie wykorzystane pomysły z powstałych 40 lat temu obrazów artysty.

Wygląda jak statek kosmiczny, działa jak sterowiec, a wnętrze ma jak luksusowy apartament - to model statku powietrznego, który wymyślił brytyjski projektant Mac Byers. Choć to tylko koncept, dzięki któremu wyróżniono jego pracę dyplomową na uczelni, autor przewiduje, że tak mogą wyglądać podróże przyszłości.

Izabella Cywińska otrzymała w sobotę honorowe obywatelstwo miasta Poznania w "uznaniu wybitnych osiągnięć i zasług dla miasta oraz kultury narodowej". Nadanie tytułu nastąpiło podczas uroczystej rady miasta, zorganizowanej z okazji imienin patronów Poznania.

- Francuzi mnie zdradzili. Uważam się właściwie za Rosjanina - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie Gerard Depardieu, który kilka miesięcy temu otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Aktor promuje swój najnowszy film "Rasputin", w którym gra tytułową rolę.

Pokazem filmu "Dziewczyna z lilią" Michela Gondry’ego, z udziałem francuskiej gwiazdy Audrey Tautou, rozpoczął sie 48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach. Impreza wymieniana jest wśród 10 najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie i jako najważniejsza w Europie Środkowej i Wschodniej. Wśród 14 tytułów w konkursie głównym znalazła się opowieść o romskiej poetce "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Trzy inne polskie produkcje - w pozostałych sekcjach.

Masz ochotę na podróż nie ruszając się z plaży? Zabierz książkę na wakacje. W sobotę ruszają "Zaczytane wakacje". Do wakacyjnej lektury zaproszą na antenie TVN24 m.in. Danuta Wałęsa, Maciej Maleńczuk i Krzysztof Hołowczyc.

Był aktorem i dziennikarzem, został hipisem i brał narkotyki, a pierwszą sławę zyskał jako muzyk rockowy. Rodzice trzy razy zamknęli go w szpitalu psychiatrycznym, trafił nawet do więzienia. Gdy zdecydował, że ma już dość "doświadczania życia" kupił maszynę do pisania. Od tamtej pory Paulo Coelho stworzył 30 powieści, z czego jedna - "Alchemik" - jest najchętniej czytaną książką świata. Teraz jej autor sam stał się bohaterem opowieści - powstaje o nim film biograficzny.

Czy skaczący premier w stroju supermana przyniesie japońskiej partii zwycięstwo w nadchodzących wyborach? Jej liderzy wierzą, że tak. Aby przekonać do siebie młodych, rządząca w kraju Kwitnącej Wiśni Partia Liberalno-Demokratyczna przygotowała specjalną grę na smartfony z premierem Shinzo Abe w roli głównej.

Tłumy fanów, rodzina i przyjaciele pożegnali Jamesa Gandolfiniego. Aktor znany najbardziej z swojej roli gangstera Tony'ego Soprano spoczął na cmentarzu w New Jersey.

"689? 680? 686?! Za ile to sprzedasz! Wstydź się, kopiujesz mnie. Zarób teraz na tym, kapitalistyczny tchórzu!" - napisał na swoim Twitterze znany grafficiarz Kidult, który wcześniej pomazał paryski sklep Marca Jacobsa. Kreator zamiast zadzwonić na policję, akt wandalizmu zamienił w czysty zysk - wypuścił na rynek koszulki z "dziełem sztuki", które Francuz zostawił mu na murze.