Kultura i styl

Kultura i styl

Polska Mata Hari, agentka Churchilla, kochanka Fleminga. Oto pierwowzór dziewczyny Bonda

Była córką hrabiego urodzoną w Warszawie, królową piękności, która rozkochiwała w sobie setki mężczyzn, asem polskiego i brytyjskiego wywiadu, ulubioną agentką Churchilla. Biografii Krystynie Skarbek mógłby pozazdrościć niejeden filmowy szpieg. Nic dziwnego, że gdy romansowała z Ianem Flemingiem, twórcą postaci Jamesa Bonda, ten był pod takim wrażeniem, że pierwszą dziewczynę agenta 007 wzorował właśnie na niej.

Ołtarzyk neurotycznej farmaceutki, czyli Woody Allen po francusku

"Talent to przypadek. W życiu liczy się odwaga"- poucza Woody Allen w jednym z filmów. Tej ostatniej Sophie Lellouche - jego wielbicielce i pojętnej uczennicy, nie brakuje. Francuzka nakręciła bowiem obraz prawdziwie „allenowski” i w dodatku namówiła twórcę, by w nim wystąpił! Choć nie znajdziemy w „Paris Mahattan” głębi „Annie Hall” i wyrafinowania mistrza, miłosną historię - neurotycznej farmaceutki (z „ołtarzykiem” dla Allena w tle) warto zobaczyć. Dla fanów nowojorczyka to wręcz pozycja obowiązkowa.

Pół wieku Bonda. Sześć wcieleń agenta Jej Królewskiej Mości

5 października 1962 roku po raz pierwszy do centrali wywiadu brytyjskiego MI-6 wszedł James Bond. Pół godziny później uwiódł pierwszą kobietę, godzinę później miał na koncie kilka zabójstw, ale nie podejrzewał pewnie, że po 50 latach wciąż będzie miał w kinach i przed telewizorami miliony oddanych mu fanów. Ci wiedzą, że bez Bonda historia kina, a więc i historia kultury XX wieku, byłaby uboższa.

Nowy film producentów "Jesteś Bogiem". Plejada gwiazd w "Hiszpance"

- Mam nadzieję, że film będzie propozycją podejścia do historii jako do zagadki. Czasami będzie śmiesznie, czasami strasznie - tak o "Hiszpance" opowiada reżyser Łukasz Barczyk. Akcja jego thrillera rozgrywa się w roku 1918, przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, a wśród bohaterów znajdą się jasnowidze, spirytyści oraz Ignacy Paderewski. W jednej z głównych ról Crispin Glover, znany m.in. z filmów "Alicja w krainie czarów" i "Skandalista Larry Flynt".

Wkrótce rusza "polskie Cannes". Bilety już w sprzedaży

12 października rozpocznie się 28. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a już dziś rusza przedsprzedaż biletów na tę jedną z ważniejszych imprez filmowych Europy. O tym jak powstaje program festiwalu i którego tytułu nie wolno nam pominąć, mówi w rozmowie z tvn24.pl dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

Geometria i ruchome schody. Vuitton zamknął sezon

Modelki przygotowywały się już od 3 nad ranem, by ubrane, umalowane i uczesane mogły o godzinie 10 wyjść na wybieg - ruchome schody i nowoczesny korytarz paryskiego Luwru. Tak dom mody Louis Vuitton zakończył Paris Fashion Week.

Film o Polakach, którzy mordowali Żydów. Pasikowski wraca po 11 latach

"Władysław Pasikowski wrócił na wielki ekran po jedenastu latach milczenia z gigantyczną bombą, którą - z charakterystyczną dla siebie brawurą - detonuje na naszych oczach" - piszą krytycy o jego nowym filmie "Pokłosie". Tym razem reżyser zajął się mieszkańcami polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali ok. 100 Żydów. Obraz zadebiutuje w kinach 9 listopada, dziś do sieci trafiła jego zapowiedź.

Jest przeciek. Posłuchaj, jak Adele śpiewa dla Bonda

Piosenka do nowego filmu z Bondem wyciekła do internetu. Adele śpiewa "Let The Sky Fall" tylko przez zaledwie minutę i 28 sekund, ale nawet ten fragment daje dowód, że całość ma szansę na wielki sukces - jest w stylu najlepszego bondowskiego motywu w historii, który śpiewała Shirley Bassey. Całość zadebiutuje w piątek o godzinie 0:07.

Zuckerberg: Noszę to samo każdego dnia. Mam jedną szufladę

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg udzielił pierwszego telewizyjnego wywiadu od czasu wejścia największego społecznościowego portalu na giełdę. W materiale, który 4 października zostanie wyemitowany przez NBC, mówił m.in. o... swojej garderobie.

"Na tropie Marsupilami" to najlepsze otwarcie weekendu

Komedia "Na tropie Marsupilami", absolutny hit we Francji, teraz podbija serca polskich widzów. Przebój twórców "Asterixa i Obelixa. Misji Kleopatra" okazał się najlepszym otwarciem weekendu. W popularności przebił zarówno najnowszy film Oliviera Stone’a "Savages: Ponad bezprawiem" jak i nasycony efektami "Dredd 3D".

Kolejny muzyk Kings of Leon poślubił modelkę. Kawalerów brak

"Aaaaaand I'm married" - pochwalił się Jared Followill, basista Kings of Leon, wrzucając na internetowy profil swoje ślubne zdjęcie. W weekend muzyk poślubił modelkę Marthę Patterson, z którą zaręczył się w kwietniu, po zaledwie kilku miesiącach znajomości. Tym samym w Kings of Leon nie ma już kawalerów.

Trzy dni w komunizmie z węgierskim "Misiem" i resztą

Jak się żyło w komunizmie lat 70.? Realia tamtych czasów państw bloku wschodniego przybliży festiwal "Komunizm - La Belle Epoque", który potrwa w Warszawie od 4 do 6 października. Będzie można zobaczyć m.in. węgierski odpowiednik "Misia", bułgarski - "Rejsu", czechosłowacki - "07 zgłoś się" i wiele innych filmów, a także oryginalne zdjęcia z tamtych lat, które dokumentują codzienne życie.

Reżyser "Skyfall": Maniacy Bonda dostaną wszystko

- Chciałem zrobić świetny film o Bondzie. Taki, który chciałbym sam zobaczyć - powiedział Sam Mendes, reżyser "Skyfall". Na 25 dni przed premierą ujawnił także kolejne zdjęcia z planu i wideoblog skupiający się na scenie walki 007 pod wodą. W piątek poznamy zaś piosenkę przewodnią filmu - "Let The Sky Fall" w wykonaniu Adele.

"Najszybszy samochód elektryczny". Niecałe 4 sek. do setki

Na targach Paris Motor Show zadebiutował najszybszy na świecie seryjnie produkowany samochód napędzany energią elektryczną - Mercedes SLS AMG Coupé. Auto ma cztery silniki zamontowane blisko kół i dynamiczną sylwetkę nawiązującą do bolidów Formuły 1. I wielką wadę - kosztuje ponad 400 tys. euro, czyli dwa razy więcej niż tradycyjny model.

Oliver Stone wraca do formy. "Savages - ponad bezprawiem" w kinach

To najlepszy film Olivera Stone'a od lat, choć i najbardziej brutalny. "Savages: ponad bezprawiem", gangsterska opowieść o dwóch kumplach - hodowcach marihuany i jednej "wspólnej" kobiecie, przypomina jak świetnym reżyserem potrafi być Stone, gdy przestaje politykować. Wianuszek gwiazd - od Salmy Hayek i Benicio Del Toro po Johna Travoltę - świetnie wypada w swoich rolach.

Kobieta Kot powiedziała "tak"

Kalifornijska sceneria, setka zaproszonych gości, suknia od Valentino i oni. Anne Hathaway i Adam Shulman pobrali się. Ostatnia odtwórczyni roli Kobiety Kot w serii filmów o Batmanie została usidlona.

Abba, Bowie, Madonna i Sade. "Coś między hołdem, parodią i kiczem"

- To hołd dla wszystkich gwiazd muzyki pop lat 80., które wpłynęły na modę. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i osób nie jest przypadkowe - powiedział po pokazie francuski projektant Jean Paul Gaultier. Kreator swój najnowszy pokaz skomponował tak, jak płytę z największymi przebojami - na wybieg wypuścił modelki ubrane w stylu ikon: Abby, Annie Lennox, Boya George'a, Davida Bowie, Madonny, Sade i innych.

Zmarł mentor literaturoznawców, prof. Włodzimierz Wójcik

W Sosnowcu w niedzielę zmarł Włodzimierz Wójcik, historyk literatury, krytyk, eseista, autor prac o współczesnej literaturze polskiej, profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - poinformował rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

"Jesteś Bogiem" obejrzało już ponad pół miliona Polaków

"Jesteś bogiem" bije kolejne rekordy frekwencyjne - historię zespołu Paktofonika obejrzało już 622 tys. Polaków. Wraz z rosnącą popularnością filmu, rosną wokół niego kontrowersje. Krzysztof Kozak, właściciel wytwórni R.R.X., zarzucił twórcom kłamstwo. "Wszystkie fakty zamieszczone w filmie na mój temat są wymyślone. Może to rodzaj zemsty ze strony Rahima, który, co by w życiu nie zrobił, zawsze będzie tylko cieniem Magika" - oświadczył.

"Hip-hop nie umarł i nie umrze"

Szare bloki, brudne ściany, przygnębiające osiedle i prawdziwa historia. Film "Jesteś bogiem" nie tylko fanom hip-hopu przypomina o tym, co może muzyka i o czym marzą ludzie. Szczere do bólu słowa ubrane w rytmy i w rymy trafiają w punkt i do serc tysięcy widzów.

"Wiedziałem, że i tak mnie nazwą grafomanem"

- Wiedziałem, że i tak mnie nazwą grafomanem, więc uprzedziłem to i wprowadziłem postać Wielkiego Grafomana. Lepiej być wielkim - tak w programie "Xięgarnia" w TVN24 mówił o sobie i swoim literackim alter ego pisarz Andrzej Pilipiuk. - Kompleksy? Ja i tak zarabiam lepiej niż moi recenzenci - dodał.

Zmarł twórca potęgi "New York Timesa"

Były wydawca amerykańskiego dziennika "The New York Times" Arthur Ochs Sulzberger zmarł w sobotę w wieku 86 lat. O jego śmierci, która nastąpiła po długiej chorobie, poinformowała rodzina.

Przeciw skróceniu hejnału. Protest miłośników Krakowa

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprotestowało przeciw skróceniu południowej relacji z odtwarzania hejnału z wieży mariackiej przez I Program Polskiego Radia. "Nie przekonuje nas argument dyrektora Jedynki Kamila Dąbrowy o potrzebie przyspieszenia serwisu informacyjnego - napisano w liście otwartym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka.

Seks, śmierć, miłość, wojna. Twórcy "Matrixa" powracają. Udanie?

- To będzie największe filmowe widowisko 2012 roku - tak o "Atlasie chmur" mówią jego reżyserzy, którzy pragną na nowo wytyczyć granice współczesnego kina science fiction. Jednak pierwsi krytycy, którzy widzieli film twórców "Matrixa", twierdzą, że adaptacja bestsellerowej powieści o tym samym tytule, nie powiodła się. "Fabuła została przygnieciona przez wygórowane ambicje" - skwitowano.

Szapołowska przegrała proces z Englertem

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował, że Jan Englert nie złamał prawa pracy zwalniając aktorkę Grażynę Szapołowską. Dyrektor Teatru Narodowego zwolnił dyscyplinarnie aktorkę, gdy nie stawiła się na spektakl, by wziąć udział w show TVP. Szapołowska domagła się przywrócenia do pracy i trzymiesięcznej pensji.

Dolce & Gabbana oskarżeni o rasizm. Poszło o głowy Maurów

Włoski duet projektantów Dolce & Gabbana został oskarżony o rasizm i gloryfikowanie handlu niewolnikami. Nie spodobały się kolczyki w kształcie głowy czarnej kobiety w turbanie, które modelki nosiły na wybiegu w Mediolanie. Oburzenie wywołały także podobne motywy nadrukowane na ich strojach.

Nikt nie kupił listów miłosnych Goebbelsa

Listy miłosne i inne osobiste dokumenty ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa nie znalazły nabywcy na aukcji w Stamford w pobliżu Nowego Jorku. Przeciwko aukcji protestowały ofiary Holokaustu i organizacje żydowskie.