Kultura i styl

Kultura i styl

To ona rządzi Akademią. Pierwsza Afroamerykanka i trzecia kobieta w historii

Gdy dziś wieczorem oczy całego świata zwrócą się w stronę Hollywood, ona będzie stać w cieniu, mimo że trzyma w szachu organizację liczącą prawie 6 tysięcy członków. Poznajcie Cheryl Boone Isaacs – prezes Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), która przyznaje Oscary. To pierwsza Afroamerykanka i trzecia kobieta w 86-letniej historii Akademii.

Złote Maliny rozdane. Oto najgorsze filmy roku

"1000 lat po Ziemi" oraz "Movie 43" - to najgorsze filmy minionego roku, które zostały laureatami Złotych Malin. Wyjątkowo statuetki nie dostał Adam Sandler - "nagrody" dla najgorszych aktorów trafiły w ręce Willa i Jadena Smithów.

10 powodów, dlaczego Oscar NIE jest najważniejszą nagrodą na świecie

Największym reżyserom nie wręczono go nigdy, a filmy wszech czasów nagradzano jedynie za scenariusz. Mimo że nazywany jest najważniejszą nagrodą filmową na świecie, to tylko posiadacze złotej statuetki twierdzą, że tak jest naprawdę. Bo Oscar to nie dowód uznania dla sztuki. To przepustka do tego, by filmowy towar znalazł się na najwyższej półce filmowego hipermarketu, a jego wykonawcy powiększyli swoje honoraria o kilka zer.

Miliony na koncie, piękne kobiety w łóżku. "Dajcie mu Oscara, zanim będzie brzuchaty"

Czy Leonardo DiCaprio w końcu uda się zdobyć Oscara? Był do niego nominowany już pięć razy, statuetki nie zdobył jednak jeszcze nigdy. Na koncie ma za to tuziny pięknych kobiet. Swoją przygodę z aktorstwem zaczynał już jako kilkuletnie dziecko walczące z nerwicą natręctw. Dziś jest jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów w Hollywood, który rocznie zarabia co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów.

Lepsza niż tysiąc innych kobiet. To nią zachwyca się teraz Hollywood

Wystarczyła jedna rola, by z nikomu nieznanej dziewczyny zamieniła się w prawdziwą gwiazdę. Cate Blanchett wyszeptała jej, że była wspaniała, z Anną Wintour podziwiała pokaz Calvina Kleina, a Miuccia Prada uczyniła ją twarzą swojej nowej kampanii. Kenijska piękność Lupita Nyong'o po premierze "Zniewolonego" zaczęła podbijać świat. Za swój talent aktorski ma szansę na Oscara, za wyczucie mody - na status nowej ikony stylu.

7 rzeczy, które w "Grawitacji" pokazano źle. Autorzy: Inaczej wyszłoby nam coś nudnego

Nominowany do Oscara za efekty specjalne film „Grawitacja” jest powszechnie chwalony za wyjątkowe odwzorowanie kosmosu i panujących w nim warunków. Nie wszystko zgadza się jednak z rzeczywistością. Krytyka dotyczy szeregu aspektów, w tym najważniejszych scen. Twórcy przekonują jednak, że nie mieli wyboru. Jak powiedział tvn24.pl Neil Corbould, jeden z twórców efektów specjalnych, inaczej film byłby nudny.

Projektanci na start. Rusza "Project Runway"

Czy sukces można zaprojektować? W przypadku tego programu jest to możliwe! "Project Runway" pojawił się już w dwudziestu czterech krajach na świecie, zdobył miliony fanów i prestiżowe nagrody, jak choćby amerykańską statuetkę Emmy, określaną mianem telewizyjnego Oscara. Od niedzieli show może będzie oglądać na antenie TVN. Każdy odcinek to plejada znanych nazwisk oraz gwarancja najmodniejszych trendów i ogromnych emocji.

"Wiecznie drugi pupilek Ameryki". Zamieni skręty na Oscara?

"Nie zabijaj mnie, przecież jestem pupilkiem Ameryki!" - krzyczy w filmie "This is the end", w którym przed "Wilkiem z Wall Street" zagrał samego siebie. Zaczynał od młodzieżowych komedii, teraz staje się cieniem wielkich aktorów, bez którego ci nie mogą istnieć. Oto Jonah Hill, faworyt do Oscara w kategorii aktor drugoplanowy.

Czwarta edycja "X Factora" z nową jurorką

Czwarta edycja, czterech jurorów, cztery kategorie. Ten sezon popularnego programu "X Factor" będzie pełen emocji i atrakcji. Czy srogie jury znajdzie nową perłę w bezkresnym oceanie śpiewających talentów? Czy komuś uda się powtórzyć spektakularny sukces Dawida Podsiadło? Pierwszy odcinek show już w sobotę na antenie TVN.

Krauze nakręci film o molestowaniu w chórze Polskie Słowiki

Krzysztof Krauze, reżyser m.in. "Długu" i "Placu Zbawiciela" wraz z żoną Joanną Kos-Krauze nakręcą film na podstawie książki Marcina Kąckiego "Maestro". Autor opisuje w niej molestowanie chłopców w poznańskim chórze Polskie Słowiki przez dyrygenta Wojciecha Kroloppa.

10 największych obciachów. Tego nie należy robić na Oscarach

Jeden z gości straszył widownię ze sceny swoim nagim przyrodzeniem, innemu wymsknęło się przekleństwo w chwili, gdy ogłoszono, że Oscara dostał jego konkurent. Pewien reżyser ogłosił, odbierając statuetkę: "Jestem królem świata!", czym ustanowił rekord megalomanii. Jeden z prowadzących śpiewał piosenkę "Widziałem twoje cycki", podając nazwiska aktorek, również tych siedzących na widowni. Kto w historii oscarowej gali zadziwił najbardziej?

"Zboczeniec, dziwadło, transseksualista". Przemiana Jareda Leto godna Oscara

Tak mocno wszedł w rolę, że schudł 18 kilo, wydepilował każdy włosek, cały czas chodził w makijażu, peruce i szpilkach. W pełnym rynsztunku robił nawet zakupy w warzywniaku. Na czas zdjęć został transseksualistą. - Nigdy nie poznałem Jareda Leto. Poznałem Rayonę. Podczas pierwszego spotkania był Rayoną i próbował mnie nawet uwieść - wspomina reżyser "Witaj w klubie". Bo dla niego zagrać rolę, to stać się kimś innym. Efekt? Oscar niemal pewny.

"Smoleńsk" Krauzego bez dofinansowania PISF. Powód: wady warsztatowe

Pod koniec listopada twórcy filmu o katastrofie prezydenckiego samolotu z 2010 r. złożyli wniosek o państwową dotację w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Właśnie zapadła decyzja: film nie otrzymał dofinansowania z powodów artystycznych. "Scenariusz ma wiele warsztatowych wad. Przez cały czas jest to fabularyzowana publicystyka, która tonie w dialogach i monologach" - czytamy m.in. w uzasadnieniu odmowy finansownia projektu.

"Od seksu po jedzenie". Twórczyni "Dziewczyn" napisała książkę

"To szczery i zabawny zbiór porad dotyczących wszystkiego: od seksu po jedzenie i podróż do pracy" - oceniło wydawnictwo, które wygrało bój o debiutancką książkę Leny Dunham, twórczyni kultowego serialu "Dziewczyny", która uchodzi za "głos swojego pokolenia". To zbiór esejów, za które 27-latka dostała 3,7 mln dolarów.

"Oddaj kamerę". Władze udają, że ten film nigdy nie powstał. Dostanie Oscara?

"Nazywasz się Jehane Noujaim. Oddaj kamerę" - m.in. takie słowa podczas pracy nad filmem usłyszała od żołnierza reżyserka, która ośmieliła się pokazać arabską rewolucję oczami egipskiej ulicy. Dokument "The Square", stworzony przez kobietę w zdominowanym przez mężczyzn świecie, nie był i prawdopodobnie nigdy nie zostanie wyświetlony w Egipcie. I mimo że jako pierwszy w historii film z tego kraju zdobył nominację do Oscara, sami Egipcjanie nie wierzą w jego sukces. "Nie ma szans, tak jak i nasza rewolucja" - mówią.

Sztuka na alpejskim śniegu. Potrzebny kompas i stopy

Simon Beck spędza długie godziny wydeptując dziesiątki kilometrów matematycznych krzywych na świeżym śniegu. 55-latek z Berkshire (południowa Anglia) swoje kompozycje tworzy we Francji, gdzie spędza czas w sezonie narciarskim. Fotografuje i publikuje w sieci. Wykorzystuje do tego kompas i własne nogi.

Goły tyłek Jacka Nicholsona, pierś Britney Spears. Jest skandal?

- Zaczynam od pocałunku, a kończę uderzeniem - powiedziała Marlena Dietrich do paparazzo Daniela Angeli w 1975 roku, na chwilę przed tym, jak zdzieliła go torebką. Zdjęcie dziś jest kultowe, a jego autor milionerem. On i jego koledzy po raz pierwszy w historii doczekali się w Centre Pompidou-Metz wystawy, na której można obejrzeć 600 fotografii robionych gwiazdom z ukrycia. - Chcemy się przyjrzeć fenomenowi i estetyce paparazzi - tłumaczą organizatorzy, nie rozumiejąc skandalu, jaki wywołali.

"Zniewolony" będzie lekturą szkolną. Wcześniej Oscar?

Film "Zniewolony" i książka "Dwanaście lat w niewoli" Solomona Northupa, na podstawie której powstał nominowany do Oscara obraz, trafią w USA na listę licealnych lektur już we wrześniu. - Odkąd po raz pierwszy przeczytałem tę książkę, moim marzeniem było, by znalazła się na liście szkolnych lektur - powiedział reżyser "Zniewolonego", Steve McQueen.

"Mój ojciec był gejem". Robert de Niro zrobił dokument

- Zrobiłem ten film dla niego - powiedział Robert De Niro o dokumencie, który poświęcił swojemu ojcu, znanemu rzeźbiarzowi i malarzowi. Aktor w filmie zdradza, że de Niro senior był homoseksualistą, dlatego opuścił rodzinę, gdy syn miał 3 lata. W czerwcu "Remembering the Artist Robert De Niro Sr." zostanie pokazany w amerykańskiej telewizji. Już teraz jest o nim głośno.

Seks, kościół, miłość i polityka. Poruszająca historia Filomeny Lee

Gdyby nominowany do Oscara scenariusz tego filmu był fikcją, autorowi na pewno zarzucono by spiętrzenie nieprawdopodobnych wydarzeń. Wszystko, o czym opowiada film Stephena Frearsa, zdarzyło się jednak naprawdę. W dodatku cała historia ma swój dalszy ciąg w teraźniejszości, a z jej prawdziwą bohaterką kilka tygodni temu spotkał się papież Franciszek. Czy "Tajemnica Filomeny" i grająca tytułową rolę Judi Dench znajdą uznanie w oczach Akademii?