Kultura i styl

Kultura i styl

Reżyser Jerzy Hoffman i krytyk filmowa Bożena Janicka zostali laureatami Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Hoffman otrzymał Nagrodę Specjalną. Wśród wyróżnionych znalazły się też m.in. kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka i reżyser Zofia Ołdak.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła w nocy skróconą listę 9 tytułów, tzw. short list, które będą się ubiegać o Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Nie ma wśród nich polskiego kandydata - "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Zgodnie z oczekiwaniami, jest za to uważany za faworyta węgierski "Syn Szawła" László Nemesa oraz m.in. niemiecki "Labirynt kłamstw", francuski "Mustang" czy irlandzka "Viva". Aż trzy filmy - w tym wspomniany "Syn Szawła" - to dzieła debiutantów.

W środę wieczorem w Londynie odbyła się uroczysta, europejska premiera najnowszej części kultowej sagi "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Od poniedziałku film mogą już oglądać także widzowie w USA i Australii. Polscy fani przygód kapitana Hana Solo i spółki na premierę muszą poczekać do jutra.

Z tygodniowym opóźnieniem minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał listę ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Według przepisów, lista jest niezbędna do przeprowadzenia procedur związanych z dofinansowaniem przyszłorocznych produkcji filmowych. Na liście pojawiło się około 30 nazwisk, a wykreślono kilkanaście, m.in. Kazimierę Szczukę oraz Agnieszkę Graff.

Na jednym z murów w dzikim obozowisku dla uchodźców we francuskim Calais, Banksy stworzył nowe graffitti. Praca przedstawia Steve'a Jobsa jako uchodźcę. To nie pierwszy komentarz artysty do kryzysu migracyjnego w Europie.

Paolo Sorrentino odebrał po raz drugi najbardziej prestiżowe wyróżnienie filmowe na Starym Kontynencie - Europejską Nagrodę Filmową - tym razem za film "Młodość". Twórcę nagrodzono też za najlepszą reżyserię (również po raz drugi), a grającego w filmie Brytyjczyka Michaela Caine'a za najlepszą rolę męską. Najlepszym dokumentem został typowany na oscarowego faworyta w tej kategorii film "Amy" Asifa Kapadii, poświęcony zmarłej tragicznie wokalistce Amy Winehouse.