Powołanie wiceprezydenta do spraw Nowej Huty, przyspieszenie prac nad projektem "Nowa Huta przyszłości", budowa Centrum Badań na Przyszłością im. Stanisława Lema - to niektóre propozycje kandydata PiS na prezydenta Krakowa Marka Lasoty dotyczące rozwoju Nowej Huty.
Marek Lasota uważa, że ta część Krakowa została zaniedbana przez obecne władze miasta.
- Jeśli patrzymy na strukturę budżetu Krakowa, to na przestrzeni ostatnich lat między 10 a 15 proc. jest przeznaczonych na rozwój Nowej Huty - powiedział Lasota podczas briefingu prasowego. Jego zdaniem konieczne jest powołanie wiceprezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju.
Proponuje stworzenie "krakowskiego Kopernika"
Projekt "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" to koncepcja ożywienia wschodniej części miasta. Była ona przedmiotem międzynarodowego konkursu urbanistycznego, który rozstrzygnięto w lipcu 2012 roku. Projekt zakłada rewitalizację terenów poprzemysłowych i zagospodarowanie 5,5 tys. ha.
Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. Dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.
Zdaniem Lasoty prace przy tym projekcie postępują zbyt wolno. Postuluje, aby szybko powołać władze spółki "Nowa Huta przyszłości". - Sprawa ciągnie się już dwa lata, a spółka dalej nie ma wizji rozwoju - można przeczytać w programie kandydata.
Kandydat na prezydenta Krakowa Prawa i Sprawiedliwości chce także, by na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zbudować we wschodniej części stolicy Małopolski Centrum Badań nad Przyszłości im. Stanisława Lema.
Chce wpisania owej Huty na listę UNESCO
Lasota zapowiedział też, że gdy zostanie prezydentem, będzie popierał inicjatywę wpisania Nowej Huty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nowa Huta została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna miejscowość pod Krakowem. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Ostatecznie 1 stycznia 1951 r. została włączona do Krakowa, ale pod względem urbanistycznym jej najstarsza część odróżnia się od innych terenów miasta.
Dyrektor krakowskiego IPN
54-letni Lasota jest dyrektorem krakowskiego oddziału IPN i radnym sejmiku w województwa małopolskiego. Pochodzi z Olkusza, ale od 1978 roku mieszka w Krakowie.
Poinformował, że od poniedziałku do końca kampanii wyborczej zawiesza wszelką aktywność zawodową zarówno w IPN, jak i na uczelni, na której pracuje (Akademia Ignatianum).
W wyborach Lasota zmierzy się z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, kandydatką PO radną miejską Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom – Porozumienie Ruchów Miejskich.
Autor: KMK/b / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP