Weekend w Zakopanem. Blisko 300 interwencji, około 500 osób wylegitymowanych, 164 mandaty

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Weekend w ZakopanemTVN24
wideo 2/6
zakopane

Do Zakopanego w związku z poluzowaniem obostrzeń zjechały tysiące turystów. Nie wszyscy zachowywali się poprawnie. Było blisko 300 interwencji, policjanci wylegitymowali około 500 osób i wystawili 164 mandaty.

Sytuacji nie poprawił fakt, że pierwszy weekend ze złagodzonymi restrykcjami zbiegł się w czasie z finałem Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz walentynkami. - Wiele osób, które przyjechały, przesadziło z alkoholem. Było mnóstwo interwencji w pensjonatach i hostelach. Burdy, rozróby, awantury, zdarzyły się nawet bójki – wylicza Roman Wieczorek, rzecznik policji w Zakopanem.

Tłumy turystów, śpiewy na ulicach i awantury w hotelach. "Absolutny brak odpowiedzialności".

Dla porównania Wieczorek podaje dane z nocy z niedzieli na poniedziałek, po wyjeździe większości turystów – zaledwie pięć interwencji. Zaznacza jednocześnie, że ten weekend nie różnił się niczym od "normalnych" weekendów, sprzed wybuchu pandemii.

- Weekendy, ferie, wakacje – tak właśnie pracujemy. Ale ten czas jest wyjątkowy, ponieważ mamy obostrzenia. Jesteśmy w warunkowym otwarciu hoteli i pensjonatów, trwa pandemia, która wymaga od nas odpowiedzialnego zachowania – podkreśla policjant.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pracowity weekend

Policja szacuje, że na Podhale w miniony weekend przyjechało kilkadziesiąt tysięcy turystów, a na Krupówkach wieczorami gromadziło się po kilka tysięcy osób.

Najbardziej charakterystyczne zdarzenia minionego weekendu w Zakopanem to spontaniczne tańce i śpiewy dużych grup na Krupówkach oraz awantury w hotelach i pensjonatach, które kończyły się interwencją policji i ewentualnie nałożeniem mandatów na osoby zakłócające spokój i nieprzestrzegające reżimu sanitarnego. Policja skierowała też wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny, który w okolicy Wielkiej Krokwi zachowywał się wulgarnie i obscenicznie. Dwie osoby zostały zatrzymane za atak na policjantów.

W weekend policjanci i inspektorzy sanepidu przeprowadzili blisko 90 kontroli w hotelach, pensjonatach, punktach gastronomicznych i stacjach narciarskich oraz w dyskotekach. Stwierdzono jedną nieprawidłowość w restauracji.

W niedzielę po południu turyści zaczęli opuszczać Zakopane, a popularna Zakopianka stanęła w korkach. Na całej długości drogi spod Tatr w kierunku Krakowa pojawiły się patrole drogówki, które starały się upłynnić ruch w jej newralgicznych punktach. W kulminacyjnym momencie pokonanie 25-kilometrowego odcinka Zakopianki od Nowego Targu do Skomielnej Białej zajmowało aż trzy godziny.

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Momot