Wieża Mariacka wymaga remontu. Prawdopodobnie do końca 2014 roku będzie zamknięta dla turystów. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę renowacji.
W lipcu wojewódzki konserwator zabytków, w porozumieniu m.in. ze strażą pożarną, której funkcjonariusze są hejnalistami, zdecydował o zamknięciu obiektu dla zwiedzających. Teraz po 239 stopniach schodów mogą na nią wchodzić wyłącznie trębacze.
- Decyzję o zamknięciu poprzedziły m.in. komisje konserwatorskie. Stwierdzono, że pilnej renowacji wymagają schody oraz mieszczące się w wieży pomieszczenia dla hejnalistów. Komisje zaleciły także wykonanie nowej instalacji elektrycznej i grzewczej, zainstalowanie klimatyzacji i oświetlenia awaryjnego – tłumaczy Jacek Chrząszczewski, zastępca małopolskiego konserwatora zabytków.
Pieniądze są, ale tylko na część
- W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę renowacji – zapewnia Ryszard Dydek, dyrektor administracyjny parafii mariackiej.
- Remont zakończy się zgodnie z planem, jeśli znajdą się finanse. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa udzielił nam wsparcia w wysokości 390 tys. zł na pierwszy etap prac, które odbędą się jeszcze w tym roku i obejmą remont pomieszczeń służbowych strażaków, wymianę instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej. Nie wiadomo, kto będzie finansował drugi etap prac, mający trwać od stycznia do grudnia 2014 roku – żali się Dydek.
Problem wynika ze skomplikowanej sytuacji prawnej wieży mariackiej, której właścicielem jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a użytkownikiem - urząd miasta Krakowa.
– Parafii nie stać na pokrycie kosztów remontu, ponieważ jest zaangażowana w odnowienie „Prałatówki” - kamienicy należącej do Kościoła Mariackiego z XVII wieku – tłumaczy Ryszard Dydek.
To już drugi przetarg
Nowy wykonawca zastąpi firmę, która wygrała poprzedni przetarg, ale okazała się za droga. Wtedy wpłynęła tylko jedna oferta. Cena przerosła jednak finansowe możliwości SKOZK i urzędu miasta. - Mamy nadzieję, że znajdziemy wykonawcę, który będzie w stanie zrealizować pierwszy etap prac za 390 tys. zł., a potem drugi etap, którego kosztu nie mogę na razie podać - powiedział dyrektor administracyjny bazyliki mariackiej.
Dyrektor liczy, że znajdą się sponsorzy, którzy zechcą dofinansować remont jednego z najważniejszych symboli Krakowa. - Obiekt nie jest własnością miasta, więc miasto nie może go finansować, ale może dofinansować. O takie dofinansowanie na 2014 rok właściciel zabytku może się ubiegać do 30 września – tłumaczy urząd miasta, który jest użytkownikiem wieży.
Autor: koko / Źródło: TVN24 / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA)