W Małopolsce wyniki wyborów do rady miasta i sejmiku najwcześniej w środę

Kraków


Najwcześniej w środę będą znane oficjalne wyniki wyborów do rady miasta Krakowa i do sejmiku małopolskiego. Miejska Komisja Wyborcza pracować będzie do rana. Rozpoczęto ręczną weryfikację wyników wyborów.

Oficjalne wyniki wyborów do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego znane będą najwcześniej w środę rano.

Jak powiedział przewodniczący komisji Robert Jurga, ręczną weryfikację wyników zarządziła komisarz wyborczy w Krakowie, bowiem wyniki generowane przez system informatyczny budzą wątpliwości co do ich prawidłowości.

"Protokół budzi wątpliwości"

- W przypadku wyborów do sejmiku system podaje informację o liczeniu głosów i wyświetla niezrozumiałe komunikaty informatyczne. W wyborach do rady miasta został wprawdzie wygenerowany protokół, ale budzi on wątpliwości w zakresie wyników z komisji obwodowych - wyjaśnił sędzia Jurga.

Jurga zaznaczył, że ręczne liczenie głosów w Krakowie oznacza konieczność wprowadzenia do komputera dwukrotnie blisko 1,5 tys. protokołów (przez dwie różne osoby, dla uniknięcia błędów).

Na razie znane są jedynie oficjalne wyniki wyborów prezydenta Krakowa.

Starający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta miasta, uzyskując 39,18 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z popieranym przez PiS kandydatem prawicy Markiem Lasotą, który otrzymał 26,95 proc. głosów.

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków

Raporty: