Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Teatru Bagatela

TVN24 | Kraków

Autor:
js/adso/wini
Źródło:
PAP/TVN24 Kraków
Akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi teatruTVN24
wideo 2/3
TVN24Akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi teatru

Krakowska prokuratura skierowała do sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Teatru Bagatela. Henryk Jacek S. został oskarżony o mobbing i nadużycia seksualne. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko poinformował, że postępowanie dotyczyło "uzasadnionego podejrzenia doprowadzenia grupy osób do poddania się innej czynności seksualnej oraz naruszenia praw pracowniczych przy wykorzystaniu stosunku zależności przez Henryka S., byłego dyrektora jednego z teatrów w Krakowie".

Hnatko wyjaśnił, że S. zarzucono "czyny przeciwko wolności seksualnej, naruszania praw pracowniczych oraz naruszania nietykalności cielesnej" na szkodę dziewięciu pokrzywdzonych. Wśród nich znalazło się pięć czynów "wyczerpujących znamiona przestępstwa naruszenia praw pracowniczych i doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej", dwa czyny "wyczerpujące znamiona przestępstwa naruszenia praw pracowniczych", a także dwa dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej. Do zdarzeń miało dochodzić między 2009 a 2019 rokiem.

Rzecznik wyjaśnił, że "czyny oskarżonego polegały na naruszaniu praw pracowniczych", co miało przejawiać się poprzez dyskryminację pokrzywdzonych ze względu na płeć, brak zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz naruszenie godności pracownika. "W odniesieniu do sześciu osób pokrzywdzonych doszło również do doprowadzenia ich do poddania się innej czynności seksualnej" - przekazał.

Prokurator ocenił, że pokrzywdzone osoby, "pracując przy realizacji dzieła w postaci spektaklu teatralnego, będącego wytworem artystycznym, winny mieć zapewnioną atmosferę sprzyjającą pracy twórczej, bezpieczne warunki pracy". "Dyrektor, jako osoba stojąca na czele hierarchii pracowników teatru, winien być gwarantem zapewnienia właściwych, sprzyjających pracy twórczej warunków pracy. Warunki pracy, w których występował strach i upokorzenie - nie były bezpieczne nie tylko dla psychiki pokrzywdzonych, ale też dla ich zdrowia fizycznego" - wskazał Hnatko.

Kraków. Zatrzymanie dyrektora Teatru BagatelaPolicjanci zatrzymali we wtorek rano dyrektora Teatru Bagatela. Jak twierdzi grupa aktorek i pracownic tej instytucji, Jacek S. miał je molestować i mobbingować.TVN24 Kraków

- Postępowanie przygotowawcze, czyli to wstępne przed prokuraturą, zostało zakończone, a ich (pokrzywdzonych) stanowisko i ich zarzuty zostały potwierdzone. Nawet opinie psychologiczne potwierdzają, że było tak, jak one mówią. A zatem ich opisy zdarzeń i czynów znalazły potwierdzenie w materiale dowodowym – mówi Wojciech Nartowski, pełnomocnik pokrzywdzonych kobiet. Adwokat dodaje też, że najprawdopodobniej nie wszystkie zdarzenia zostały objęte aktem oskarżenia. 

Henryk Jacek S. nie przyznał się do winy

Jak podał w poniedziałek rzecznik, S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Prokuratorskie zarzuty S. usłyszał na początku stycznia. O nadużycia oskarżyły go między innymi aktorki teatru. O sprawie prokuraturę zawiadomił prezydent Krakowa.

Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji, stawiennictwa jeden raz w tygodniu, poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych, a także zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora.

Teraz sprawą zajmie się Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, gdzie skierowano akt oskarżenia.

"Byłyśmy w całkowitej zależności i poległości od naszego dyrektora"

Sprawę komentowała między innymi aktorka Alina Kamińska, jedna z kobiet, które zgłosiły nadużycia. - Byłyśmy w całkowitej zależności i poległości od naszego dyrektora. Ofiara molestowania ma natychmiast poczucie winy - i tak było w naszym przypadku - mówiła podczas ubiegłorocznego briefingu prasowego. Zaznaczyła, że ujawnienie tej sprawy "ciąży przeogromnie" na życiu jej i jej koleżanek, a także stawia pod znakiem zapytania ich dalszą karierę zawodową.

Autor:js/adso/wini

Źródło: PAP/TVN24 Kraków