Smog dusi Kraków, kierowcy jadą komunikacją za darmo

Aktualizacja:
W piątek w Krakowie darmowa komunikacja miejska dla kierowców
W piątek w Krakowie darmowa komunikacja miejska dla kierowców
TVN24 Kraków
TVN24 KrakówKraków zmaga się z ogromnym smogiem

Nie ma wiatru, jest smog. Krakowscy urzędnicy zdecydowali, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w piątek kierowcy mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. Warunek? Posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

"Ze względu na stwierdzone przekroczenie średniego poziomu stężenia pyłu PM10 (…) wprowadza się usługę darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego" – poinformowali urzędnicy na stronie internetowej magistratu.

Dla kierowcy i pasażerów

Co to oznacza w praktyce? Właściciele samochodów mogą dziś bezpłatnie jeździć autobusami i tramwajami.

W przypadku kontroli biletów wystarczy okazać dowód rejestracyjny.

Dodatkowo każdy kierowca może zabrać ze sobą tylu współpasażerów, ile miejsc jest w samochodzie (zgodnie z informacją w dowodzie rejestracyjnym).

Darmowe przejazdy obowiązują na terenie gminy miejskiej Kraków i w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK. Kierowcy mogą korzystać z bezpłatnych autobusów i tramwajów przez cały piątek, w godzinach 00.00-24.00.

Co na taką akcję mieszkańcy? Zdania są podzielone. - Nie mam samochodu, więc nie mogę skorzystać tej opcji, ale to dobry pomysł - mówi jedna z mieszkanek.

- Jeden dzień niekoniecznie coś zmieni - ocenia inna.

Jak podaje Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW, w ciągu najbliższej doby (25.11.2016) istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń poziomu 50μ/m3 przez średnie dobowe stężenia PM10 na co najmniej 10 procent obszaru miasta.

Nie ma wiatru, jest smog

Skąd takie zanieczyszczenie powietrza? To na antenie TVN24 tłumaczyła Maja Popielarska z TVN Meteo Active.

- Smogowi sprzyja zastoisko powietrza, kiedy nie ma wiatru. Cząstki wody kumulują pyły. Te przyklejają się do nich i stąd wspomniany smog. A, że na południu kraju jest ciepły front atmosferyczny, to takie zjawiska niestety mają miejsce - mówiła.

Jak podaje Krakowski Alarm Smogowy, według prawa Unii Europejskiej, które Polska ratyfikowała, łącznie w roku normy zanieczyszczenia powietrza mogą być przekroczone przez 35 dni. W ubiegłym roku w Krakowie dni, w którym normy były przekroczone było aż 140.

Smog szkodzi

To ważne, bo przy bardzo wysokich stężeniach pyłów wychodzenia z domu powinni unikać ludzie starsi, kobiety w ciąży oraz dzieci.

- Około 45 tys. Polaków co roku umiera przedwcześnie przez to, że oddycha brudnym powietrzem - ostrzega Marek Józefiak, Polska Zielona Sieć. - Na liście miast z zanieczyszczeniem w czołowej pięćdziesiątce w Europie mamy 33 miasta z Polski, to nie jest przypadek - dodaje.

Autor: wini, mmw / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości