Blisko 200 km wysokogórskich szlaków turystycznych w słowackich Tatrach jest od niedzieli zamkniętych ze względu na ochronę przyrody. Oznacza to, że turyści wędrujący po polskiej części gór nie mogą przekraczać granicy i przechodzić na południową stronę.
Słowaccy przyrodnicy co roku zamykają wysokogórskie szlaki w Tatrach na czas zimowy. Szlaki w słowackich Tatrach będą ponownie otwarte od 16 czerwca przyszłego roku.
Otwarte szlaki w dolnych partiach gór
W sezonie zimowym na Słowacji otwarte są jedynie szlaki turystyczne w dolnych partiach gór i trakty prowadzące do schronisk górskich. Wyjątkiem jest najwyżej położone w Tatrach schronisko chata pod Rysami (2250 m n.p.m.), które pustoszeje na czas zimowy.
Dla turystów wędrujących po polskiej części Tatr ograniczenie oznacza, że nie będzie możliwe przechodzenie na szlaki po południowej stronie gór. Najbardziej popularne wśród polskich turystów szlaki słowackie łączą się z naszymi traktami na granicy państwa m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu czy Grzesiu.
Jak informują na swojej stronie internetowej władze Lasów Państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji, szlaki zamykane są ze względu na ochronę przyrody, głównie kozic i świstaków, a także szczególnie wrażliwej w czasie wiosennym i narażonej na zadeptywanie przez turystów flory.
Przyrodnicy z polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego nie zamykają wysokogórskich szlaków na zimę. Szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok.
Autor: mmw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | GSouthFace