W ciągu siedmiu miesięcy tego roku kopalnię soli w Wieliczce zwiedziło ponad 684 tysiące osób, czyli o około 52 tysięcy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. - Wielickie podziemia pełne były wydarzeń i imprez, kopalnia zyskuje na popularności pod kątem uzdrowiskowym, noclegowym i propozycji dla dzieci – chwalą się jej przedstawiciele.
Rekord frekwencji pobity został także w lipcu, najlepszym w historii kopalni. Przyjechało do niej 153 tysiące turystów, czyli o ponad 2 tysiące więcej niż w lipcu 2012 r. Łącznie od początku roku to miejsce zwiedziło o 8 procent więcej osób niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku ubiegłego.
Włosi, Koreańczycy, Francuzi i Rosjanie
Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii, następnie Włochów i Koreańczyków. Kolejne miejsca zajmują Rosjanie, Niemcy i Francuzi. - W roku ubiegłym podziemia odwiedziło ponad tysiąc dziennikarzy z całego świata. Prowadziliśmy wiele działań promocyjnych, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą - stopniowo przynoszą one efekty – informuje Kajetan d’Obryn prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA.
Wielicki zabytek ma w swej turystycznej ofercie kilkanaście różnorodnych form zwiedzania w tym trasę turystyczną, szlak pielgrzymkowy, oferty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. - Nowe oferty, w tym trasa górnicza, zachęcają do powrotu do podziemi. Wysoka temperatura na powierzchni sprawia, iż wizyta w Krakowie i Małopolsce nie może się odbyć bez zwiedzenia naszej kopalni, gdzie panuje stała temperatura ok. 15 stopni – mówi prezes d'Obryn.
Nowa atrakcja kopalni
Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niezabytkowych jej części. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki. Jednym ze sposobów wykorzystania solanki będzie także tężnia solankowa, która za rok ma stanąć w kopalnianym Parku Św. Kingi. Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną. Jej najciekawszym elementem będzie ośmiokątna wieża widokowa o wysokości 22,5 m.
Autor: ał/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kopalnia Soli "Wieliczka" | Rafał Stachurski