Pierwszych 100 maseczek zostało policjantom rozdanych we wtorek. Znacznie większa partia, bo 1800, trafiła do funkcjonariuszy w środę.
- W kolejnych dniach przewidziane są dalsze zakupy maseczek. W sumie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, komend miejskich w Krakowie i Nowym Sączu, komend powiatowych w Nowym Targu i Krakowie otrzymają ich 4000. Małopolska jest pierwszym województwem, na terenie którego pojawią się tak wyposażeni funkcjonariusze – informuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. Jak dodaje, głównymi odbiorcami kupionych na polecenie Komendy Głównej masek będą policjanci pełniący służbę „na ulicy”, m.in. z ruchu drogowego, prewencji oraz z pionu kryminalnego. Policjanci uspokajają, że noszenie masek nie powinno w żaden sposób utrudniać interwencji. – Jeśli osoba będzie miała jakieś wątpliwości co do tożsamości funkcjonariusza to zdjęcie maski nie będzie stanowiło problemu – zapewnia Andrzej Browarek z KGP.
Maski mają też być wygodne i nie przeszkadzać policjantom w pracy. – Pierwszy kontakt z maską nie jest może bardzo komfortowy, ale po kilku użyciach przyzwyczajamy się do tego – wyjaśnia Konrad Powroźnik, sprzedawca masek antysmogowych.
- W założeniu maski mają nosić głownie policjanci pełniący służbę statyczną: kierujący ruchem, pilnujący imprez masowych. Podczas podejmowania interwencji najprawdopodobniej będą je zdejmować - zapowiada Gleń.
Szkodliwe pyły
Policjanci będą mogli uniknąć wdychania szkodliwych pyłów, jednak noszenie masek nie będzie obowiązkowe. – Funkcjonariusze mogą wykorzystywać je nie tylko w warunkach zagrożenia smogiem ale również w przypadku, gdy uznają, że zachodzi konieczność tego typu ochrony przed cząstkami pyłu – zaznacza rzecznik.
- Wykorzystanie tego typu środków ochronnych jest szczególnie istotne w Małopolsce, gdzie często przekroczone są normy jakości powietrza – zauważa Gleń.
Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Według polskich norm wartość dopuszczalna dla PM10 to 50 µg/m3. Jak podaje Krakowski Alarm Smogowy, od początku roku w Krakowie było tylko piec dni bez przekroczenia tej normy.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Komenda Policji