Prokuratura w Oświęcimiu bada sprawę wypłat dodatków covidowych w tamtejszym szpitalu powiatowym. Według zapowiedzi śledczych zarzuty może wkrótce usłyszeć kilkanaście pielęgniarek. Chodzi o około 300 tysięcy złotych.
Oświęcimska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo po zawiadomieniu, które złożył administrator Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Według niego od września 2020 do lutego 2022 roku miało dojść do wyłudzenia około 300 tysięcy złotych.
Śledztwo
- Nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów, ale wytypowano już grupę kilkunastu pielęgniarek, które w najbliższym czasie mogą je usłyszeć - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.
Prokurator wyjaśniła, że przestępstwo miało polegać na wyłudzeniach. - Fałszowano dokumenty dotyczącego ewidencji czasu pracy pielęgniarek. Dopisywano nazwiska pracowników i na tej podstawie uzyskiwano nienależne wynagrodzenie w formie tak zwanych dodatków covidowych - powiedziała Oliwia Bożek-Michalec.
Za takie przestępstwo grozi kara do ośmiu lat więzienia.
Próbowaliśmy w piątek skontaktować się z dyrekcją oświęcimskiego szpitala, jednak nikt nie odebrał telefonu.
Dodatek covidowy. Komu przysługiwał?
W latach 2020-2021 Ministerstwo Zdrowia zleciło Narodowemu Funduszowi Zdrowia wypłatę prawie dziewięciu miliardów złotych na dodatki covidowe. Było to dodatkowe wsparcie finansowe dla osób pracujących przy zwalczaniu pandemii, w szczególności m.in. lekarzy i pielęgniarek.
Zasady przyznawania świadczenia wielokrotnie się zmieniały. Jak oceniała w 2023 r. w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli, taka forma wsparcia stała się "mechanizmem transferu 'dodatkowych wynagrodzeń' dla personelu szpitali, który często nie był uprawniony do ich pobierania". Kontrolerzy wskazywali m.in. na niejasne przepisy, które w praktyce pozwalały na to, by osoby nieuprawnione otrzymywały środki. Podkreślano też, że personel medyczny był nierówno traktowany w różnych podmiotach.
Jak podkreślał NIK, zdarzały się też sytuacje, w których jedna osoba otrzymywała dodatek dwa razy w ramach jednego miesiąca.
Miesięczny limit dodatku w jednym podmiocie leczniczym wynosił początkowo 10 tys. zł, a następnie 15 tys. zł. Wysokość dodatku covidowego wahała się od 50 do 100 proc. wynagrodzenia.
Źródło: PAP, NIK
Źródło zdjęcia głównego: fb.com/szpitaloswiecim