Oklaskami, okrzykami radości i powiewaniem papieskich flag dziękowali pielgrzymi zgromadzeni w łagiewnickim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni z całego świata zapełnili błonia przed świątynią, skąd oglądali transmisję uroczystości w Watykanie. Wieczorem w Krakowie odbędzie się koncert upamiętniajacy kanonizację.
W krakowskim sanktuarium pielgrzymi uczestniczyli w uroczystościach święta Miłosierdzia Bożego, które od 2000 r. jest obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. 17 sierpnia Jan Paweł II poświęcił bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
"W tym roku to był mus"
Jak podkreślali pielgrzymi, w tym roku święto ma wyjątkowy wymiar, bo właśnie w tym dniu Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi.
- Staram się każdego roku odwiedzać Łagiewniki, ale w tym roku to był mus. Gdzie, jak nie tutaj mieliśmy się cieszyć, że nasz ukochany papież został kanonizowany - mówiła pani Joanna, która wraz z rodziną przyjechała z Dębicy.
Czuwali całą noc
Wiele pielgrzymów noc spędziło na czuwaniu zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Rano przyszli na błonia przed świątynią, aby wspólnie z Krakowa uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie.
- Tu jest niesamowita atmosfera, wręcz czuć obecność Ojca Świętego. To trochę tak, jakbyśmy byli na placu św. Piotra - ocenił Piotr, który wraz z grupą przyjaciół w sobotę wieczorem uczestniczył w koncercie przez Sanktuarium Jana Pawła II, a potem wspólnie trwali w całonocnym czuwaniu modlitewnym.
Sanktuarium w Łagiewnikach "z lotu ptaka":
30 tysięcy pielgrzymów z całego świata
W mszy św. odprawionej po zakończeniu transmisji z Rzymu przy ołtarzu polowym uczestniczyło, według szacunków przedstawicieli sanktuarium, ok. 30 tys. wiernych z Polski, ale też pielgrzymi z kilkudziesięciu krajów świata, m.in.: Austrii, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, USA, Kanady. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Tradycyjnie duża grupa wiernych przybyła ze Słowacji. Powiewając chorągiewkami, tak samo jak Polacy cieszyli się z kanonizacji Jana Pawła II.
- Jan Paweł II to teraz nasz wspólny święty, w Polsce, na Słowacji, w całej Europie i na całym świecie - mówiła Irina, która do sanktuarium przyjechała z okolic Martina. Zagraniczni pielgrzymi zwracali uwagę, że za sprawą papieża Jana Pawła II krakowskie sanktuarium stało się światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia, do którego ciągną wierni z najdalszych zakątków świata.
To też, podkreślali, najodpowiedniejsze miejsce, oprócz Rzymu, do przeżywania niedzielnych uroczystości kanonizacyjnych.
Uroczystości kanonizacyjne w Łagiewnikach:
W Łagiewnikach relikwie już dwojga świętych
Ks. bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówił podczas mszy do wiernych zgromadzonych na łagiewnickich Błoniach, że "serca się radują, bo oto między nami w swoich relikwiach są święci: św. siostra Faustyna i dopiero co ogłoszony św. Jan Paweł II Wielki".
- Oni nas prowadzą do Jezusa miłosiernego, abyśmy stanęli przy źródle miłosierdzia, abyśmy dotarli z wiarą do Eucharystii - podkreślił biskup.
- Ojcu Świętemu Franciszkowi – mówił kustosz sanktuarium – jesteśmy bardzo wdzięczni za to wielkie wydarzenie, którego świadkami byliśmy przed chwilą.
Tu powstało centrum "Nie lękajcie się"
Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Nieopodal, na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, z inicjatywy metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza powstało Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Uroczyste poświęcenie kościoła pod jego wezwaniem odbyło się z udziałem Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku.
Wieczorem koncert
Wieczorem w Krakowie odbędzie się koncert "Krakowscy Artyści swojemu Świętemu", upamiętniający kanonizację. Wystąpią gwiazdy krakowskiej estrady, m.in. Renata Przemyk i zespół Kroke.
Gościem specjalnym wieczoru będzie Amedeo Minghi, włoski piosenkarz i twórca tekstów m. in. dla Andrea Bocellego. Minghi jest także autorem oficjalnej piosenki beatyfikacyjnej Jana Pawła II, Un "Uomo venuto da molto Lontano" ("Człowiek z dalekiego kraju"). Pieśń ta jest jedynym, autoryzowanym przez Watykan, utworem ku czci Jana Pawła II. Pomiędzy występami, przewidziane są czytania fragmentów poezji Jana Pawła II.
Koncert na Małym Rynku rozpocznie się o g. 18.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w krakowskich Łagiewnikach:
Autor: ps/b / Źródło: PAP