Oklaski i okrzyki radości. 30 tysięcy pielgrzymów w Łagiewnikach

Małgorzata Kukuła z Łagiewnik
Małgorzata Kukuła z Łagiewnik
TVN24 Kraków
Tysiące wiernych w ŁagiewnikachTVN24 Kraków

Oklaskami, okrzykami radości i powiewaniem papieskich flag dziękowali pielgrzymi zgromadzeni w łagiewnickim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni z całego świata zapełnili błonia przed świątynią, skąd oglądali transmisję uroczystości w Watykanie. Wieczorem w Krakowie odbędzie się koncert upamiętniajacy kanonizację.

W krakowskim sanktuarium pielgrzymi uczestniczyli w uroczystościach święta Miłosierdzia Bożego, które od 2000 r. jest obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. 17 sierpnia Jan Paweł II poświęcił bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

"W tym roku to był mus"

Jak podkreślali pielgrzymi, w tym roku święto ma wyjątkowy wymiar, bo właśnie w tym dniu Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi.

- Staram się każdego roku odwiedzać Łagiewniki, ale w tym roku to był mus. Gdzie, jak nie tutaj mieliśmy się cieszyć, że nasz ukochany papież został kanonizowany - mówiła pani Joanna, która wraz z rodziną przyjechała z Dębicy.

Czuwali całą noc

Wiele pielgrzymów noc spędziło na czuwaniu zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Rano przyszli na błonia przed świątynią, aby wspólnie z Krakowa uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie.

- Tu jest niesamowita atmosfera, wręcz czuć obecność Ojca Świętego. To trochę tak, jakbyśmy byli na placu św. Piotra - ocenił Piotr, który wraz z grupą przyjaciół w sobotę wieczorem uczestniczył w koncercie przez Sanktuarium Jana Pawła II, a potem wspólnie trwali w całonocnym czuwaniu modlitewnym.

Sanktuarium w Łagiewnikach "z lotu ptaka":

30 tysięcy pielgrzymów z całego świata

W mszy św. odprawionej po zakończeniu transmisji z Rzymu przy ołtarzu polowym uczestniczyło, według szacunków przedstawicieli sanktuarium, ok. 30 tys. wiernych z Polski, ale też pielgrzymi z kilkudziesięciu krajów świata, m.in.: Austrii, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, USA, Kanady. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Tradycyjnie duża grupa wiernych przybyła ze Słowacji. Powiewając chorągiewkami, tak samo jak Polacy cieszyli się z kanonizacji Jana Pawła II.

- Jan Paweł II to teraz nasz wspólny święty, w Polsce, na Słowacji, w całej Europie i na całym świecie - mówiła Irina, która do sanktuarium przyjechała z okolic Martina. Zagraniczni pielgrzymi zwracali uwagę, że za sprawą papieża Jana Pawła II krakowskie sanktuarium stało się światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia, do którego ciągną wierni z najdalszych zakątków świata.

To też, podkreślali, najodpowiedniejsze miejsce, oprócz Rzymu, do przeżywania niedzielnych uroczystości kanonizacyjnych.

Uroczystości kanonizacyjne w Łagiewnikach:

W Łagiewnikach relikwie już dwojga świętych

Ks. bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówił podczas mszy do wiernych zgromadzonych na łagiewnickich Błoniach, że "serca się radują, bo oto między nami w swoich relikwiach są święci: św. siostra Faustyna i dopiero co ogłoszony św. Jan Paweł II Wielki".

- Oni nas prowadzą do Jezusa miłosiernego, abyśmy stanęli przy źródle miłosierdzia, abyśmy dotarli z wiarą do Eucharystii - podkreślił biskup.

- Ojcu Świętemu Franciszkowi – mówił kustosz sanktuarium – jesteśmy bardzo wdzięczni za to wielkie wydarzenie, którego świadkami byliśmy przed chwilą.

Tu powstało centrum "Nie lękajcie się"

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Nieopodal, na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, z inicjatywy metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza powstało Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Uroczyste poświęcenie kościoła pod jego wezwaniem odbyło się z udziałem Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku.

Wieczorem koncert

Wieczorem w Krakowie odbędzie się koncert "Krakowscy Artyści swojemu Świętemu", upamiętniający kanonizację. Wystąpią gwiazdy krakowskiej estrady, m.in. Renata Przemyk i zespół Kroke.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Amedeo Minghi, włoski piosenkarz i twórca tekstów m. in. dla Andrea Bocellego. Minghi jest także autorem oficjalnej piosenki beatyfikacyjnej Jana Pawła II, Un "Uomo venuto da molto Lontano" ("Człowiek z dalekiego kraju"). Pieśń ta jest jedynym, autoryzowanym przez Watykan, utworem ku czci Jana Pawła II. Pomiędzy występami, przewidziane są czytania fragmentów poezji Jana Pawła II.

Koncert na Małym Rynku rozpocznie się o g. 18.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w krakowskich Łagiewnikach:

Mapa Targeo

Autor: ps/b / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Samochód osobowy, którym podróżowało pięć osób, wjechał w niedzielę pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym we wsi Karwica Mazurska (województwo warmińsko-mazurskie). Wszyscy podróżujący autem zginęli na miejscu. Jak poinformowały służby wojewody warmińsko-mazurskiego, ofiary to trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci w wieku 6 i 3 lat.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Jesteśmy na wczesnym etapie działania komisji. Określiłem na konferencji prasowej, że nie zrobiliśmy więcej niż 20 procent. Dzisiaj twierdzę, że mamy mniej niż 10 procent, ponieważ mamy tyle nowych wskazań, tyle nowych poszlak - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 generał Jarosław Stróżyk, szef komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich.

Szef SKW: mamy mocne poszlaki na to, że niektórzy w Polsce realizowali cele polityki Rosji

Szef SKW: mamy mocne poszlaki na to, że niektórzy w Polsce realizowali cele polityki Rosji

Źródło:
TVN24

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W niedzielę w Mołdawii odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Po zliczeniu głosów z 99,7 procent komisji wyborczych urzędująca prezydent Maia Sandu wyszła na zdecydowane prowadzenie, z wynikiem 55,36 procent. - Dzisiaj ocaliliście Mołdawię - powiedziała Sandu, zwracając się do wyborców.

Data, "którą należy zapisać w podręcznikach historii"

Data, "którą należy zapisać w podręcznikach historii"

Źródło:
PAP

Nawet po oficjalnym zakończeniu wczesnego głosowania w stanie Ohio wyborcy wciąż stali w długich kolejkach do oddania głosu. - Ludziom, którzy nadal tu stoją, zależy - powiedziała dziennikarzom jedna z mieszkanek Columbus.

Czekali nawet po zamknięciu lokali wyborczych. "Po prostu to dokończę"

Czekali nawet po zamknięciu lokali wyborczych. "Po prostu to dokończę"

Źródło:
Reuters, PAP

Co robią Amerykanie kilkadziesiąt godzin przed wyborami prezydenckimi? Michał Sznajder z TVN24 BiS relacjonował, że niektórzy zabezpieczają swoje mieszkania i sklepy z obawy przed powtórką sprzed czterech lat, kiedy doszło do powyborczych zamieszek, z atakiem na Kapitol na czele. Nie wszyscy pójdą też jutro głosować. Jak mówił Piotr Kraśko z "Faktów" TVN "połowa Amerykanów oddała już swój głos, siedzi przed telewizorami i po prostu czeka na wieczór wyborczy".

"Symbol podziałów amerykańskiej polityki", który widać na ulicach

"Symbol podziałów amerykańskiej polityki", który widać na ulicach

Źródło:
TVN24

Po katastrofie dworca kolejowego w Nowym Sadzie w stolicy Serbii tłum protestujących domagał się dymisji ministra budownictwa. W wyniku zawalenia się dachu niedawno remontowanego budynku zginęło 14 osób, a trzy kolejne walczą o życie. Część manifestujących umalowała dłonie czerwoną farbą, sugerując, że władza ma krew ofiar na rękach.

Zostawili czerwone ślady. Mówią: zbrodnia, nie tragedia

Zostawili czerwone ślady. Mówią: zbrodnia, nie tragedia

Źródło:
PAP

985 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie trzecią noc z rzędu atakowali Kijów. Władze stolicy zwracają uwagę, że Moskwie zależy na zniszczeniu infrastruktury niezbędnej do ogrzewania tuz przed zimą. 14 osób zostało rannych w czasie ataku na Charków w niedzielę, gdzie pocisk uderzył w supermarket. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Trzecia noc ataków na Kijów. Rosjanie mają okrutny cel

Trzecia noc ataków na Kijów. Rosjanie mają okrutny cel

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Przemieszczająca się nad Atlantykiem burza tropikalna Patty, a razem z nią ulewy i silny wiatr, na początku tygodnia ma dotrzeć do Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielę przeszła nad Azorami.

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Aktualizacja:
Źródło:
SIC Noticias, NHC, IPMA

Co najmniej dziewięć zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Flores w rezultacie erupcji wulkanu. Lawa i popiół wulkaniczny zniszczyły część budynków.

Erupcja wulkanu, deszcz, błyskawice. Zabici i zniszczone budynki

Erupcja wulkanu, deszcz, błyskawice. Zabici i zniszczone budynki

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Policja ze Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) szuka sprawcy brutalnego pobicia księdza. 72-letni proboszcz parafii został zaatakowany na plebanii, służby o napadzie poinformowała gosposia. Stan duchownego jest ciężki.

Proboszcz dotkliwie pobity na plebanii, jest w ciężkim stanie

Proboszcz dotkliwie pobity na plebanii, jest w ciężkim stanie

Źródło:
PAP

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN

Mołdawska prezydent najprawdopodobniej zwyciężyła II turę wyborów prezydenckich. W USA trwa ostatnia prosta kampanii, a podczas finałowych wieców unaocznia się kontrast między kandydatami. W Hiszpanii trwa liczenie ofiar po powodzi w Walencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 4 listopada.

Widoczny kontrast w USA, "lekcja demokracji" w Mołdawii, tragiczny wypadek na przejeździe

Widoczny kontrast w USA, "lekcja demokracji" w Mołdawii, tragiczny wypadek na przejeździe

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, AP

Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, stwierdził, że w przypadku wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA premier Donald Tusk powinien podać się do dymisji. Wypowiedź jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska oceniła, że "te słowa pachną zdradą". Szef klubu KO Zbigniew Konwiński ocenił, że Błaszczak "ociera się nie tylko o śmieszność, ale i o służbę na rzecz przywódcy innego kraju".

Błaszczak chce dymisji Tuska w razie wygranej Trumpa. "Skandal"

Błaszczak chce dymisji Tuska w razie wygranej Trumpa. "Skandal"

Źródło:
PAP

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Król Hiszpanii Filip VI i premier Pedro Sanchez odwiedzili w niedzielę zniszczoną przez powódź miejscowość Paiporta, położoną w prowincji Walencja. Ich obecność wywołała gwałtowną reakcję mieszkańców, którzy zaczęli rzucać w nich błotem.

"Mordercy". W stronę króla i premiera poleciało błoto

"Mordercy". W stronę króla i premiera poleciało błoto

Źródło:
Reuters

Kilka dni po przejściu powodzi Hiszpania nadal czeka, by poznać pełną liczbę ofiar. Dla wielu osób śmiertelną pułapką stały się ich własne auta. Czy z tej tragedii można wyciągnąć lekcję na przyszłość? - Zdecydowanie. W samochodzie panuje złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ myślimy, że jest bardzo ciężki - przekonuje Annika Coll, szefowa zespołu ratowniczego. - W zdarzeniach o takiej skali, jedyną ważną rzeczą jest ratowanie życia. Twojego i twoich bliskich. Samochody nie mają żadnego znaczenia - mówi Luis Miguel Saez, który cudem ocalał po tym, jak usiłował ratować auto z zalanego parkingu.

Samochody stały się śmiertelną pułapką

Samochody stały się śmiertelną pułapką

Źródło:
El Pais, PAP

Ivanka Trump, najstarsza córka Donalda Trumpa i jego była doradczyni, w przeszłości była jedną z najważniejszych osób w otoczeniu byłego prezydenta. W obecną kampanię jednak w ogóle się nie zaangażowała, stając się - jak pisze "New York Times" - "milczącą obserwatorką". Dlaczego?

"Milcząca obserwatorka" Ivanka. Co się stało z najstarszą córką Trumpa?

"Milcząca obserwatorka" Ivanka. Co się stało z najstarszą córką Trumpa?

Źródło:
New York Times

Donald Trump przed swoimi sympatykami nazwał demokratów "demonicznymi", Kamala Harris na swoim wiecu nawet raz nie wymieniła nazwiska byłego prezydenta. - Nie wierzę, że ludzie, którzy się ze mną nie zgadzają, są wrogami - powiedziała kandydatka demokratów, gdy mianem "wroga" polityk republikanów określił autorkę niekorzystnego dla niego sondażu. Na finiszu kampanii widać kontrast między kandydatami - piszą agencje AP i Reuters.

"Musimy działać, nie wystarczy tylko się modlić"

"Musimy działać, nie wystarczy tylko się modlić"

Źródło:
AP, Reuters, PAP

To już ostatnie momenty kampanii w USA, a sondaże nadal wskazują, że w walce o Biały Dom będzie liczył się każdy głos. Według badania New York Times/Siena College przeprowadzonego w siedmiu kluczowych stanach Donald Trump poprawił swój wynik w Pensylwanii, gdzie zrównał się z Kamalą Harris. Ta jednak prowadzi w czterech innych stanach. Różnice między nimi są jednak minimalne.

Ostatnie sondaże. "Wyłania się tak naprawdę jedna informacja"

Ostatnie sondaże. "Wyłania się tak naprawdę jedna informacja"

Źródło:
New York Times, Newsweek

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Dla telewidzów przyzwyczajonych przez lata do dwóch kanałów, na których rozmawiano przede wszystkim o wielkiej polityce, piracka stacja z Gdańska-Oruni była powiewem Zachodu. Choć powstała w latach transformacji ustrojowej, nadawała kanały różnorodne i niemal przez całą dobę. Do tego skracała dystans pomiędzy ludźmi z telewizora a widzami i dawała im odczuć, że jednak coś znaczą. Była jedną z pierwszych takich stacji w Polsce i przetrwała 6 lat, ale w pamięci jej dawnych pracowników i odbiorców ciągle jest żywa.

Piracka telewizja, o którą bili się medialni potentaci

Piracka telewizja, o którą bili się medialni potentaci

Źródło:
TVN24

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu Sejm ma się zająć projektem dotyczącym depenalizacji aborcji. Poprzedni projekt w tej sprawie został odrzucony, między innymi głosami PSL, co wywołało spory w koalicji rządowej. - Słyszę ze strony PSL-u, że jest duża szansa na to, że nie trafi do kosza, że będą dalsze prace - mówiła w programie "W kuluarach" w TVN24 Agata Adamek. Radomir Wit przekazał, że we wtorek ma się w tej sprawie odbyć "ostatnia tura negocjacji".

"Ostatnia tura negocjacji" w sprawie, która może się rozstrzygnąć "o włos"

"Ostatnia tura negocjacji" w sprawie, która może się rozstrzygnąć "o włos"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na platformie Max można już obejrzeć pierwsze odcinki "Łowców skór", nowego serialu dokumentalnego o głośnym układzie pomiędzy właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego w Łodzi. Autorzy wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną.

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

Źródło:
tvn24.pl