Zakończyły się już zdjęcia do polsko-norweskiej koprodukcji „Sól”. Kopalnia w Wieliczce była głównym punktem realizacji projektu. Fabuła filmu osadzona jest w 1910 roku i opowiada historię dziewczynki o imieniu Vilde, która obserwuje, jak rodzice powoli zamieniają się w figury solne.
Jak mówi Anna Palowicz z ekipy filmowej, zdjęcia w Kopalni się udały i wszyscy są zadowoleni. Premiera filmu planowana jest na drugą połowę tego roku. „Sól” będzie można obejrzeć w Polsce, Norwegii, ale także i w Finlandii.
Baśń o poszukiwaniu drogi
- „Sól” to baśń o poszukiwaniu swojej drogi życiowej, nie popadaniu w schematy – mówi polska producentka filmu Joanna Plesnar.
Autorka scenariusza i reżyserka Norweżka Maria Lloyd przyznała, że tajemnica kryształów solnych fascynowała ją od lat. Zwraca uwagę na to, że proces krystalizacji jest wykorzystywany jako metafora dziejących się wewnątrz rodziny emocji.
Fabuła filmu jest osadzona w 1910 roku i opowiada historię dziewczynki o imieniu Vilde, która dorasta w zamku z piasku, należącym do jej rodziców. Do tej pory rzeczywistość, w której obracała się Vilde, była piękna i magiczna. Jednak pewnego dnia zaczyna ona obserwować powolny proces krystalizowania się swoich rodziców w figury solne. Gdy dziewczynka staje się nastolatką, również u niej zaczyna się proces krystalizacji. Vilde postanawia opuścić zamek i odbywa podróż, aby odnaleźć swoją własną drogę życiową, która pozwoli jej uniknąć losu rodziców - przemiany w solne, nieludzkie postaci.
Kopalnia w Wieliczce inspiracją
Jak przyznała Maria Lloyd, Kopalnia Soli w Wieliczce była dla niej głównym źródłem inspiracji zarówno podczas rozwijania tego projektu, jak i pisania scenariusza. Mimo, że część zdjęć została zrobiona już wcześniej w Szkocji, to Wieliczka była głównym punktem realizacji produkcji.
Zdjęcia do „Soli” robiono w miejscach na co dzień dostępnych dla turystów, takich jak kaplica św. Kingi, kaplica św. Antoniego czy komora Weimar, ale także – dzięki wsparciu Kopalni – poza trasą turystyczną, co stworzyło możliwości pokazania miejsc mniej znanych.
Unikatowa technika
Film „Sól” był kręcony łączoną techniką gry aktorskiej, animacji poklatkowej, tańca, efektów specjalnych i teatru kukiełkowego. Konwencja animacji poklatkowej ma być nawiązaniem do estetyki kina i fotografii z początku wieku.
Międzynarodowy projekt
W pracę nad filmem zaangażowały się trzy kraje. Wszyscy aktorzy pochodzą z Anglii. Matkę Vilde gra Sian Webber, Ojca Vilde - Colin Maclean. W rolę nastoletniej Vilde wciela się Ingvild Rognmo, a młodą siedmioletnią Vilde gra Celena Octavia.
Autorem zdjęć jest uznany norweski operator Harald Paalgard. Udział Polski nie kończy się jedynie na udostępnieniu miejsc do realizacji zdjęć. Również efekty specjalne do filmu powstają we współpracy z polską ekipą od animacji, którą wspiera Rick Marr, pracujący między innymi przy filmach Terry Gilliama oraz Stevena Spielberga.
„Sól” nie jest pierwszym filmem kręconym w Kopalni Soli „Wieliczka”. Oprócz licznych materiałów dokumentalnych wymienić można tu np. kultową „Seksmisję”, „Na srebrnym globie” czy też realizowaną przez Teatr Telewizji adaptację „Hamleta”.
Autor: PR, jś / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: materiały Plesnar & Krauss | Rafał Stachurski