"Muzea na rzecz edukacji i badań" - to hasło tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Krakowie. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbędzie się już w piątek, 17 maja. Dla gości podczas tej niezwykłej nocy przygotowano szereg atrakcji - od zwiedzania wystaw stałych, poprzez potańcówki, śpiewanie przy ognisku, po podziwianie nocnych lotów balonów. Łącznie na zwiedzających czeka ponad 70 różnych placówek. Oto lista wybranych atrakcji.
Muzeum Krakowa - koncert i nocne spacery
Na odwiedzających czekają m.in.: pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Dom pod Krzyżem, Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Każdy z oddziałów Muzeum Krakowa - jak czytamy na stronie magistratu - udostępnia ekspozycje oraz oferuje oprowadzanie z przewodnikiem.
Thesaurs Cracoviensis proponuje zwiedzanie magazynów i wizytę w Pracowni Konserwacji Tkanin, Rydlówka - oprowadzanie z przewodnikiem i przygotowany dla dorosłych koncert C.K. Kapeli Egzycerka, czyli pieśni rekrutów, a Muzeum Nowej Huty, oprócz oprowadzania kuratorskiego po wystawie "Bunt w systemie", zaprasza też na nocny spacer "Neony w Nowej Hucie”.
Pałac Krzysztofory zaprasza na przedstawienie dla najmłodszych "Smoki i stary wolumin, czyli jak to z Nawojką było". Widowisko zawiera elementy teatru żywego aktora i teatru kukiełkowo-lalkowego.
Muzeum Fotografii i Muzeum Lotnictwa Polskiego - sprzęt fotograficzny, nocny przelot balonów
Odwiedzający Muzeum Fotografii mogą zobaczyć pracownię konserwatorską oraz dowiedzieć się więcej o sprzęcie fotograficznym ze zbiorów MuFo (MuFo Józefitów). Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowuje nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze (atrakcja uzależniona jest od warunków atmosferycznych).
Muzeum Inżynierii Techniki - technologiczne kamienie milowe
Odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą "Miasto. Technoczułość" w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15, która przeniesie uczestników wydarzenia w sentymentalną podróż w czasie, ale również pokaże, jak liczne zabytki inżynierii i techniki wpłynęły na rozwój miasta, dzięki czemu dziś żyje się łatwiej i wygodniej.
Na gości będą czekać też dodatkowe atrakcje: każdy będzie mógł wykonać niezapomnianą pamiątkę z muzeum, spróbować swoich sił w sitodruku, w planie jest również Gra Rodzinna.
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego - zwiedzanie i ognisko pod gwiazdami
Otwarta jesienią ubiegłego roku instytucja przy ul. Fortecznej 28 proponuje zwiedzanie wystaw stałych "Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca" i "Harcerskie ścieżki" oraz nocne ognisko pod gwiazdami - w jego trakcie będzie można wcielić się w rolę artysty. Organizatorzy zachęcają, żeby wziąć swoją gitarę i dołączyć do spontanicznych jam sessions przy ognisku.
Muzeum Dominikanów - wykład w miejscach dotąd niedostępnych
Chętni mogą wysłuchać wykładu "Witraże z kościoła dominikanów w Krakowie", który odbędzie się w XV-wiecznym atrium. Warto dodać, że muzeum mieści się w nieudostępnianych wcześniej pomieszczeniach klasztornych, w sali z odkrytym XIII-wiecznym murem oraz w pogłębionych średniowiecznych piwnicach.
Zaplanowane też jest indywidualne zwiedzanie wystawy stałej, której twórcą i kuratorem jest prof. dr hab. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Zamek Żupny w Wieliczce
Zwiedzający będą mogli zobaczyć bezcenne polichromie, najstarsze z połowy XVI w., a także dwie intrygujące wystawy czasowe: "Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce" oraz "Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach". Wystawa pokazuje górników w 30 kopalniach Europy, Ameryki Północnej i Australii.
Liczne spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa są nawiązaniem do tegorocznego hasła przewodniego: "Muzea na rzecz edukacji i badań". Poza już wymienionymi na spotkanie z konserwatorami zapraszają też Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.
Muzeum Archeologiczne - poczuj się jak odkrywca
Muzeum proponuje dla najmłodszych "Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy". Dzieci będą miały niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w miniwykopaliskach. Odkryją tajemnice przeszłości, będą eksplorować teren w poszukiwaniu kopii zabytków, a po odnalezieniu znalezisk sporządzą dokumentację archeologiczną swoich odkryć.
Muzeum Zabawek w Aptece Designu - przeczytaj bajkę zabawkom
Muzeum przy ul. Kopernika proponuje najmłodszym "Śpiące zabawki" − czytanie bajek zabawkom. Będzie to wydarzenie o charakterze performatywnym.
Do udziału zaproszone są dzieci, ale organizatorzy nie odmówią udziału także rodzicom. Na uczestników czekać będą poduszki i koce, można też zabrać swój śpiwór i szczoteczkę do zębów. Wydarzenie nawiązuje do idei nocy w muzeum − ekscytującego doświadczenia pobytu w muzeum poza godzinami otwarcia, kiedy dzieją się rzeczy niezwykłe. Warto zatem sprawdzić, co niezwykłego może wydarzyć się w Muzeum Zabawek.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - Europeum - wieczór taneczny
Na tegoroczną edycję Nocy Muzeów przygotowano "Wesele u Wyspiańskiego" – wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką.
Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" - zobacz las zamknięty w budynku
W czasie Nocy Muzeów można będzie wziąć udział w warsztatowej podróży w czasie, zwiedzaniu przyrodniczym escaperoomu czy zwiedzaniu lasu zamkniętego w budynku. Gościem specjalnym będzie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
***
Pełną listę tegorocznych atrakcji można zobaczyć tutaj.
Źródło: tvn24.pl, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: krakow.pl