Stefan Wilkanowicz oraz członkowie nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza - Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus - zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Nagrody odebrali w Krakowie.
Kapituła Nagrody im. ks. Stanisława Musiała dokonała wyboru laureatów spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze. Publicysta Stefan Wilkanowicz został nagrodzony w kategorii za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej, Grupa Przyjaciół z Olkusza - za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy.
"Ta nagroda zobowiązuje"
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w wygłoszonej na cześć Wilkanowicza laudacji mówił, że laureat przez całe swoje twórcze życie niestrudzenie przypomina o tym, jak wiele znaczą dla siebie Żydzi i chrześcijanie a także o pożytku, jaki niesie otwarty dialog niezbędny dla lepszego wzajemnego poznania, ale też wzbogacenia religijności samych chrześcijan. Według Wilkanowicza wtorkowa uroczystość była okazją do przypomnienia zasług ks. Musiała, który był orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej. - Ta nagroda zobowiązuje do kontynuacji działalności ks. Musiała, a także do refleksji nad nowymi wyzwaniami i zadaniami w nowej sytuacji - powiedział Wilkanowicz odbierając nagrodę w Urzędzie Miasta Krakowa.
Pamięć o olkuskich żydach
W laudacji na cześć Grupy Przyjaciół z Olkusza rektor UJ prof. Wojciech Nowak mówił, że choć grupa ma charakter nieformalny, to każdy z jej członków kontynuuje działalność nieistniejącego już dziś, a założonego w 2. połowie lat 90. XX w. Olkuskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Brama, które zaczęło przywracać w Olkuszu pamięć o olkuskich Żydach. - Kiedy podejmowaliśmy działania, to nie myśleliśmy, że robimy coś wielkiego. Nie ma nic nienormalnego w tym, że ktoś troszczy się o zabytki, a przede wszystkim dba o pamięć osób, które były ofiarami tragicznych wydarzeń. Nasza działalność wynika z sumienia, z człowieczeństwa, z myślenia o historii ludzkiej, a nie tylko o historii narodowej czy wyznaniowej - powiedział w imieniu Grupy Przyjaciół z Olkusza Ireneusz Cieślik.
Nagrodzeni
Stefan Wilkanowicz urodził się w 1924 r. Jest publicystą i działaczem na rzecz pojednania chrześcijańsko-żydowskiego. Ukończył Politechnikę Warszawską i Katolicki Uniwersytet Lubelski. W latach 1978-1994 był redaktorem naczelnym miesięcznika Znak. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprzewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jest współautorem preambuły do Konstytucji z 1997 r. Po przejściu na emeryturę założył Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak, którą kieruje do dzisiaj. Grupa Przyjaciół z Olkusza ma charakter nieformalny. Należy do niej czterech historyków: Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus. Dzięki nim ukazało się kilka publikacji na temat olkuskich Żydów. Z inicjatywy grupy co roku, od siedmiu lat, w Olkuszu odbywa się marsz pamięci w rocznicę likwidacji przez Niemców olkuskiego getta. Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona w 2008 r. przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze. Przyznawana jest za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Fundatorami nagrody są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska.
Autor: jś/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.krakow.pl