Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS) w poniedziałek przed sesją sejmiku wycofał z porządku obrad wnioski o odwołanie członków zarządu, którzy reprezentują Porozumienie i Solidarną Polskę.
- W dniu dzisiejszym do Kancelarii Sejmiku wpłynęły pisma marszałka województwa podkarpackiego pana Władysława Ortyla wycofujące wnioski o odwołanie pani Anny Huk i pana Stanisława Kruczka z członkostwa w zarządzie województwa. Tym samym projekty uchwał w tej sprawie stały się bezprzedmiotowe – powiedział przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.
Kryzys
18 września Sejm przyjął projekt autorstwa PiS. Mimo dyscypliny w klubie przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, dwóch było przeciw. Po tym głosowaniu nastąpił kryzys w koalicji Zjednoczonej Prawicy.
Ortyl w ubiegły poniedziałek mówił, że w jego "przeświadczeniu umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy na poziomie kraju nie obowiązuje". - To w tej umowie zawarte były te dwa stanowiska w regionie dla przedstawiciela Porozumienia i Solidarnej Polski – dodał wówczas.
Porozumienie
Zarząd woj. podkarpackiego składa się z pięciu osób. Trzy osoby są przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, Kruczek reprezentuje Porozumienie, a Huk - Solidarną Polskę.
W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego klub PiS liczy obecnie 25 radnych, ale w tej liczbie Porozumienie ma trzech radnych, a Solidarna Polska - dwóch. W opozycji są Koalicja Obywatelska – pięciu radnych oraz PSL - trzech.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24