Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiada że w referendum zagłosuje za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie. Jednocześnie przyznaje, że dziwi się ludziom, którzy są przeciw imprezie. - Nie widzę logicznego uzasadnienia do bycia przeciw - twierdzi.
We wtorek radni zadecydowali, że mieszkańcy Krakowa w referendum 25 maja mają odpowiedzieć m.in. na pytanie: "czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?". CZYTAJ WIĘCEJ.
Jacek Majchrowski zapowiada, że na to pytanie odpowie "Tak".
Prezydencki wniosek odrzucony
Pozostałe pytania: o budowę metra, stworzenie w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego oraz przeznaczanie większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych, prezydentowi nie podobają się. Jak tłumaczy są one nieprecyzyjne. – Nikt nie powiedział jak to metro ma przebiegać, ile będzie kosztowało i ile będzie kosztowało jego utrzymanie – zaznacza i dodaje, że na te pytania raczej się nie odpowie.
Prezydent wnioskował o organizację referendum 8 czerwca, po zakończeniu konsultacji społecznych. Podkreślał, że powinno ono dotyczyć tylko igrzysk. Jego wniosek został jednak odrzucony.
Majchrowski w rozmowie z reporterką TVN24 zaznaczył, że nie widzi logicznego uzasadnienia bycia przeciw ZIO w Krakowie.
"Referendum kropka nad i"
Prezydent odniósł się również do pytania o zasięg referendum - czy powinno być ona przeprowadzone w całej Polsce.
- Z tego co pamiętam koszty Euro 2012 były kilkakrotnie większe, niż budżet igrzysk i nie pamiętam, żeby ktoś robił referendum w całej Polsce, czy my chcemy, aby Wrocław, Poznań czy Gdańsk rozwijał się infrastrukturalnie – mówił prezydent.
Majchrowski zaznaczył również, że referendum "będzie postawieniem kropki nad i".
A co jeśli mieszkańcy powiedzą "nie"? - To będzie ich wola. Tylko jest pytanie czy chcemy żeby się Kraków rozwijał, żeby miał dobry wizerunek na zewnątrz, żeby infrastruktura w Krakowie i województwie małopolskim się rozwinęła to musimy postawić na coś – zaznaczył.
Referendum ma się odbyć podczas wyborów do europarlamentu. Radni miasta mają nadzieje, że dzięki temu więcej osób, poświęci swój wolny czas i odda swój głos, w kosztownych konsultacjach. CZYTAJ WIĘCEJ.
Walczy pięć miast
O prawo przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w 2022 r. stara się pięć miast: Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Oslo i Kraków.
Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm.
Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Autor: JUST/b / Źródło: TVN24 Kraków/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków