24-latek, któremu lekarze z Krakowa przyszyli obie dłonie, czuje się dobrze i może poruszać palcami. Czeka go teraz rehabilitacja. - Dziękuję wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy się mną zajęli - mówi.
Operację przeprowadzono w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w nocy z 16 na 17 listopada. Była to pierwsza w Polsce replantacja obu dłoni jednocześnie. Ręce młodego mężczyzny na wysokości nadgarstków odcięła maszyna do cięcia blachy. Sylwester Ordon pochodzi z małej miejscowości Bogdałów-Kolonia w woj. wielkopolskim. Był pierwszy dzień w pracy.
"Liczyłam każdą minutę"
Dla nas to był szok - wspomina wypadek jego mama Dorota Ordon. - Martwiłam się, o to, żeby syn jak najszybciej dotarł do szpitala, żeby nie minął czas, w którym można przyszyć ręce. Liczyłam każdą minutę - mówi. Jak dodała, jest bardzo wdzięczna dr. Karolowi Krajewskiemu, który pełnił dyżur w Szpitalu w Turku i błyskawicznie podjął decyzję o przetransportowaniu syna do ośrodka replantacyjnego w Krakowie.
- Musieliśmy walczyć z czasem, działać szybko i precyzyjnie - mówiła podczas konferencji prasowej dr Anna Chrapusta, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej i Oddziału Oparzeń. Zabieg od momentu identyfikacji struktur koniecznych do zespolenia trwał 10 godzin. Przy stole operacyjnym stanęły jednocześnie dwa zespoły chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek i instrumentariuszek. Zespolone zostały wszystkie potrzebne ścięgna, tętnice, żyły oraz nerwy: pośrodkowy i łokciowy.
"Na drugi dzień już ruszałem palcami"
- Po tym zabiegu czuję się dobrze. Na drugi dzień już ruszałem palcami. Wierzyłem, że się uda, bo mówili mi, że w tym szpitalu można to zrobić. Nie traciłem nadziei - zapewnia pan Sylwester. - Chcę podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy się mną zajęli, całemu szpitalowi - dodaje.
Pacjent rusza już palcami. Lekarze są ostrożni w rokowaniach. - Intensywną rehabilitację zaczniemy za mniej więcej pięć tygodni - zaznacza dr Chrapusta. - Po pół roku będziemy mogli powiedzieć coś więcej, głównie jeśli chodzi o ocenę powrotu czucia - dodaje.
Być może już w czwartek pan Sylwester opuści szpital. - Cieszę się, że i tym razem miałam chody u Pana Boga i się udało - mówi dr Chrapusta.
Pytana o to, czy wcześniej przeprowadzono w Polsce zabieg jednoczesnego przyszycia dwóch kończyn, lekarka przypomniała, że ok. 27 lat temu jej mistrzowie Maria i Tadeusz Łyczakowscy przeprowadzili pomyślnie replantację dwóch stóp u 2,5-latki.
Ogromny wysiłek lekarzy
Małopolskie Centrum Oparzeniowo-Plastyczne, Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej, w strukturach którego znajdują się Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, Oddział Oparzeń oraz poradnie specjalistyczne, współpracuje z innymi wiodącymi ośrodkami chirurgii ręki w Polsce. W ramach ogólnopolskiego dyżuru przyjmuje pacjentów z różnych regionów kraju.
Jak podała dr Chrapusta, tylko w 2014 r. w ramach tego ogólnopolskiego dyżuru replantacyjnego w Krakowie przeprowadzono ok. 90 replantacji i rewaskularyzacji kończyn górnych. Dodaje, że tej formy działania lekarzy - którzy dyżurują dobrowolnie - do tej pory nie udało się usankcjonować. - Nie mamy wsparcia żadnej instytucji, ani NFZ, ani ministerstwa. Żadna instytucja rządowa, pomimo wielokrotnych próśb, nie zainteresowała się tym - mówi dr Chrapusta.
- W naszym szpitalu mamy ten system zorganizowany w sposób, wydaje się, perfekcyjny, tylko dzięki życzliwości dyrekcji, która zgadza się na inwestowanie, na bycie w gotowości całego zespołu - podkreśla chirurg. - Wszystkie ośrodki replantacyjne borykają się z tym samym problemem: nie mamy płacone za pacjenta, którego operujemy w trybie ostrego dyżuru. Każda operacja w tym trybie, tak ciężka, kosztowna, wymagająca niewiarygodnego wysiłku, nie wiąże się z tym, że ten pacjent będzie uwzględniony poza planem w rozliczeniach z NFZ. Inny pacjent, który jest w planowej kolejce, musi przejść na kolejny rok - wyjaśnia.
Autor: Jork / Źródło: TVN24 Kraków/ PAP