Krakowska Noc Muzeów w cieniu protestu muzealników

archiwum TVN24Wawel znów przeniesie turystów w czasie

Nocne zwiedzanie fortów, plenerowy pokaz ognia, prezentacja robotów oraz zakładania japońskiego kimona - to niektóre atrakcje przygotowane przez krakowskie instytucje na Noc Muzeów.

W Krakowie odbędzie się ona w piątek 15 maja, dzień wcześniej niż w innych polskich i europejskich miastach. Będzie jej towarzyszył protest muzealników i pracowników instytucji kultury, którzy domagają się podwyżek płac.

Atrakcje przygotowało 27 muzeów wraz z oddziałami, a także inne małopolskie placówki z Wieliczki, Niepołomic i Zakopanego, a motywem przewodnim będzie światło.

Co szykują muzea?

W Muzeum AGH będzie można spędzić noc z robotami skonstruowanymi przez członków Koła Naukowego Integra, w Muzeum Archeologicznym dowiemy się, jak działały lampki oliwne używane w starożytności, a w Muzeum Historii Fotografii będzie można poznać niesamowite właściwości światła.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza m.in. na spotkanie z astronomem, nocne zwiedzanie fortów Twierdzy Kraków Dłubnia i Krzesławice oraz na spacer po Nowej Hucie i podziwianie neonów. W Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się Fireshow czyli plenerowy pokaz ognia, a przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano Afrykańską Noc Tańca i Światła.

Kto lubi Daleki Wschód w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przekona się, jak trudną sztuką jest zakładanie kimona. W oddziałach Muzeum Narodowego prezentowane będą m.in. tegoroczne nabytki tej instytucji np. w Europeum będzie można zobaczyć ”Portret damy” Caspara Netschera. Z kolei w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zaplanowano czytanie „Baśni z 1000 i jednej nocy” w wersji dla dzieci i dorosłych.

Uczczą rocznice urodzin Kantora

Wszystkie placówki oprócz zwiedzania wystaw przygotowały specjalne atrakcje: koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich, inscenizacje. Biletem wstępu do muzeów jest pamiątkowy żeton w symbolicznej cenie 1 zł. Jego posiadacze oprócz zwiedzania będą mogli za darmo – miedzy g. 18. a 3 nad ranem korzystać z komunikacji miejskiej. Między placówkami muzealnymi kursować będą zabytkowy tramwaj o numerze „60” i zabytkowy autobus „600”.

Na żetonie wybita została podobizna Tadeusza Kantora, by uczcić 100. rocznicę urodzin artysty. Poświęcone mu ekspozycje będzie można oglądać nie tylko w Cricotece, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Nocy Muzeów, ale także w Pałacu Krzysztofory, gdzie w piwnicach prezentowane będą projekty scenograficzne Kantora.

Rośnie zainteresowanie muzeami

Jak podkreślają organizatorzy z roku na rok w trakcie Nocy Muzeów jest coraz więcej atrakcyjnych wydarzeń, nie sposób odwiedzić wszystkich placówek, a frekwencja przekracza 100 tys. zwiedzających. - Po tej nocy obserwujemy zwiększenie zainteresowania krakowskimi muzeami osób, które wcześniej przychodziły rzadko albo w ogóle – mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Noc muzeów nie tylko w Krakowie

Szereg atrakcji przygotowało także Muzeum Tatrzańskie i jego filie w Zakopanem i na Podhalu. Podczas Nocy Muzeów w galerii imienia Kulczyckich na zakopiańskim Kozińcu zostanie otwarta ciekawa wystawa związana z Rokiem Witkiewiczów zatytułowana „Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów”.

- Tematem przewodnim wystawy będzie wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów. Obok tradycyjnie eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji stanowią instalacje multimedialne” – zapowiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende–Surmiak. Kuratorem wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.

Innym ciekawym wydarzeniem zorganizowanym w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza będzie opowieść o Bronisławie Piłsudskim – starszym bracie Józefa, którą zatytułowano „Niezwykłe życie Króla Ajnów”.

Pracownicy muzeów zaprotestują

Nocy Muzeów w Małopolsce będzie w tym roku towarzyszył protest muzealników, którzy domagają się podwyżek płac. Zapowiedzieli oni na piątek pikiety przed Urzędem Marszałkowskim, Muzeum Narodowym i Cricoteką. Budynki instytucji, w których związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcjami, będą oflagowane, a protestujący będą rozdawać zwiedzającym ulotki.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Autor: wini / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości