Schrony w Krakowie. Jest ich 700, ale "nie pomieściłyby wszystkich mieszkańców"

Źródło:
PAP
Schron pod szpitalem (12.08.2018)
Schron pod szpitalem (12.08.2018)tvn24
wideo 2/7
Schron pod szpitalemtvn24

Gdyby zaszła konieczność wykorzystania krakowskich schronów, to nie pomieściłyby one wszystkich mieszkańców - wskazuje stowarzyszenie historyczne. Niepokoi też stan niektórych pomieszczeń. W Krakowie jest ponad 700 schronów, 260 z nich znajduje się w Nowej Hucie.

Jak wskazał Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin, znaczna część schronów jest zagrzybiona. Podziemna infrastruktura stopniowo niszczeje, a przywrócenie jej do stanu używalności będzie kosztowne. W Krakowie jest ponad 700 schronów, 260 z nich znajduje się w Nowej Hucie.

- Obiekty te w przypadku najczarniejszego scenariusza nie pomieściłyby wszystkich mieszkańców - ocenił Krzyształowski.

ZOBACZ W TVN24 GO: Podziemne miasto - schrony Nowej Huty >>>

Piwnice i komórki

Typowo piwniczny schron pod blokiem mieszkalnym zajmował do ok. 100 metrów kwadratowych, a wyłączając pomieszczenia techniczne miał ok. 70 metrów kwadratowych. Na jedną osobę miało przypadać ok. jeden metr kwadratowy. - Czyli taki schron mógłby zmieścić 70-80 osób - kalkulował Prezes Stowarzyszenia Rawelin.

W 2004 r. nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zniosła pojęcie budowli ochronnej, więc obecnie żaden podmiot nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, konserwacji, czy też planowania użycia schronów. - Tamta nowelizacja jakby przekreśliła słowo "schron". Wspólnoty mieszkaniowe w schronach pod blokami mogą je demontować, przeznaczać na komórki lokatorskie i tym podobne - mówił historyk. I dodał: - Destrukcja zapomnianych schronów cały czas przebiega bez nadzoru państwowego.

Czytaj też: Posłowie Lewicy o wytycznych w sprawie schronów: są lekceważone od lat

Stowarzyszenie Rawelin otrzymuje zapytania od spółdzielni mieszkaniowych, czy nie zabrałoby starego wyposażenia ze starych piwnic, pierwotnie schronów. Chodzi np. o filtrowentylatory, które na wypadek ataku gazowego miały oczyścić powietrze.

Nowohuckie schrony

Według danych stowarzyszenia najwięcej schronów jest w Nowej Hucie. Dzielnica ta powstawała jako odrębne miasto w latach 50. XX wieku, kiedy - w związku z obawami przed wybuchem III wojny śwatowej - państwo pod nowo powstającymi blokami, szkołami, teatrami, instytucjami, chciało wybudować jak najwięcej schronów dla ludności cywilnej. Wejścia do takich pomieszczeń zabezpieczano drzwiami gazoszczelnymi. Ale już w momencie oddawania do użytkowania dzielono schrony na komórki lokatorskie lub zamieniano na piwnice. W momencie zagrożenia lokatorzy mieli wyburzyć ścianki działowe, wynieść rzeczy z piwnicy i przygotować pomieszczenia do ich przeznaczenia schronowego.

Jeszcze w latach 70. XX wieku starano się modernizować niewielką część tych obiektów poprzez wymianę drzwi, filtrowentylatorów. - Praktycznie od lat 80. żaden schron w Krakowie nie powstał. Odeszły w niepamięć, nikt się nimi nie zajmował - opisywał prezes stowarzyszenia.

Część pomieszczeń stała się atrakcjami turystycznymi. Pod szpitalem Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie jest prawdopodobnie jedyny w kraju udostępniony do zwiedzania schron, w którym miał być podziemny szpital na wypadek wojny. Zajmuje ok. 600 metrów kwadratowych. Stowarzyszenie Rawelin zaaranżowało go tak, jak w PRL-u w czasie zagrożenia. Oprócz standardowych dla schronów pomieszczeń - przedsionki, toalety, filtrowentylatornie - są też, wyposażone w sprzęt medyczny: sala operacyjna, sala opatrunkowa, sale dla chorych, sterylizatornia, apteka, kąpielisko odkażające.

Czytaj też: Przegląd schronów w Warszawie. Gdzie ukryć się w razie zagrożenia

Na obiekty muzealne przerobione zostały m.in. dwa schrony pod nowohuckim kombinatem, czyli Hutą im. Lenina (potem im. Sendzimira). Jeden miał być dla pracowników administracyjnych, drugi - dla kadry kierowniczej kombinatu. Były prosto wyposażone: w ławy i toalety. Nowohucki oddział Muzeum Krakowa prowadzi zaś ekspozycję m.in. pod dawnym kinem Światowid.

Inwentaryzacja

Poza schronami w PRL, powstały schrony przeciwlotnicze, głównie niemieckie, w czasach II wojny światowej. Były to szczeliny przeciwlotnicze, tunele na terenach zielonych. Takie obiekty zachowały się np. w byłej niemieckiej dzielnicy - Krowodrzy. W Parku Krakowskim taki schron jest placówką muzealną. - Tych schronów kilka się zachowało, większość jest zaśmiecona, zasypana, niedostępna - powiedział popularyzator historii.

W pierwszej połowie października strażacy w całym kraju - na polecenie MSWiA - rozpoczęli inwentaryzację schronów i miejsc schronienia.

- Zaangażowane są wszystkie komendy PSP, co najmniej kilkuset strażaków. Wiemy, że obiekty te przez lata były niewykorzystane, więc trzeba je zinwentaryzować. Państwo polskie musi być przygotowane na różne scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita pytany o inwentaryzację.

Czytaj też: Schrony przeciwatomowe w Warszawie mają wartość wyłącznie historyczną

Radny Krakowa Bolesław Kosior zwrócił uwagę na sprawę schronów po lutowej agresji Rosji na Ukrainę. Skierował interpelację do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego z opinią, że należy przygotować dawne schrony na ewentualność wykorzystania. W odpowiedzi włodarz miasta przywołał m.in. regulacje z 2004 r. Wskazał, że problematyka dotycząca infrastruktury schronowej pozostaje w kompetencjach wojewodów. Jak dodał, prezydent miasta nie może zobligować właścicieli i zarządców budynków, w których są pomieszczenia ochronne, do ponoszenia kosztów przygotowań tych pomieszczeń na ewentualność ich wykorzystania.

Kosior nie wykluczył, że będzie się starał, aby i z budżetu miasta trafiły środki na odnowienie tych obiektów.

Czytaj też: Ratusz policzył, ile potencjalnych schronów znajduje się w stolicy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że będą finanse na doposażenie schronów. Z danych MSWiA wynika, że w całym kraju jest 62 tys. takich miejsc.

Autorka/Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Izraelska armia rozpoczęła "ograniczoną" operację lądową w południowym Libanie - poinformowano w wydanym w nocy z poniedziałku na wtorek komunikacie sił zbrojnych. Atak wspierany jest przez siły powietrzne i artylerię.

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Źródło:
PAP

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN

Lider Hamasu w Libanie Fatah Szarif Abu al-Amin, który zginął w poniedziałkowym ataku powietrznym Izraela, był pracownikiem oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA - poinformował przedstawiciel agencji. Od marca al-Amin był zawieszony w obowiązkach służbowych. Szef UNRWA Philippe Lazzarini twierdzi, że nie wiedział, iż al-Amin był dowódcą Hamasu w Libanie. Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie przekazała, że al-Amin był też szefem związku nauczycieli UNRWA w Libanie.

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

Źródło:
PAP

- W sprawie uczestnictwa w urodzinach Milosza Zemana próbowaliśmy panu prezydentowi doradzić, ale pan prezydent zdecydował wedle własnego osądu - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorki. - Mieliśmy doniesienia, że tam może się pojawić Gerhard Schroeder, chcieliśmy chronić autorytet naszej głowy państwa przed takim lobbystą - dodał.

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Źródło:
TVN24, PAP

Izraelskie siły zbrojne rozpoczęły "ograniczoną" operację lądową w południowym Libanie. Dariusz Barski nie został wpuszczony do gmachu Prokuratury Krajowej. Z kolei były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 1 października.

Izraelczycy weszli do Libanu, Szymczyk z zarzutami, Pałac Prezydencki o głośnym przyjęciu 

Izraelczycy weszli do Libanu, Szymczyk z zarzutami, Pałac Prezydencki o głośnym przyjęciu 

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Niespodzianką zakończyła się dydaktyczna inicjatywa poświęcona ochronie środowiska naturalnego. Uczniowie z włoskiej wyspy Ischia, którzy poszli na akcję sprzątania lasu, znaleźli tam pięć kilogramów ukrytego w workach haszyszu o wartości około 40 tysięcy euro.

Uczniowie poszli sprzątać wyspę. Znaleźli worki z haszyszem

Uczniowie poszli sprzątać wyspę. Znaleźli worki z haszyszem

Źródło:
PAP

"Szanowna firmo od wódy w saszetkach, to co robicie, to zło w czystej postaci" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W ten sposób odniósł się do sprawy alkoholu sprzedawanego w tubkach kojarzonych z produktami dla dzieci.

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Źródło:
tvn24.pl

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

952 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zwiększy budżet wojenny w 2025 roku o 23 procent - podała agencja Reutera. Ponadto na mocy podpisanego przez Władimira Putina dekretu do końca tego roku armię zasilić ma 133 tysiące rekrutów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosja zwiększa budżet na wojnę 

Rosja zwiększa budżet na wojnę 

Źródło:
PAP

Woda odeszła, zostały zgliszcza i problemy, a także pytanie, gdzie przyjdzie żyć i wychowywać dziecko. Pani Kornelia przygotowywała się do przyjścia na świat syna. Rzeka zabrała jej rodzinie w Stroniu Śląskim niemal wszystko. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Czekali na narodziny pierwszego dziecka. Woda zniszczyła ich dom 

Czekali na narodziny pierwszego dziecka. Woda zniszczyła ich dom 

Źródło:
TVN24

Udział prezydenta Andrzeja Dudy w urodzinowym przyjęciu byłego prezydenta Czech Milosza Zemana wywołuje mieszane reakcje wśród polskich polityków. Do sprawy odniósł się szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Tłumaczył, że przyjęcie miało charakter prywatny, a grono gości było szerokie i różnorodne.

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Źródło:
PAP

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przekazał, że - podobnie jak 10 lat temu - nazwisko kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski poznamy prawdopodobnie w listopadzie.

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

Źródło:
PAP

Papież Franciszek odznaczył profesora Marka Krawczyka orderem świętego Sylwestra. Lekarz ten przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia wątroby. Odznaczenie wręczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz - przekazało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Papież Franciszek odznaczył polskiego lekarza

Papież Franciszek odznaczył polskiego lekarza

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Prokurator Beata Wojdak powiedziała przed komisją śledczą do spraw afery wizowej, że śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy wydawaniu wiz rozpoczęło się 7 marca 2023 roku, gdy wydział Prokuratury Krajowej w Lublinie otrzymał dane pozyskane w trakcie działań operacyjnych CBA.

Prokurator o szczegółach śledztwa w sprawie afery wizowej

Prokurator o szczegółach śledztwa w sprawie afery wizowej

Źródło:
PAP

Żaglówka zatonęła w okolicach greckiego archipelagu Dodekanez. Na pokładzie znajdowało się ośmiu Polaków, którzy zostali uratowani i przetransportowani na wyspę Kos drogą lotniczą. Nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia.

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Źródło:
PAP, Kathimerini

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Nie żyje 56-letni mężczyzna, w zdarzeniu brał udział radiowóz. Do wypadku doszło w Parczewie (woj. lubelskie). Okoliczności tragedii wyjaśnia prokuratura.

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze. Od 1 października do końca tego roku do armii ma trafić 133 tysiące rekrutów - poinformowały media w Rosji. Wcześniej szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow stwierdził, że w przyszłym roku władze na Kremlu będą zmuszone przerwać wojnę z Ukrainą lub przeprowadzić nową mobilizację.

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

Źródło:
BBC, The Moscow Times, Meduza, PAP, tvn24.pl

Policja zatrzymała osiem osób w związku z zabójstwem mężczyzny, którego ciało znaleziono w sobotę przy parku Dębnickim. Śledczy proszą o zgłaszanie się każdego, kto może mieć informacje dotyczące tego zdarzenia.  

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

Mąż od niemal trzech godzin nie mógł dodzwonić się do swojej 35-letniej żony. Jednocześnie zauważył, że zabrała z konta 350 tysięcy złotych. Powiadomieni o sprawie policjanci z Lublina namierzyli ją przy wpłatomacie. Chciała wpłacić gotówkę na konto kryptowalutowe podane przez fałszywego funkcjonariusza CBŚP. Mundurowi powstrzymali ją w ostatniej chwili. 

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 17-latek, który w piątek wieczorem został ugodzony nożem w pobliżu stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie śmiertelnego ciosu prokuratura podejrzewa 15-latkę. Możliwe, że za swój czyn będzie odpowiadać jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wyjątkowo jasna kometa A11bP7I już wkrótce może rozświetlić niebo nad Ziemią. Jak wynika ze wstępnych obserwacji, obiekt prawdopodobnie należy do grupy "komet muskających Słońce". W przeszłości zjawiska te dostarczały obserwatorom wielu niezapomnianych widoków.

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", virtualtelescope.eu

Płatki śniadaniowe typu instant jednej z firm zostały wycofane ze sprzedaży w RPA po tym, jak po ich zjedzeniu zmarło troje dzieci. Policja przekazała, że po posiłku bolał je brzuch, wskutek czego trafiły do szpitala.

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Źródło:
BBC, Daily Maverick

Pracownik zoo w Nigerii został śmiertelnie ranny podczas karmienia lwa - informują miejscowe służby. Według policji zmarły był wyszkolonym opiekunem. Lew, który zaatakował mężczyznę, został zastrzelony.

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Źródło:
BBC, oopl.org.ng, tvn24.pl

Dariusz Barski zjawił się w poniedziałek przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie przy ulicy Postępu, jednak nie został wpuszczony do środka. Według niego to on dalej pełni funkcję prokuratora krajowego i w związku z tym powinno mu się umożliwić wykonywanie obowiązków. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wysoki poziom wody utrzymuje się na niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski. Stan alarmowy pozostaje przekroczony na 15 stacjach hydrologicznych.

Wezbrane rzeki. Tu są przekroczone stany alarmowe

Wezbrane rzeki. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Przymrozki w Polsce. Minionej nocy w wielu regionach kraju było zimno. Przy gruncie termometry pokazały miejscami nawet -4 stopnie Celsjusza. Nadchodząca noc również będzie chłodna, chwyci też lekki mróz. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera w kolejnych dniach.

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl