Od 1 lipca w Krakowie obowiązuje uchwała krajobrazowa, na mocy której z miasta zniknęły setki niespełniających wymagań reklam. Tuż po wejściu przepisów w życie za usuniętymi banerami odkryto obozowisko, należące najprawdopodobniej do osób bezdomnych. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania usunęli między innymi stół, krzesła i prowizoryczne miejsca do spania.
Ognisko, ubrania, stół, krzesła i inne przedmioty - zostały znalezione za zdjętymi z ram reklamami przy ulicy Pawiej w Krakowie. Banery zniknęły na mocy obowiązującej od 1 lipca uchwały krajobrazowej. "Nie zawsze widok, jaki zastajemy tuż po usunięciu reklam, jest zgodny z naszymi wyobrażeniami. Miasto stara się możliwie jak najszybciej reagować na ewentualne nieuporządkowane przestrzenie" - poinformowała w komunikacie Straż Miejska Miasta Krakowa.
Obozowisko za reklamami
Jak poinformował nas rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej Marek Anioł, po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze nie znaleźli właścicieli pozostawionych między banerami a murem przedmiotów.
Porzucone rzeczy zostały zebrane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Uchwała krajobrazowa. Kraków usuwa reklamy
Jak poinformował krakowski magistrat, uchwała krajobrazowa określa, jaki format i gabaryt reklamy jest dozwolony dla każdej z trzech stref wytyczonych na terenie miasta. "Po 1 lipca 2022 roku należy liczyć się z postępowaniem administracyjnym, które może zakończyć się naliczeniem kar pieniężnych za każdy dzień trwania tego postępowania – aż do momentu dostosowania szyldu, tablicy reklamowej, urządzenia reklamowego lub jego usunięcia" - czytamy w komunikacie urzędu.
Sama uchwała zaczęła obowiązywać 1 lipca 2020 roku, jednak dopiero teraz za jej nieprzestrzeganie przedsiębiorcom grożą kary. - Wydano do tej pory jedną decyzję nakładającą karę, bo obowiązywał okres dostosowawczy. Spodziewany jest znaczny wzrost liczby decyzji po 1 lipca. Obecnie toczy się 652 spraw – czynności wyjaśniających, które mogą doprowadzić do wydania takich decyzji - powiedział tvn24.pl Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Od 1 lipca usunięto blisko 300 łamiących przepisy reklam.
Przez ostatnie dwa lata nośniki reklamowe kontrolowali pod kątem zgodności z ustawą o drogach publicznych pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Część przedsiębiorców nielegalnie zajęła pas drogowy. Łącznie nałożono na nich kary o wartości ponad 6,6 milionów złotych.
Źródło: tvn24.pl, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bogusław Świerzowski, krakow.pl