Krakowscy prokuratorzy alarmują o ograniczaniu ich niezależności, uchwałę przyjęli jednogłośnie

[object Object]
Uchwała Zgromadzenia Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w KrakowieTVN24 Kraków
wideo 2/2

Prokuratorzy z regionu krakowskiego zarzucają swoim przełożonym ograniczanie ich niezależności. Właśnie przyjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. - Chodzi nam o sytuacje takie, kiedy prokurator referent otrzymuje konkretne polecenie wykonania czynności bądź określonego zachowania się, a o tych poleceniach nie wiedzą jego przełożeni - mówi Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

W środę odbyło się Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. Prokuratorzy na nim zebrani wspólnie opracowali uchwałę, która ma zasygnalizować "górze" niezadowolenie pracowników z aktualnych warunków pracy. Została ona poddana pod dyskusję i przyjęta jednogłośnie. Nikt się nie wstrzymał, nikt nie głosował przeciw. Włączając w to prokuratora regionalnego i jego zastępców, prokuratorów okręgowych, a także rejonowych.

"Naruszana niezależność"

- Dostrzegamy problem wydawania poleceń z pominięciem drogi służbowej. Chodzi nam o sytuacje takie, kiedy prokurator referent otrzymuje konkretne polecenie wykonania czynności bądź określonego zachowania się, a o tych poleceniach nie wiedzą jego przełożeni - tłumaczy Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

- Na przykład wykonywane są połączenia telefoniczne, albo wysyłane pisma, z pominięciem drogi służbowej. Dane polecenie powinno przejść drogę służbową. Hierarchiczna jest struktura prokuratury, wobec tego dane polecenie pisemnie nawet sformułowane powinno przejść przez przełożonych prokuratora, a nie docierać do niego bezpośrednio - dodaje Krasoń.

Według prokuratorów ten sposób postępowania wprost może naruszać niezależność prokuratora. Zarówno referenta, jak i jego przełożonego.

Jest to jeden z czterech punktów, na jakie wskazują prokuratorzy w przyjętej uchwale. Oprócz niego wskazują na braki kadrowe, brak realnego rozwiązania problemu wynagradzania pracowników oraz pogarszające się wyniki pracy poszczególnych jednostek rejonu krakowskiego.

Pełna treść uchwały krakowskich prokuratorówTVN24 Kraków

Uchwała ma trafić do kilkuset prokuratorów z okręgów krakowskiego, tarnowskiego, kieleckiego, nowosądeckiego, jak również do prokuratury krajowej.

- To jest pierwszy przypadek, kiedy zgromadzenie prokuratury w prokuraturze regionalnej zabrało tak wyraźny głos i zajęło jednoznaczne w mojej opinii stanowisko, że w prokuraturze nie dzieje się dobrze. Chcemy, żeby się z tym w końcu coś stało i zmieniło na lepsze, nie na gorsze - przyznaje prokurator Krasoń.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości