Małopolska chwali się lokalnym wzornictwem. Krakowskie Muzeum Etnograficzne wysłało na francuskie Biennale Designu przygotowane przez młodych projektantów etnozabawki.
- Wystawa z Małopolski będzie miała charakter plenerowy i zostanie zaprezentowana w parku miejskim. Te zabawki nie staną tam tylko po to, żeby na nie patrzeć, ale głównie po to, żeby móc z nich korzystać. Postawimy m.in. karuzelę i kilka huśtawek – mówi Dorota Majkowska-Szajer z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Zabawki są inspirowane kolekcją etnograficzną muzeum. Za wzór posłużyły tu dużo mniejsze, miniaturowe zabawki tego typu, znajdujące się w placówce, które kiedyś można było kupić na krakowskich jarmarkach.
Interakcja, zabawa i ruch
Etnozabawki zostaną przedstawione w ramach wystawy "Nieposkromiona potrzeba frajdy".
- Ta wystawa to połączenie sztuki etnograficznej i pomysłowości dawnych rzemieślników, korzystanie z ich umiejętności i rozwiązań na rzecz stworzenia parku zabaw dzisiaj - opowiada Majkowska-Szajer. – Chodziło o to, żeby pokazać, że można zrobić coś dla współczesnych ludzi korzystając z dawnych wzorów – dodaje.
Jak zaznacza, instalacje będą okazją do poznania polskiej kultury w sposób najlepszy z możliwych – za pomocą interakcji, zabawy i ruchu.
70 wystawców
Międzynarodowym Biennale Designu rozpoczyna się w czwartek. W Saint-Etienne będzie można zobaczyć ponad 70 wystaw. Odbędą się też liczne spotkania, warsztaty i konferencje.
Etnozabawki, które zrobili młodzi polscy projektanci i rzemieślnicy z okolic Krakowa staną na terenie parku miejskiego, w pobliżu którego znajduje się kompleks Manufacture d’Armes de Saint-Étienne (budynki dawnej manufaktury broni), gdzie siedzibę ma organizator Biennale – Centre du Design.
Autor: jś/par / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Etnograficzne w Krakowie